Kontraktsforskningsföretaget PhaseOneTrials vid Hvidovre Hospital i Köpenhamn har tecknat avtal med amerikanska Schering Plough Research Institute. PhaseOne ska tillsammans med institutet genomföra en avancerad fas I-studie (ett av de första testen av ett läkemedel i friska frivilliga människor) med start före sommaren. Vilken typ av läkemedelssubstans det rör sig om är inte officiellt.
— Jag kan inte säga något exakt belopp, men det här är ett ekonomiskt viktigt kontrakt för oss. Dessutom är det ett genombrott att få arbeta med en så stor internationell firma, säger PhaseOneTrials VD Kim Krogsgaard.
Schering Plough sålde förra året läkemedel för 9,5 miljarder dollar och gjorde en vinst på 183 miljoner.
PhaseOne har i dagarna även avslutat en större studie för Novo Nordisk. Företaget har också utökat sina lokaler i Hvidovre Hospital något och personalantalet har växt. För att hålla ner de fasta kostnaderna och kunna variera arbetsinsatsen har företaget betydligt fler deltids- än heltidsanställda. Sju personer jobbar heltid, medan deltidsstyrkan sedan årsskiftet har växt från omkring 25 till 50 personer.
PhaseOneTrials arbetar med kliniska studier av läkemedel, från fas I till så kallat proof of concept. Företaget räknar med att börja gå med vinst i år. Största ägare är Zimba Invest, ägt av tuggummifamiljen Bagger-Sørensen som stod bakom märket Dandy. Bland övriga ägare finns Hvidovre Hospital med drygt 10 procent.