fredag 15 augusti 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Jobba med nätverket — och rädda skånsk bioteknik

Kort sagt: BiotechBuilders samlade i veckan 120 av regionens tyngsta makthavare inom life science. Det skedde i Lund, som senaste åren sargats svårt av den industriella krisen.
Runt hörnet händer dock saker som kan verka i skånsk riktning — och just nätverk kommer att bli avgörande.

Av Kristian Svensson, chefredaktör

Skånsk life science har gått ur askan i elden. Astra Zenecas nedläggning kändes som ett slag i magen och även om stora förhoppningar sätts till ESS, Medicon Village och Max IV har ändå mycket gått på fel håll sedan 2010.

Bara i år har Active Biotech varslat 25 anställda i Lund. BioInvent drar in 21 tjänster och uppe i Helsingborg håller McNeil på att banta bort 100 jobb. För de mindre forskningsbolagen blir det allt svårare att hitta riskvilligt kapital.

Därför är det extra roligt att det danskgrundade nätverket BiotechBuilders håller fast vid sin Öresundsidé och valde Lund som mötesplats i år.

120 tunga beslutsfattare inom life science minglade i tisdags på Medicon Village, på temat ”Knowledge from a decade — recipe for future success”. På plats var bland andra Lundbecks vd Ulf Wiinberg, Symphogens vd Kirsten Drejer, Virogates vd Jakob Knudsen och Mette Kirstine Agger, chef för Lundbeckfond Ventures.

Idel danska namn, jag vet, men så var också den skånska uppslutningen usel. Speciellt med tanke på att detta jubileumsarrangemang hölls på gångavstånd från många av Lunds bioteknikföretag.

Bara en av tio var svensk — och det i en tid då Skåne mer än någonsin måste samverka med Danmark, som alltid varit den starkare sidan av Medicon Valley. Inte minst tack vare stiftelseägda storföretag som Novo och Lundbeck, som sluter kretsloppet genom att återinvestera i nya life science-projekt.

Och samtidigt som snaran dragits åt i Sverige har danska politiker kommit överens om en skattereform som ska få ned det totala skattetrycket med sju miljarder kronor. Effekten: 15.000 nya jobb.

Alla ser dock inte ut att få nytta av reformen.

För just bioteknikindustrin riskerar den att få direkt motsatt verkan. Experter varnar för att forskningsintensiva företag flyr landet, när möjligheterna till skatteavdrag för tidigare års förluster begränsas. Riskkapitalisten Sten Verland uttalade sig nyligen för Jyllandsposten och tror att många bolag framöver istället kommer välja att etablera sig i Malmö och Lund.

Helt plötsligt finns det alltså flera tunga incitament för samarbete, från båda håll.

För Danmark kan utvecklingen vara ett litet steg bakåt, men när alternativet är att ”fly” till andra sidan Sundet ser den totala bilden inte alltför illa ut. Både Skåne och Själland tjänar på ett tätare utbyte av kompetens, kapital och idéer.

Ett intressant exempel på fördelarna med etablering på båda sidor Sundet ser vi hos bioteknikbolaget Nuevolution. Verksamheten kretsar kring en teknik för att skapa molekylbibliotek för läkemedelsforskning. Sedan tidigare finns labblokaler i Köpenhamn, men i höst öppnar företaget även filial i Malmö eller Lund.

Främsta anledningen är att det blir lättare att knyta upp spetskompetens, förklarar vd Alex Haahr Gouliaev. Men det har också öppnat dörrar för finansiering.

Nuevolution tar in 80 miljoner danska kronor från i första hand svenska statens Industrifonden, följd av bland andra Köpenhamnsbaserade Sunstone Capital och SEB Venture Capital.

Lärdomen? Att det kan löna sig att gå över ån efter vatten.

Vi behöver samverka för att lösa bioteknikindustrins problem. I ett internationellt perspektiv är det som är bra för Skåne också bra för Själland, och vice versa. I framtiden kommer personliga kontakter och relationsskapande nätverk som BiotechBuilders vara en grundläggande förutsättning för framgång.

Kort sagt: BiotechBuilders samlade i veckan 120 av regionens tyngsta makthavare inom life science. Det skedde i Lund, som senaste […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Sommarens raketer – och magplask

    Medan du legat i hängmattan har det skånska näringslivet fortsatt att rulla på med både spektakulära aktierusningar och konkurser. Vi har samlat ihop allt du behöver veta.

  • Rika prioriterar långresor – inte kultur

    Långresor, mat, klockor, vin och bilar. Det är vad de rikaste är mest intresserade av. Vad hände med kulturen? Det frågar sig Jan Dahlqvist.

  • Vindkraftsjätten gör megaemission

    Den danska energijätten Örsted meddelar i dag att bolaget ska genomföra en nyemission i mångmiljardklassen. Beskedet får aktien att rasa på Köpenhamnsbörsen.


  • Danskt vaccinbolag blir svensk-brittiskt

    Det svenska rikskapitalbolaget Nordic Capital och det brittiska Permira lägger ett bud på Bavarian Nordic. Affären värderar det danska bolaget till 28,5 miljarder kronor.

  • Cantargia i superaffär – med bismak

    Läkemedelsbolaget Cantargia i Lund säljer ett forskningsprogram till japaner och kan som mest få in mer än 6 miljarder kronor på affären. Samtidigt kom resultat från bolagets toppkandidat som var en besvikelse.

  • Från 40 miljoner till 40 miljarder

    Sedan Fredrik Tiberg klev in som vd för Camurus har bolagets värdering gått från 40 miljoner till 40 miljarder kronor. Rapidus träffar honom på huvudkontoret i Lund för att höra om vägen dit och planerna framåt.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Gore-tex-bolaget öppnar för Suturion

    Lundabolaget Suturion har tecknat avtal med en medicinteknisk tungviktare. Nu startar försäljningen av bolagets kirurgiska symaskin på den amerikanska marknaden. – Avtalet hanterar eventuella tullar, säger vd Paan Hermansson.

  • Cantargias antikropp i amerikanskt snabbspår

    Cantargias läkemedelskandidat nadunolimab har fått Fast Track-status i USA. Det fick aktien att ta ett litet glädjeskutt.

  • Miljonregn över cancerbolaget

    Medtech-bolaget Reccan ingår i ett konsortium som fått motsvarande 153 miljoner kronor av EU för att genomföra ett stort projekt inom pankreascancer. – Det här betyder mer än bara pengarna, säger vd Anna Brodén.

  • Camurus miljardavtal öppnar för mer

    Camurus i Lund, med vd Fredrik Tiberg, aktierusar efter att ha ingått avtal med den amerikanska jätten Eli Lilly. I potten ligger 8 miljarder kronor i ersättningar, och det kan bli ännu mer. – Det här öppnar för liknande avtal inom andra områden.

  • Synact Pharma tar in nya pengar – igen

    Synact Pharma stärker finanserna genom en riktad nyemission och ett lånelöfte från den amerikanska storägaren. Det är den tredje större nyemissionen som lundabolaget genomför på två år.

  • Euris likviderat: ”Aktieägarna hade förtjänat bättre”

    Han slog svenskt rekord i nyemissioner och fortsatte in i det sista att ta in nya pengar. Men i december förra året lämnade Dario Kriz plötsligt sitt bolag Euris åt sitt öde. Nu är det likviderat.