måndag 19 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Motigt för Provisio i Danmark och Norge – vill in på ny marknad i höst

Utlandssatsningen går trögt för IT-bolaget Provisio i Lund. En agent i Danmark och en samarbetspartner i Norge har ännu inte sålt företagets system för planering av operationer på sjukhus. Nu tas hjälp av Exportrådet för att utreda nästa utlandssatsning och i höst går Provisio in i ett nytt land.

— Det har gått rätt trögt. I Danmark har vi hittat sjukhus som är intresserade, men de har inte fått loss några pengar. Delvis kan det bero på den danska strukturreformen, säger VD Sverre Ström-Olsen.

Exportrådet nämner i en rapport England, Tyskland, Holland och Frankrike som lämpliga marknader för Provisio. Bolaget kan komma att satsa i upp till tre av de länderna.

— Det är inte säkert att vare sig Danmark eller Norge är rätt. Det kan finnas andra länder som är lättare att komma igång med, säger Sverre Ström-Olsen.

Under sommaren fattas beslut om var satsningen ska göras.

— Vi kommer anställa exportsäljare som fokuserat jobbar mot ett land. När vi fått kunder rekryterar vi säkert någon på plats i landet, säger Per Wargéus, VD för Provisios moderbolag INXL.

Provisios operationsplaneringssystem används idag på en fjärdedel av alla opererande sjukhus i Sverige. Bolaget, som även har ett IT-system för att följa och dokumentera tillståndet hos nedsövda patienter, omsatte sju miljoner kronor under 2005.

Hela INXL-koncernen, som till största delen ägs av Per Wargéus och Fredrik Ljungbeck, sålde för 35 miljoner kronor under samma tid. Totalt arbetar 45 personer i gruppen, där dotterbolagen Provisio, Avinova, Gibcom och Qulminera ingår.

Utlandssatsningen går trögt för IT-bolaget Provisio i Lund. En agent i Danmark och en samarbetspartner i Norge har ännu inte […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • ”Det råder investeringsstopp i life science”

    Svenska entreprenörer inom life science är för dåliga på att pitcha. Danskarna är mycket bättre. Det sa två föredragshållare på torsdagen vid ett stort seminarium i Lund. Här följer fler misstag som bolagen gör.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Medvasc stänger runda – öppnar en ny

    Medicinteknikbolaget Medvasc stängde nyligen en finansieringsrunda i förtid, bara för att genast öppna en ny. Vd Cathrin Johansson förklarar varför, och hur mycket mer som behövs.