tisdag 1 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Gedea Biotech tar in elva miljoner till svampstudie

Under 2018 ska forskningsavknoppningen Gedea Biotech inleda de första kliniska försöken med sin livsmedelsklassade substans, som visat sig ha gynnsam effekt på bakterie- och svampinfektioner i underlivet. Studien bekostas med elva miljoner kronor i färskt riskkapitalbolag från bland andra Almi Invest Syd och Porte-Monnaie Venture.

Gedeas substans GA101 hämmar tillväxten av biofilm från bakterier och svampsporer, vilket hindrar dem från att fästa i vaginans slemhinna. Dagens behandlingar av svamp- och bakterieinfektioner i underlivet baseras i första hand på antibiotika, som gradvis förlorar sin verkningsgrad och inte kan användas fullt ut av gravida.

Gedeas behandlingskur räknas som medicinteknik och eftersom substansen redan är livsmedelsklassad kan bolaget gå direkt på så kallad verifieringsstudie. I sommar ska bolaget inleda studien på ett 30-tal patienter i regionen som lider av underlivsbesvär.

– Studien tar lite mer än ett halvår och ska ligga till grund för CE-märkning som vi räknar med att få om 1,5 till 2 år, säger vd Anette Säfholm till Rapidus.

Hon har en bakgrund från bland annat Idogen och Reccan Diagnostics men är nu en av två som jobbar heltid med Gedea Biotech. Därutöver arbetar bolagets fyra grundare Olov Sterner, Sophie Manner, Ulf Ellervik och Helena Stevens med bolaget vid sidan av sina ordinarie tjänster. Den sistnämnda är gynekolog, de övriga forskare inom organisk kemi vid Lunds universitet.

Gedea grundades så sent som 2016 och har hittills drivits med mindre tillskott från LU Holding och bidrag från Vinnova. Nu kliver Almi Invest Syd, Porte-Monnaie Venture samt ett konsortium av affärsänglar från Connect Sveriges sydsvenska gren in som nya delägare. Även LU Holding, grundarna och de två anställda samt ett mindre antal privatpersoner deltar i emissionen.

Gedea Biotech har sin verksamhet på bioinkubatorn Smile i Lund. Ordföranden Olov Sterner har varit inblandad i en lång rad forskningsavknoppningar och sitter i dag i styrelsen för noterade Lundabolagen Gabather och Respiratorius samt Glactone Pharma, med bas i Helsingborg.

För Porte-Monnaie Venture blir Gedea första nyinvesteringen på länge. Riskkapitalbolaget grundades 2013 av Qlik-grundaren Staffan Gestrelius, Pouyan Kasraian och Johan Falk. Porte-Monnaie är sedan tidigare storägare i LTH-avknoppningen Cognibotics men sålde i våras tillbaka sin andel av Lundabolaget Bioactive Polymers till medgrundaren Roland Andersson.

Erik Olausson

Under 2018 ska forskningsavknoppningen Gedea Biotech inleda de första kliniska försöken med sin livsmedelsklassade substans, som visat sig ha gynnsam […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Gore-tex-bolaget öppnar för Suturion

    Lundabolaget Suturion har tecknat avtal med en medicinteknisk tungviktare. Nu startar försäljningen av bolagets kirurgiska symaskin på den amerikanska marknaden. – Avtalet hanterar eventuella tullar, säger vd Paan Hermansson.

  • Cantargias antikropp i amerikanskt snabbspår

    Cantargias läkemedelskandidat nadunolimab har fått Fast Track-status i USA. Det fick aktien att ta ett litet glädjeskutt.

  • Miljonregn över cancerbolaget

    Medtech-bolaget Reccan ingår i ett konsortium som fått motsvarande 153 miljoner kronor av EU för att genomföra ett stort projekt inom pankreascancer. – Det här betyder mer än bara pengarna, säger vd Anna Brodén.

  • Camurus miljardavtal öppnar för mer

    Camurus i Lund, med vd Fredrik Tiberg, aktierusar efter att ha ingått avtal med den amerikanska jätten Eli Lilly. I potten ligger 8 miljarder kronor i ersättningar, och det kan bli ännu mer. – Det här öppnar för liknande avtal inom andra områden.

  • Synact Pharma tar in nya pengar – igen

    Synact Pharma stärker finanserna genom en riktad nyemission och ett lånelöfte från den amerikanska storägaren. Det är den tredje större nyemissionen som lundabolaget genomför på två år.

  • Euris likviderat: ”Aktieägarna hade förtjänat bättre”

    Han slog svenskt rekord i nyemissioner och fortsatte in i det sista att ta in nya pengar. Men i december förra året lämnade Dario Kriz plötsligt sitt bolag Euris åt sitt öde. Nu är det likviderat.

  • Ledningen lämnar Prostalund

    I förra veckan meddelade Prostalund att en planerad avyttring inte blev av, och därmed var likviditetskrisen ett faktum. På måndagen kom beskedet att både vd och ordförande lämnar med omedelbar verkan.

  • Emissionsfiasko – Nanoecho tvingas tvärnita

    Nästan ingen gick med i Lundabolaget Nanoechos emissionsrunda. Nu pausar bolaget sina kliniska studier och aktien dyker till nya bottennivåer. – Vi ångrar inte att vi gick till börsen i fjol, säger vd Linda Persson.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.