Avslutningen på 2005 blev sämre än väntat för Lundaföretaget CellaVision. Bolaget nådde aldrig målet om positivt kassaflöde under sista kvartalet, trots att försäljningen för helåret ökade med 30 procent till 39 miljoner kronor. Samtidigt minskade förlusten med tio miljoner till 16,5 miljoner kronor.
— Vi nådde inte så långt som vi trodde under fjärde kvartalet. Försäljningen till USA blev mindre än väntat, säger VD Yvonne Mårtensson.
Bakom förbättringen av årsresultatet ligger, förutom ökad omsättning, förbättrade marginaler. Försäljningsmixen av bolagets produkter för automatisk klassificering av blodkroppar i blodprover har varit gynnsam, samtidigt som tillverkningskostnaderna pressats. En flytt av produktionen, som idag ligger i Schweiz och Lund, till kontraktstillverkaren Kitron i Flen ska minska kostnaderna ytterligare.
Målet är nu att 2006 ska ge ett positivt rörelseresultat. Detta ska nås främst genom ökad försäljning i Europa och USA. Samtidigt ska CellaVision ta sig in på nya marknader i Mellanöstern och Asien.
Största ägare i företaget är riskkapitalfonden H&B Capital, Industrifonden, Christer Fåhraeus och Förvaltnings AB Metallica. Vid utgången av 2005 hade CellaVision drygt 17 miljoner i kassan, vilket tar bolaget till slutet av 2007.