Vid lunchtid i dag samlades runt 150 personer på Mejeriet i Lund för Ideonfondens första möte. Bland deltagarna fanns Kasper Aase på Purple Scout, ProstaLunds VD Magnus Bolmsjö, Adam Schatz på TeknoSeed och Lennart Prytz, ordförande för Lunds kommunstyrelse.
Ett segervrål från 150 strupar sparkade igång Ideonfondens första möte, som hölls i Lund vid lunchtid i dag. Fonden bildades för att ge privatpersoner möjlighet att investera i nystartade innovationsbolag.
I sitt anförande pratade Adam Schatz från riskkapitalbolaget TeknoSeed, som förvaltar Ideonfondens pengar, om att aktieägarna först kan vänta sig ett antal bakslag, för att sedan förhoppningsvis få utdelning på investeringen.
På träffen presenterades fondens styrelse. I den ingår Lennart Prytz, Birgitta Neuhauser, Sven-Thore Holm, Arne Berge, Bo Ahlenius, Cristina Glad och Hans Möller. Ola Skanung är suppleant.
150 av Ideonfondens investerare dök upp på premiärträffen i Lund. I förgrunden ligger Ideon Centers VD Hans Möller, som även är en av initiativtagarna till fonden.
Joacim Tullberg, Allan Mårtensson, Lars Malmrup och Marcus Skärbäck lät
sig väl smaka av knake.
Michael Jensen från Ledarna och Kasper Aase på Malmöbolaget
Purple Scout njöt av sommarvädret. “Det kommer bli världens
bästa fallskärmshopparväder i helgen” sa Kasper Aase, som gjort
ett tjugotal fallskärmshopp och har sex kvar för att bli certifierad.
Kristina Jönsson, Anders Ek och Per Olof Andersson minglade.
Andrzeij Ploski är Lundakonstnären som står för motivet på
Ideonfondens aktiebevis. Mats Ahlberg har arbetat med
fondens tryckmaterial.
Träffen avslutades med ett gycklarframträdande.
Text: Kristian Svensson
Foto: Kristoffer Lindblad