måndag 19 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Efter Mistbase-köpet: ARM ska nyanställa 40 i Lund

ARM har redan 120 anställda i Lund och får med Mistbase-köpet ytterligare ett 20-tal i en ny, separat utvecklingsavdelning. Men det är bara början, uppger hårdvarujättens Lundachef Olof Dellien i en intervju med Rapidus.

I går bekräftade ARM officiellt den affär som Rapidus kunde avslöja redan i måndags. Utöver Lundabolaget Mistbase köper den brittiska koncernen även London-baserade NextG-Com, inriktat på mjukvara för radiokommunikation enligt den nya standarden Narrow Band IoT. Affärerna kompletterar varandra då Mistbase varit fokuserat på hårdvara och maskinnära mjukvara för samma standard.

– ARM har stora ambitioner inom Internet of Things. För ett par år sedan köpte vi företag inom bluetooth och wifi, nu kan vi utvidga även till denna nya typ av trådlös kommunikation, säger Olof Dellien till Rapidus.

Han chefar över ARM:s existerande Lundaenhet, som är inriktad på utveckling av grafik- och videoprocessorer. Verksamheten har successivt växt till att sysselsätta 120 anställda och är i färd med att ta över ytterligare ett våningsplan i fastigheten på Ideonområdet. Med köpet av Mistbase lägger ARM grunden till en ny, separat utvecklingsenhet i Lund. Med i affären följer runt 25 anställda, konsulter och examensarbetare.

– ARM har expanderat i Lund sedan jag började här, men nu accelererar vi och har lagt en aggressiv tillväxtplan för i år och nästa år. Vi kommer nog växa med 40 personer under 2017, utöver den personal som tillkommer med köpet av Mistbase, säger Olof Dellien.

Därmed kommer Lund bli en av ARM:s största utvecklingssajter utanför huvudkontoret i Cambridge i England. Totalt har ARM knappt 4.600 anställda världen över.

Historiskt har ARM främst utvecklat strömsnåla processorer, som i sin tur tillverkas på licens av spelare som Samsung och Apple. Enligt ARM:s egna siffror har 90 procent av de mobiler, läsplattor och laptopdatorer som säljs i dag inbyggd teknik som licensierats från ARM. På senare år har koncernen även börjat göra inbrytningar inom andra fält som drönare, wearables, uppkopplade komponenter i bilar och VR-glasögon.

Mistbase grundades 2015 av vd:n Michal Stala och operative chefen Magnus Midholt. Duon var huvudägare vid försäljningen till ARM och kommer arbeta kvar i verksamheten i liknande roller under ARM:s paraply.

Bland övriga delägare som nu sålt sin andelar finns LU Holding, Mincs tidigare vd Mårten Öbrink, affärsänglarna Anders Berglund och Andy Ketskes samt Johan Qviberg via bolaget Quinary.

Erik Olausson

ARM har redan 120 anställda i Lund och får med Mistbase-köpet ytterligare ett 20-tal i en ny, separat utvecklingsavdelning. Men […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • ”Det råder investeringsstopp i life science”

    Svenska entreprenörer inom life science är för dåliga på att pitcha. Danskarna är mycket bättre. Det sa två föredragshållare på torsdagen vid ett stort seminarium i Lund. Här följer fler misstag som bolagen gör.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Medvasc stänger runda – öppnar en ny

    Medicinteknikbolaget Medvasc stängde nyligen en finansieringsrunda i förtid, bara för att genast öppna en ny. Vd Cathrin Johansson förklarar varför, och hur mycket mer som behövs.


  • Beammwave – risk vänds från ned till upp

    Mobilteknikbolaget Beammwaves aktiekurs har lyft ordentligt den senaste tiden efter att intresset för bolagets teknologi ökat. Nu handlar det ”bara” […]

  • Bimobject på förvärvsoffensiv

    Bimobject köper Malmöbolagen Green Metrica och Lumea AI Plattform, som båda är inriktade på artificiell intelligens. Bygginformationsbolaget redovisar också siffror för årets första kvartal, som visar att vd-karusellen blivit en kostsam historia.

  • Dan Olofsson köper Qgroup

    Qgroup skrotar börsplanerna. I stället köps IT-konsultkoncernen upp av Danir-kontrollerade Nexer Group. – Det här blir än mycket bättre lösning än att gå till börsen, säger Qgroups vd Jon Carvell.

  • Zaplox tappar vd:n: “Det är ett hårt slag”

    Lundabolaget Zaplox vd Tess Mattisson har sagt upp sig. Nu söker bolaget en ”liknande profil” som hennes ersättare. Det här ska Tess Mattisson göra istället.

  • Finch sätter sin AI i hårdträning

    Techprofilen Hannah Meiton och hennes Ampli Ventures investerade i början av året i Malmöbaserade AI-bolaget Finch. Nu kliver hon in i styrelsen för att sätta bolagets AI-modell i hårdträning.

  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.

  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.

  • Helsingborgsprofilens bolag stänger runda

    Helsingborgsbaserade Payzlip med Acke Salem i spetsen stänger en finansieringsrunda ledd av regionala näringslivsprofiler. Rundan blev dock mindre än ursprungligen tänkt. Så här länge räcker pengarna.

  • Precise tar in M&A-kompetens

    Precise Biometrics i Lund föreslår en specialist på strategiska företagsaffärer till styrelsen. Vd Joakim Nydemark förnekar dock att det ligger en ny agenda bakom rekryteringen.

  • Advenica rustar för fortsatt lönsamhet

    Cybersäkerhetsbolaget Advenica har börjat året med att få in flertalet miljonorder. I en orolig omvärld ser vd Marie Bengtsson inget som talar emot att tillväxt- och lönsamhetsresan fortsätter.