söndag 18 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Klart för utlicensiering av AnaMars första projekt

Forskningsbolaget AnaMar Medical, med huvudkontoret i Göteborg och forskningsavdelningen i Lund, har börjat jakten på partners. Tre av bolagets fem pågående läkemedelsprojekt ska utlicensieras, och VD Owe Gårlin siktar på att ha minst en affär klar i år.

AnaMar Medical har slutit avtal med brittiska konsultföretaget Bridgehead om att identifiera lämpliga partnerbolag och prissätta projekten. Man har dessutom knutit till sig bland andra den amerikanske juristen Jim Farrington som har samarbetat med åtskilliga svenska bioteknikbolag vid utlicensieringar.

Av de tre aktuella projekten är det ett som ligger inom AnaMars kärnområde, destruktiva ledsjukdomar. De övriga handlar om sårläkning respektive antiinflammatorisk effekt vid ryggmärgsskador.

— De två är spin-offs från våra ledsjukdomsprojekt, och dem vill vi sälja av för att kunna fokusera verksamheten. Man ska bli vid sin läst, säger Owe Gårlin.

AnaMar Medical har 14 anställda och två produkter på marknaden – två versioner av ett blodtest kallat COMP ELISA som påvisar nedbrytning av brosk i kroppen. Huvudägare är riskkapitalbolaget LinkMed och företagsgruppen Koncentra Holding, som har garanterat bolagets finansiering till årsskiftet 2007/2008.

Forskningsbolaget AnaMar Medical, med huvudkontoret i Göteborg och forskningsavdelningen i Lund, har börjat jakten på partners. Tre av bolagets fem […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • ”Det råder investeringsstopp i life science”

    Svenska entreprenörer inom life science är för dåliga på att pitcha. Danskarna är mycket bättre. Det sa två föredragshållare på torsdagen vid ett stort seminarium i Lund. Här följer fler misstag som bolagen gör.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Medvasc stänger runda – öppnar en ny

    Medicinteknikbolaget Medvasc stängde nyligen en finansieringsrunda i förtid, bara för att genast öppna en ny. Vd Cathrin Johansson förklarar varför, och hur mycket mer som behövs.