fredag 16 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Lundabolags antibiotikasalva får nytt miljonbidrag

Forskningsföretaget DermaGen, med verksamhet i Lund och Uppsala, tar in en miljon kronor från riskkapitalbolaget Karolinska Development II i Stockholm. DermaGen, som utvecklar en antibakteriell salva, planerar att ta in ytterligare kapital under vintern. Det rör sig om i storleksordningen fem miljoner kronor.

Med det första kapitaltillskottet ska bolaget arbeta fram en detaljerad plan för hur produkten ska testas i kliniska studier. Nästa omgång ska finansiera forskningen i ett och ett halvt år.

— Vi vill göra en klinisk studie som visar att konceptet är rätt. Då får vi ett underlag för att gå in i kommersiella diskussioner med etablerade läkemedelsbolag om ett samarbete, säger DermaGens VD Thomas Andersson.

Salvan baseras på ett antal kroppsegna peptider, som visat sig effektiva för att döda bakterier utanpå huden. I sitt första utförande ska produkten användas mot eksem i kroppens böjveck, en åkomma som drabbar 10-15 procent av alla barn.

Under hösten börjar DermaGen bygga upp en egen organisation. Rekrytering av en ny VD, som också ska fungera som projektledare, pågår. Under 2006 anställs troligen ytterligare en person för att arbeta med dokumentation och myndighetskontakter.

Företaget bildades 2004 och ägs av Karolinska Development II, Lunds Universitets holdingbolag LUAB samt forskarna Artur Schmidtchen och Martin Malmsten.

Forskningsföretaget DermaGen, med verksamhet i Lund och Uppsala, tar in en miljon kronor från riskkapitalbolaget Karolinska Development II i Stockholm. […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • ”Det råder investeringsstopp i life science”

    Svenska entreprenörer inom life science är för dåliga på att pitcha. Danskarna är mycket bättre. Det sa två föredragshållare på torsdagen vid ett stort seminarium i Lund. Här följer fler misstag som bolagen gör.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Medvasc stänger runda – öppnar en ny

    Medicinteknikbolaget Medvasc stängde nyligen en finansieringsrunda i förtid, bara för att genast öppna en ny. Vd Cathrin Johansson förklarar varför, och hur mycket mer som behövs.