måndag 19 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Positiva resultat för ENKAM:s substans mot hjärnskador

Bioteknikbolaget ENKAM Pharmaceuticals i Köpenhamn presenterade i dagarna positiva resultat från prekliniska studier av sin läkemedelskandidat P2. Peptiden visar sig förbättra både motorik och tankeförmåga hos försöksdjur som fått traumatiska hjärnskador.

I studien har råttors huvud kylts ner så kraftigt att en hjärnskada uppstått. Den syntetiska peptiden P2 sprutades in under huden på vissa försöksdjur, som i högre grad fick tillbaka både motorik, balans och tankeverksamhet.

Förmågan att tänka mättes genom att friska råttor fick bekanta sig med varandra – de som behandlades med P2 efter hjärnskadan kände sedan i högre grad igen andra försöksdjur än de som inte fick medlet.

ENKAM Pharmaceuticals hänvisar till siffror att 1,6 miljoner människor i Europa skadar huvudet varje år. Fyra procent av dem dör, medan de flesta som får en traumatisk huvudskada får långvariga problem.

— Vi har nu en modell där vi ser förbättringar av milda hjärnskador, säger VD Morten Albrechtsen.

Företaget, som också utvecklat en peptid för att återskapa hjärnfunktion hos Alzheimerpatienter, letar just nu finansiärer som vill skjuta till 15 miljoner euro för vidareutveckling av arbetet med P2 samt ett projekt inom cancersjukdomar.

Bioteknikbolaget ENKAM Pharmaceuticals i Köpenhamn presenterade i dagarna positiva resultat från prekliniska studier av sin läkemedelskandidat P2. Peptiden visar sig […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Iskallt USA gör Europa hetare

    Donald Trumps krumbukter leder till både framgång och bakslag för svenska företag.
    Medan Klang Ai maxar tillväxten i Europa, är det i vissa fall tvärstopp för företag som redan hunnit över Atlanten.

  • Ledningen lämnar Prostalund

    I förra veckan meddelade Prostalund att en planerad avyttring inte blev av, och därmed var likviditetskrisen ett faktum. På måndagen kom beskedet att både vd och ordförande lämnar med omedelbar verkan.

  • Emissionsfiasko – Nanoecho tvingas tvärnita

    Nästan ingen gick med i Lundabolaget Nanoechos emissionsrunda. Nu pausar bolaget sina kliniska studier och aktien dyker till nya bottennivåer. – Vi ångrar inte att vi gick till börsen i fjol, säger vd Linda Persson.