Danska Vækstfonden har för första gången rekryterat svenskar som så kallade venture partners; Christer Fåhraeus och CellaVisions VD Yvonne Mårtensson. En venture partner investerar inte pengar i fonden, utan fungerar som rådgivare. Fåhraeus och Mårtensson deltar i strategiarbetet kring portföljbolagen och kan komma att sitta i bolagens styrelser.
Valet av venture partners är en del av Vækstfondens förberedelser för två nya fonder, en för life science och en för högteknologi. Anskaffningen av privat kapital pågår just nu. Att personer med ett nätverk i Skåne knyts till fonden är ett tydligt steg mot framtida investeringar i Sydsverige. Det ökar möjligheterna att resa pengar lokalt, och att hitta bra sydsvenska projekt att investera i.
Fåhraeus ska arbeta inom fondens teknologiavdelning, medan Mårtensson knyts till life science-området.
— Vi ville ha någon med bred kompetens, operativ inom ett intressant bolag och med bra förankring i Sydsverige. Yvonne fyller alla de kriterierna och det är en stor glädje för oss att få med henne i teamet, säger Vækstfondens life science-ansvarige Peter Benson, som tidigare suttit i CellaVisions styrelse.
Vækstfonden har även en ny venture partner i Schweiz och en i Kalifornien, där man också har öppnat kontor.