måndag 19 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Statliga miljoner ska ta innovativ värmepanna från Lund till kundtester

Utvecklingsbolaget ComPower på Ideon i Lund har fått nya finansiärer. Dock måste en pågående privat investeringsrunda falla på plats innan företaget får tillgång till de nya pengarna.

Det är statliga Energimyndigheten och Svenskt Gastekniskt Center, SGC, som vill satsa 4,5 miljoner kronor respektive 1 miljon i ComPowers värmepanna med en mikroturbin för att också kunna generera el.

Pengarna från Energimyndigheten, ett villkorslån som inte behövs betalas tillbaka om verksamheten går omkull, ska finansiera ett tvåårigt projekt för att tillverka de första enheterna av pannan som kan testas ute hos användare. Miljonen från SGC är ett bidrag och ska gå till vidareutveckling av pannan och den testanläggning som ComPower har i Lund.

Men finansiärerna skjuter inte till kapitalet förrän bolaget hittat privata investerare som satsar motsvarande belopp. Sedan i mars jobbar företaget med att hitta en ny finansiär i en aktieemission värd runt fem miljoner kronor som ett riskkapitalbolag i Sydsverige och privata investerare står bakom. Runt 1,5 miljoner kronor saknas i finansieringen efter att ett investmentbolag i Mellansverige hoppat av.

— Intresset från SGC och Energimyndigheten är bra draghjälp för diskussionerna med det privata kapitalet. Den privata investeringen bör sedan räcka för att matcha de institutionella pengarna, säger Anders Malmquist, VD för ComPower.

Inom ett år ska enheter för kundtestning vara klara, uppger Malmquist, som räknar med att den sista och avgörande delen av finansieringen är på plats senast till hösten.

Pannan är tänkt att drivas av naturgas eller pellets och ska sänka användarens energikostnader samt även ge låga koldioxidutsläpp. Lansering är planerad till 2008. ComPower har fyra anställda och ägs av tre grundare samt Innovationsbron Syd.

Utvecklingsbolaget ComPower på Ideon i Lund har fått nya finansiärer. Dock måste en pågående privat investeringsrunda falla på plats innan […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Iskallt USA gör Europa hetare

    Donald Trumps krumbukter leder till både framgång och bakslag för svenska företag.
    Medan Klang Ai maxar tillväxten i Europa, är det i vissa fall tvärstopp för företag som redan hunnit över Atlanten.

  • Ledningen lämnar Prostalund

    I förra veckan meddelade Prostalund att en planerad avyttring inte blev av, och därmed var likviditetskrisen ett faktum. På måndagen kom beskedet att både vd och ordförande lämnar med omedelbar verkan.

  • Emissionsfiasko – Nanoecho tvingas tvärnita

    Nästan ingen gick med i Lundabolaget Nanoechos emissionsrunda. Nu pausar bolaget sina kliniska studier och aktien dyker till nya bottennivåer. – Vi ångrar inte att vi gick till börsen i fjol, säger vd Linda Persson.