onsdag 9 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Mindroute går ihop med webbyrå i Göteborg

IT-bolaget Mindroute i Malmö går ihop med Göteborgsfirman Way2IT. Mindroute ökar därmed fokus på formgivning av Internetsidor – en verksamhet som drogs igång ifjol. Way2IT kommer köpa en minoritetsandel av dotterbolaget Mindroute Consulting, som byter namn till Mindroute/Way2IT.

Webbkommunikationsbyrån Way2IT har tre anställda och omsatte runt två miljoner kronor under 2005. Företagets VD Fredrik Ahlström blir högsta chef även på Mindroute/Way2IT.

— Totalt blir det fyra personer i det nya bolaget, men innan sommaren har vi ytterligare en till på väg in, säger Rickard Hansson, VD på moderbolaget Mindroute Software.

Bland Way2IT:s fyrtiotal aktiva kunder finns Procordia Food, Precise Biometrics, CellaVision och Hammarplastgruppen. Mindroute, som utvecklat webbpublicerings- respektive bildhanteringsprogrammen Lemoon och Damoon, har över 250 kunder. Enligt Rickard Hansson är bara ett fåtal gemensamma idag, vilket betyder stora möjligheter.

— Publiceringsverktyg är inte bättre än det slutliga resultatet. Kombinationen med informationsdesign och formgivning är perfekt. Vår omsättning kommer öka. Vi sitter på 270 kunder som vi kan erbjuda mer till, det är en guldgruva. I Way2IT:s kundbas finns det direkt 30 nya prospekts för oss.

Mindroute startades 2002 och omsatte drygt sex miljoner kronor under 2005. Efter samgåendet hoppas Rickard Hansson på en årsförsäljning runt tio miljoner. Idag arbetar totalt elva personer i Mindroutekoncernen. Rickard Hansson, som är största ägare, kommer jobba vidare som VD för moderbolaget Mindroute Software.

IT-bolaget Mindroute i Malmö går ihop med Göteborgsfirman Way2IT. Mindroute ökar därmed fokus på formgivning av Internetsidor – en verksamhet […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Från 40 miljoner till 40 miljarder

    Sedan Fredrik Tiberg klev in som vd för Camurus har bolagets värdering gått från 40 miljoner till 40 miljarder kronor. Rapidus träffar honom på huvudkontoret i Lund för att höra om vägen dit och planerna framåt.

  • Skånska högutdelare – så mycket delar de ut

    Vår och sommar är utdelningstider. Rapidus har tittat igenom 1 000 onoterade skånska företag och hittat högutdelarna, och vilken familj som får mest.

  • Hänt i vecka 27

    Fastighetsbolagen Catena och Wihlborgs kom med rapporter, Prolight fick in sina 100 miljoner och två börs-vdar lämnar sina poster. Det är några av den gångna veckans nyheter.