söndag 29 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Precise Biometrics får dansk VD – Bergman kvar i styrelsen

Börsnoterade Lundabolaget Precise Biometrics får ny VD och koncernchef. Christer Bergman lämnar sin post 1 november och ersätts av danske Thomas Marschall, fram till för ett år sedan koncernchef för mjukvarubolaget Synkron med huvudkontor i Århus.

— Det här är en planerad generationsväxling som jag diskuterat med styrelsen en längre tid, och det känns jättebra. Jag hade tänkt göra jobbet som VD i tre år och nu har jag kört i fem, säger Christer Bergman som kommer att arbeta parallellt med tillträdande Marschall från 1 september.

Bergman kommer också att sitta kvar i Precise Biometrics styrelse. Han har ännu inga konkreta planer på vad han ska göra framöver.

— Mitt fokus är fortfarande Precise, jag kör till november dygnet runt och sedan hjälper jag Thomas så mycket han vill ha mig. Längre fram skulle det vara spännande att hitta något att göra inom säkerhet och biometri, där jag har bra kunskaper och ett stort kontaktnät, säger Christer Bergman.

Thomas Marschall bor i Köpenhamn och kommer att pendla därifrån. Han vill ännu inte prata om några planer för Precise Biometrics framtid, men säger att det nya jobbet känns utmanande och spännande.

— Jag känner inte till bolaget i detalj ännu, men har ett väldigt gott intryck av det jag sett. Där finns en stor potential, säger Thomas Marschall.

Han har även en bakgrund i Maersk Group där han varit General Manager inom området miljöteknik.

Precise Biometrics resultat för första halvåret 2006 är något svagare än för motsvarande period förra året, med en nettoomsättning på närmare 29 miljoner kronor och ett negativt resultat på knappt 19 miljoner. Det är andra kvartalet som dragit ner resultatet. Bolaget utvecklar och säljer säkerhetssystem som bland annat använder fingeravtryck för identifiering av personer.

Börsnoterade Lundabolaget Precise Biometrics får ny VD och koncernchef. Christer Bergman lämnar sin post 1 november och ersätts av danske […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Axis – tio år efter Canons köp

    Det är nu tio år sedan Canon köpte Axis. Sedan dess har det gått minst sagt bra. Rapidus har tittat på 2024 års siffror och räknat ut hur mycket Canon skulle få betala om de köpte Axis i dag.

  • Doros aktie till väders

    Doro, som tillverkar mobiltelefoner för äldre, fick se sin aktie stiga kraftigt på måndagen. Rapidus anar varför.

  • Nya spelutvecklare i hamn

    Nu är det klart vilka spelutvecklingsföretag som kommer att delta i Haven, startprogrammet som körs av Game Habitat och Minc.