söndag 13 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

IT-entreprenör i Malmö satsar på import av högexklusiv rom

Kommer rom bli lika populärt bland finsmakare som whisky? Kanske inte riktigt, men enligt IT-entreprenören Kasper Aase blir fina romsorter allt vanligare hos dem som vill imponera med sitt barskåp.

Nyligen tog hans romimportfirma Signo d’Oro in 300.000 kronor från släkt, vänner och affärsbekanta – pengar som ska gå till att knyta upp ytterligare ett par exklusiva leverantörer. Samtidigt kliver Malmöföretaget Rotfinders marknadschef Frans Linander in som styrelseordförande.

Kasper Aase är till vardags ekonomichef på Purple Scout i Malmö. På fritiden importerar han sprit. Signo d’Oro, som betyder guldmärke, har i dag ensamrätt i Sverige på att sälja rom från det västindiska destilleriet Santa Lucia Destillers, en rom som enligt Aase är bland de bästa i världen.

— Vi håller oss långt ifrån sorter från Kuba, Jamaica och Dominikanska Republiken. Det finns mycket bra rom från Barbados, Venezuela, Guatemala, Panama och Jungfruöarna, säger Kasper Aase.

Han menar att rom har ungefär samma komplexitet i smaken som whisky.

— Jamaicarom har en typisk russinsmak, Kuba ofta en arrakssmak och Barbados en vaniljton. Man kan jämföra med whisky där du har Highland, Lowland, Islay och så vidare. I dag är det svårt att imponera på grannarna med en single malt. Nu ser vi en trend att visa upp rom istället.

Om några veckor angör ett skepp lastat med rom Helsingborg och Signo d’Oro börjar marknadsföra sig mot finare restauranger i Malmö, Stockholm och Göteborg. Den första kunden är redan på plats: Paul & Norbert på Strandvägen i Stockholm. Vid sidan av försäljningen ordnar Signo d’Oro romprovningar.

Firman ägs till största delen av Kasper Aase och Oscar Wilkenson. Bengt von Hofsten, som tidigare arbetat på handelshuset Arvid Nordquist, är den som lägger mest tid i bolaget: tre dagar i veckan.

Kommer rom bli lika populärt bland finsmakare som whisky? Kanske inte riktigt, men enligt IT-entreprenören Kasper Aase blir fina romsorter […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Från 40 miljoner till 40 miljarder

    Sedan Fredrik Tiberg klev in som vd för Camurus har bolagets värdering gått från 40 miljoner till 40 miljarder kronor. Rapidus träffar honom på huvudkontoret i Lund för att höra om vägen dit och planerna framåt.

  • Skånska högutdelare – så mycket delar de ut

    Vår och sommar är utdelningstider. Rapidus har tittat igenom 1 000 onoterade skånska företag och hittat högutdelarna, och vilken familj som får mest.

  • Hänt i vecka 27

    Fastighetsbolagen Catena och Wihlborgs kom med rapporter, Prolight fick in sina 100 miljoner och två börs-vdar lämnar sina poster. Det är några av den gångna veckans nyheter.