onsdag 2 april 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Möjlig coronadödare på väg från Malmöbolag

|  
|  

Efter att ha fått sin europeiska patentansökan godkänd är Malmöföretaget Framtix Holdings redo att lansera sin nanoprodukt, som bekämpar bakterier och svamp. Nu ska företaget ta in 20 miljoner kronor för att bygga upp en organisation och göra labbtest även på virus med proteinbaserade höljen – som coronaviruset.

– Vi har inte labbtestat på virus än, men har experter som tittat på det och är övertygade om att det ska funka även på virus. Virustest har funnits i bakgrunden för oss redan under utvecklingen, men testen är dyra och långdragna så vi har inte haft kapital till det, säger styrelseordföranden Lars-Erik Skjutare till Rapidus.

Rapidus skrev i somras om det indiska företaget Futurex som tog sin nanoprodukt och flyttade till Sverige. Nu har Futurex blivit Framtix, Mumbai bytts mot Malmö i stället för Lund, som tanken först var, och produkten har fått namnet EcoBactiX.

Den bygger på forskning från Ahmedabad, som är ett centrum för den indiska läkemedelsindustrin. Nanopartiklarna sprejas på en yta som ska hållas absolut ren. När vattnet avdunstat blir partiklarna kvar och oskadliggör bakterierna. Därefter håller sig ytan ren från bakterier – i minst två år.

– Nu är vi mitt på knivseggen där vi har ett antal agenter och organisationer som vi kan skriva avtal med. Det finns en rätt stor intressent i England som vill både investera och samarbeta och verksamheter över hela världen som vill bli kunder, säger Lars-Erik Skjutare.

Han var själv den som visade runt de indiska ägarna Shrudithar Paliwal, Nitesh Mittal och Krunal Kumar i Skåne och resten av Sverige förra sommaren. Nu startar tillverkningen i Indien, men hela företagsverksamheten ska finnas i Malmö.

I väntan på att en vd ska rekryteras arbetar styrelseledamoten Michael Hermansson, tills i fjol vd för AdderaCare, aktivt i företaget. I styrelsen återfinns även Tomas Ohrlander, överläkare på Rigshospitalet.

Niclas Lindstrand

Efter att ha fått sin europeiska patentansökan godkänd är Malmöföretaget Framtix Holdings redo att lansera sin nanoprodukt, som bekämpar bakterier […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Slutet är kommet för Lundabolaget

    Först var det Tendo, sedan Wnt Research. Nu avvecklas ytterligare ett noterat skånskt life science-bolag som blir uppköpt via ett omvänt förvärv där de enda tillgångarna är en börsplats och en samling aktieägare.

  • Inarea lyfter blicken mot taket

    Golvläggningskoncernen Inarea fortsätter serieförvärva, denna gång en undertaksmontör. Det innebär ett avsteg från ursprungstanken att konsolidera golvbranschen. Vd Rikard Fransson drar fördel av att ha ett starkt kassaflöde i en svag marknad.

  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.


  • Tuffa tider för startups

    Tre konkurser och en kontrollbalansräkning. Det är den dystra utvecklingen på senare tid bland Skånes mindre bolag.

  • Fetast plånbok vinner

    Efter en tolfteplats av fjorton i SHL måste något göras med hockeylaget Malmö Redhwaks. I brist på kommunalt stöd behövs det nya och kreativa samarbeten med näringslivet.

  • Glad påsk!

    Vi på Rapidus önskar dig en riktigt glad och varm påsk! Vi återkommer med nya skånska nyheter tisdagen den 2 […]

  • Damfotboll en svår affär

    Att damfotbollen har det tuffare ekonomiskt än herrarna är ingen hemlighet. Spelarförsäljningar och Europaspel ger inte i närheten av samma genomslag som på herrsidan.

  • Klubbarna kämpar för ekonomin i Superettan

    Superettan i fotboll ger betydligt lägre tv-intäkter än Allsvenskan. Så här löser de skånska klubbarna Helsingborgs IF, Trelleborgs FF och Landskrona BoIS utmaningen.

  • I år ska MFF fylla kassan

    Snart drar fotbollens högsta serier igång för året. Rapidus har tagit en titt på de ekonomiska förutsättningarna för skånska elitföreningarna. För MFF bör Europaspel ge mer pengar i år, även om det sportsliga resultatet blir likartat jämfört med tidigare år. Det säger MFF:s vd Niclas Carlnén.

  • Danskt hygge över Sveriges nedgång

    Sverige är i fritt fall. Det konstaterar danska journalister när de granskar Sveriges ekonomi, invandring och kriminalitet. Danskarna förundras över hur så mycket kunde gå så fel i det land som de har varit så avundsjuka på i många år. Rapidus korrepondent i Danmark Keld Broksø har gått igenom den nya danska mediebilden av Sverige.

  • Special: Helgernas nyhetssvep

    Har du haft fullt upp med matförberedelser, shopping och långväga släktingar? Ingen fara, Rapidus är tillbaka och har gjort ett svep med några av de hetaste nyheterna från det skånska näringslivet.

  • Börja satsa, sluta spara

    Glädjen med årets mörkaste tid är att det vänder. Frågan är om årets vintersolstånd sammanfaller med ekonomin och framtidsutsikterna. Vi tror det och önskar dig som Rapidusmedlem ett ljusnande 2024.

  • Näringslivets önskelista

    Elförsörjning, fred i Ukraina och en mer proaktiv innovationspolitik – det är några av de saker som det skånska näringslivet önskar sig för 2024.