tisdag 10 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Alligator emitterar igen – hoppas på 50 nya miljoner i kassan

Bioteknikbolaget Alligator Bioscience i Lund genomför i mars en emission riktad till befintliga ägare som kan ge närmare 50 miljoner kronor. Det sker jämnt ett år efter den förra emissionen, som övertecknades och gav 30 miljoner.

Då sa bolagsledningen att man räknade med att få pengarna att räcka i två år. Planen var att ett av de tre egna läkemedelsprojekten, en substans mot reumatoid artrit (reumatism), under tiden skulle tas till ett partnerskap med någon större firma. Det var optimistiskt, konstaterar Gun-Britt Fransson som sedan i höstas är företagets VD. Kassan skulle utan en nyemission snarare räcka fram till i höst.

— Utvecklingsarbetet gick inte lika fort framåt som man trott. Men jag är positiv inför emissionen. Jag tror våra ägare ser potentialen i företaget, säger Gun-Britt Fransson.

Närmare 13 miljoner kronor har redan kommit in från två av de största ägarna, Stenakoncernen och affärsängeln Staffan Rasjö. De två kommer att avstå sin företrädesrätt under teckningsperioden i mars. Vid sidan av dem är Industrifonden största ägare.

Alligator Bioscience, avknoppat från börsnoterade BioInvent, arbetar med en egen teknologi med namnet FIND som gör proteiner mer effektiva. Ett skäl till att resultaten från det egna utvecklingsarbetet dröjer är att det visat sig svårare än beräknat att skapa analysmetoder för att testa resultatet av de förändringar som görs i proteinerna.

Företaget utför också kontraktsuppdrag. I somras avslutades ett samarbete med AstraZeneca med gott resultat. Just nu pågår ett projekt för Ängelholmsbolaget HemoCue, och Alligator för diskussioner med potentiella kunder i USA och Japan.

Bioteknikbolaget Alligator Bioscience i Lund genomför i mars en emission riktad till befintliga ägare som kan ge närmare 50 miljoner […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Aktietips inför sommaren

    Skånska aktier har som vanlig haft svårt att glädja sina ägare det senaste året. Det har varit många genomklappningar, men innebär det att det finns lågprisfynd att göra nu? Rapidus har tagit en koll på vad proffsen gör i vår region.

  • Techprofil går in i Ifrågasätt

    Lunda-startupen Ifrågasätt Media får i samband med en kapitalrunda in välkända namn i ägarskaran, en Saas-veteran och ett kvinnligt nätverk. – Vi får in en ägare som vet hur man skalar upp, säger vd Gustav Hjärne.

  • Nu blir vi bättre

    Kära prenumerant. På torsdag, den 12 juni, kommer vi ändra vårt inloggningssystem. Det gör vi för att förbättra vår service för dig. Här förklarar vi steg för steg vad du behöver göra på torsdag.