söndag 18 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Ny Malmöchef för Öresundssatsande kapitalförvaltare

Olof Svensson är ny chef för Acta Kapitalförvaltning i Malmö. Han tar över jobbet efter Mikael Palmqvist, som i januari blev regionchef för Sparbanken Finn i Malmö. Samtidigt förbereder det Oslobörsnoterade Acta en etablering i Köpenhamn. Dock har närvaron i Öresundsregionen redan ökat kraftigt.

— I Malmö har vi under 2005 gått från åtta anställda till sexton. Marknaden har varit positiv, säger Olof Svensson, som arbetat som kapitalförvaltare på Acta sedan 2004.

Under förra året öppnade koncernen även kontor i Lund och Helsingborg, där idag åtta respektive nio personer arbetar. Just nu letar företaget efter en kontorschef som kan bygga upp verksamheten i Köpenhamn.

— Självklart ska vi växa med ytterligare kontor i Danmark. Det vi väntar på är att hitta rätt person att leda verksamheten, säger Olof Svensson.

Under 2005 hade Actas Malmökontor courtageintäkter runt tretton miljoner kronor. En av den nye chefens uppgifter blir att få fart på försäljningen.

— Sedan november i fjol har vi anställt sju personer. Det gäller för dem att komma igång arbetsmässigt nu. Vi har växt till en stor aktör som kan utmana storbankerna och nu ska vi växa ytterligare, säger Olof Svensson.

Acta har 41 kontor i Norge och Sverige. I Skåne finns företaget i Malmö, Lund, Helsingborg och Kristianstad. Totalt förvaltar bolaget 56 miljarder kronor till privata kunder, företag och stiftelser.

Olof Svensson är ny chef för Acta Kapitalförvaltning i Malmö. Han tar över jobbet efter Mikael Palmqvist, som i januari […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • ”Det råder investeringsstopp i life science”

    Svenska entreprenörer inom life science är för dåliga på att pitcha. Danskarna är mycket bättre. Det sa två föredragshållare på torsdagen vid ett stort seminarium i Lund. Här följer fler misstag som bolagen gör.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Medvasc stänger runda – öppnar en ny

    Medicinteknikbolaget Medvasc stängde nyligen en finansieringsrunda i förtid, bara för att genast öppna en ny. Vd Cathrin Johansson förklarar varför, och hur mycket mer som behövs.