tisdag 1 april 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

BoneSupport dubblar omsättning — men skjuter fram nollresultatet

Efter CE-godkännandet i februari har Lundabaserade BoneSupports bensubstitut spetsat med antibiotika använts vid drygt 200 operationer. Ledningen räknar nu med att dubbla intäkterna jämfört med 2012. Samtidigt flyttas prognosen fram för när bolaget ska kunna stå på egna ben.

Största delen av intäktsökningen kommer från USA, där BoneSupports injicerbara bensubstitut Cerament säljs via jätten Biomet. Vidareutvecklingen Cerament G, då preparatet kombineras med antibiotika som frisätts under ett par veckors tid för att ta kål på benröta, är ännu inte godkänd för försäljning i USA. Ledningen räknar med att skicka in en FDA-ansökan i början på 2014.

Cerament G har sålts i främst Tyskland, Italien och Storbritannien. Försäljningen hittills kan jämföras med att BoneSupport de senast åren sålt totalt 6.000 doser av originalprodukten, som används som utfyllnad och för att underlätta benåterväxten vid frakturer.

2012 stannade omsättningen på 8,6 miljoner kronor, jämfört med 11,6 miljoner kronor 2011. I år räknar finanschefen Offer Nonhoff med att omsätta ungefär det dubbla.

BoneSupport gick med 86 miljoner kronor i förlust efter skatt förra året. I våras hoppades ledningen att bolaget skulle kunna visa upp positivt kassaflöde i slutet av 2013. Det är inte längre realistiskt, menar Offer Nonhoff som istället siktar på slutet av 2014.

BoneSupport sysselsätter knappt 30 anställda på Ideon i Lund. Bland storägarna finns Industrifonden, Lundbeckfond Ventures och HealthCap Ventures. Sedan 2008 har bolaget rest 292 miljoner kronor i riskkapital.

Erik Olausson

Efter CE-godkännandet i februari har Lundabaserade BoneSupports bensubstitut spetsat med antibiotika använts vid drygt 200 operationer. Ledningen räknar nu med […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Slutet är kommet för Lundabolaget

    Först var det Tendo, sedan Wnt Research. Nu avvecklas ytterligare ett noterat skånskt life science-bolag som blir uppköpt via ett omvänt förvärv där de enda tillgångarna är en börsplats och en samling aktieägare.

  • Inarea lyfter blicken mot taket

    Golvläggningskoncernen Inarea fortsätter serieförvärva, denna gång en undertaksmontör. Det innebär ett avsteg från ursprungstanken att konsolidera golvbranschen. Vd Rikard Fransson drar fördel av att ha ett starkt kassaflöde i en svag marknad.

  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.


  • Slutet är kommet för Lundabolaget

    Först var det Tendo, sedan Wnt Research. Nu avvecklas ytterligare ett noterat skånskt life science-bolag som blir uppköpt via ett omvänt förvärv där de enda tillgångarna är en börsplats och en samling aktieägare.

  • Uppköpsbud på Dignitana

    Dignitana i Lund steg med 67 procent på börsen på tisdagen. Orsaken är ett bud som kommer att göra skalpkylningsbolaget brittiskt. Vd Fredrik Jonsson berättar varför styrelsen vill sälja.

  • Här är Årets Rapidusföretag

    På onsdagskvällen ställde Rapidus och Vinge till med storslagen fest när Årets Rapidusföretag och Årets Friskt Vågat skulle koras för 24:e året i rad. Vinnarna är gröna, men inga gröngölingar.

  • Paindrainer stänger fördröjd runda

    Lundabolaget Paindrainer har kommit i mål med en nyemission som varit på gång sedan 2023. Rundan leddes av av två nya ankarinvesterare och nu ska den ökade USA-satsningen bli verklighet.

  • Bonesupport lyfter

    2023 var Bonesupports första år med plusresultat men under 2024 tog det fart på allvar. Det står klart i bolagets kvartalsrapport. Aktien rusade på tisdagsförmiddagen när kvartalsrapporten kom, vilket också blir en jackpot för ledningen, med vd Emil Billbäck. 

  • Suturion får grönt ljus av FDA

    Lundabolaget Suturion har fått sin kirurgiska symaskin godkänd av amerikanska FDA. Nu börjar resan på riktigt. Vd Paan Hermansson berättar om planerna.

  • Första ordern viktig symbol för Bibb

    Det Spotlightnoterade medtech-bolaget Bibb Instruments säkrar sin första kommersiella order. I dagarna offentliggjordes också utfallet av den senaste nyemissionen.

  • Arjo sparkar vd:n

    Den Malmöbaserade medicinteknikjätten Arjos vd Joacim Lindoff får gå. Samtidigt skjuter bolaget upp sin planerade kapitalmarknadsdag och publicerar delårssiffror i förtid.

  • Ännu mer pengar till Magle

    Magle Group i Malmö har ännu inte stängt den företrädesemission som inleddes i november. Nu vill bolaget plocka in ytterligare 26,6 miljoner i en riktad emission.

  • Bonesupports vd: Ta inte mina aktieförsäljningar som en varning

    Insynspersoner i Bonesupport har nyligen sålt stora aktieposter. Samtidigt har fastighetskungen Erik Selin seglat upp som näst största ägare. Rapidus reder ut vad som händer i kulisserna i Skånes främsta aktieraket.