måndag 14 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Datorspelskonferens i Malmö väntar kraftig ökning av antalet besökare

Över 450 besökare väntas till datorspelskonferensen Nordic Game i Malmö nästa vecka. På denna tredje upplaga av evenemanget ska man bland annat diskutera speldesign, distribution av datorspel, programmering och hur riskkapitalbolag fungerar i branschen.

— Konferensen är rätt stor, riktigt stor med Malmömått mätt. År 2004 var det 200 personer, i fjol 300 och i år hamnar vi mellan 450 och 600. Detta är det viktigaste nordiska evenemanget inom datorspel, säger Erik Robertson, ansvarig för arrangören Nordiska Datorspelprogrammet.

Bland talarna finns Paul Heydon från brittiska Unity Capital och den japanska speldesignern bakom Sega Rally och Playstation Portable-spelet Lumines, Tetsuya Mizuguchi. Även det kvinnliga spelutvecklarnätverket SuperMarit kommer hålla ett möte på Nordic Game.

Nordiska Datorspelprogrammet, som startades den första januari i år och finansieras av Nordiska ministerrådet, ska säkerställa barns och ungdomars tillgång till högkvalitativa datorspel med ett nordiskt inslag.

Över 450 besökare väntas till datorspelskonferensen Nordic Game i Malmö nästa vecka. På denna tredje upplaga av evenemanget ska man […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Från 40 miljoner till 40 miljarder

    Sedan Fredrik Tiberg klev in som vd för Camurus har bolagets värdering gått från 40 miljoner till 40 miljarder kronor. Rapidus träffar honom på huvudkontoret i Lund för att höra om vägen dit och planerna framåt.

  • Skånska högutdelare – så mycket delar de ut

    Vår och sommar är utdelningstider. Rapidus har tittat igenom 1 000 onoterade skånska företag och hittat högutdelarna, och vilken familj som får mest.

  • Hänt i vecka 27

    Fastighetsbolagen Catena och Wihlborgs kom med rapporter, Prolight fick in sina 100 miljoner och två börs-vdar lämnar sina poster. Det är några av den gångna veckans nyheter.