fredag 15 augusti 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Analys: Trist final på TAT-eran – men fortsättning följer

mini_erikKort sagt: Blackberrys nedläggning i Malmö innebär ett ytterst tråkigt slut på den skånska framgångssagan The Astonishing Tribe. Men pengarna, människorna och bolagen som sprungit ur entreprenörsbygget och storaffären 2010 har spridit sig på en rad håll i det skånska näringslivet.

Av Erik Olausson, chefredaktör

Det är onekligen en tuff tid för Skånes mobilkluster. I måndags kom facket och Sony Mobile-ledningen slutligen överrens om att 575 fast anställda och 400 konsulter ska lämna bolaget. Och förra veckan kunde Rapidus berätta att kanadensiska Blackberrys nedläggning i Sverige gått i en rasande takt. I fredags fick nästan hela personalstyrkan på drygt 150 anställda i Malmö och Göteborg gå hem.

Nedläggningen innebär slutet på en av de flitigast citerade succéhistorierna inom skånskt entreprenörskap. Grundat 2002 växte The Astonishing Tribe till drygt 170 anställda och en omsättning på 160 miljoner kronor, med relativt lite inskjutet riskkapital. TAT:s teknik för resurssnåla användargränssnitt fanns installerad i en halv miljard telefoner när Blackberry som världens näst största smartphone-tillverkare köper upp bolaget 2010 för cirka 830 miljoner kronor.

Allt det är historia nu. Blackberrys marknadsandel har sjunkit till 0,5 procent och nedläggningen i Sverige är ett faktum. Men en sådan historia kan inte undgå att sätta sina spår. Spår som åtminstone lovar någon form av fortsättning efter att mobiljätten släckt ljuset på kontoret på Torggatan i Malmö.

Pengarna

TAT:s största enskilda ägare vid uppköpet 2010 var skånska finansmannen Jan Barchan, som kvitterade ut närmare en kvarts miljard kronor i affären. Dessutom får han och TAT:s tidigare styrelseordförande Johan Lenander ännu intäkter från de licensaffärer med olika mobiltillverkare som fanns vid uppköpet. Efter TAT-affären har Jan Barchan bland annat satsat pengar i numera nedlagda Popgiro, engagerat sig i Uppstart Malmö och sålt Malmöbolaget ConnectBlue till schweiziska U-blox. Han är även storägare i Nok9 i Malmö, tidigare AudioDev.

TAT:s sex grundare fick runt 70 miljoner kronor var i affären. Paul Blomdahl har flyttat till USA för att bli manusförfattare och Ludvig Linge är numera affärsängel i Stockholm, men de övriga fyra är fortfarande aktiva i Skåne. Karl-Anders Johansson har bland annat investerat i teknikbolaget Modcam i Lund medan Per Grimberg blivit delägare i Barista och nyligen startat ett eget möbelsnickeri.

Mest publik är Hampus Jakobsson, som gått in som affärsängel i över 40 bolag, varav 17 i Öresundsregionen. Bland satsningarna finns allt från konkursade Qnekt till HittaHem, Planeto och Trialbee, som just fått in 40 miljoner kronor i riskkapital. Hampus Jakobsson är också grundare till Brisk, där även TAT-grundaren Mikael Tellhed är aktiv.

Nyckelpersonerna

Charlotta Falvin har efter vd-posten på TAT satsat på en karriär som styrelseproffs. I dag är hon bland annat ordförande för Ideon och LTH samt ledamot i Axis och Doro.

Jonas Norberg, Blackberrys kontorschef i Malmö fram till 2013, har i dag ett interimuppdrag som chef inom Axis utvecklingsavdelning.

Bland övriga nyckelpersoner finns Fredrik Ademar, tidigare teknikchef på TAT som nu har en ledande befattning inom Sony Mobiles mjukvaruutveckling och Dan Gärdenfors, som varit inblandad i de framgångsrika kickstarter-kampanjerna för Form och Mionix.

Avknoppningarna

Illusion Labs, grundat av TAT-avhopparna Andreas Alptun och Carl Loodberg, har sedan starten 2007 vunnit stora framgångar med sina appspel. Bolaget har i dag ett tiotal anställda och en omsättning 2014 på 28 miljoner kronor. Rörelseresultatet blev 13 miljoner.

Topp Design grundades 2013 av sju tidigare utvecklare och designers med lång erfarenhet från TAT och Blackberry. I dag har Topp Design 22 anställda med kunder som Samsung och Miele. Byrån har även rönt viss uppmärksamhet med Noodl, ett mjukvaruverktyg för att snabbt kunna ta fram prototyper på användargränssnitt. I senaste bokslutet, som täcker 15 månader, redovisar bolaget en omsättning på 30 miljoner kronor och ett rörelseresultat på 12 miljoner.

Personalen

Stora delar av den drygt 90 man starka personalstyrkan i Malmö har varit med sedan TAT-tiden. Även om neddragningarna på Ericsson och Sony Mobile gör arbetsmarknaden ovanligt tuff för telekomkompetens just nu handlar det om högt kvalificerade utvecklare som utan större problem kommer sugas upp av övriga näringslivet, åtminstone på lite sikt. En del tar säkert chansen att starta egna entreprenörsbyggen − men den historien har bara börjat.

Kort sagt: Blackberrys nedläggning i Malmö innebär ett ytterst tråkigt slut på den skånska framgångssagan The Astonishing Tribe. Men pengarna, […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Sommarens raketer – och magplask

    Medan du legat i hängmattan har det skånska näringslivet fortsatt att rulla på med både spektakulära aktierusningar och konkurser. Vi har samlat ihop allt du behöver veta.

  • Rika prioriterar långresor – inte kultur

    Långresor, mat, klockor, vin och bilar. Det är vad de rikaste är mest intresserade av. Vad hände med kulturen? Det frågar sig Jan Dahlqvist.

  • Vindkraftsjätten gör megaemission

    Den danska energijätten Örsted meddelar i dag att bolaget ska genomföra en nyemission i mångmiljardklassen. Beskedet får aktien att rasa på Köpenhamnsbörsen.


  • Beammwave gör nyemission

    Radioteknikföretaget Beammwave i Lund vill få in 65 miljoner kronor för att inleda storskalig tillverkning. – Vi har flera mycket stora multinationella kunder som väntar, säger vd Stefan Svedberg.

  • Zaplox i knipa

    Låsbolaget Zaplox tappade sin vd Tess Mattisson i våras då hon gick till kunden Assa Abloy. ”Hårt slag” sade styrelsen då. Nu upprättar bolaget kontrollbalansräkning.

  • Skånska högutdelare – så mycket delar de ut

    Vår och sommar är utdelningstider. Rapidus har tittat igenom 1 000 onoterade skånska företag och hittat högutdelarna, och vilken familj som får mest.

  • Hänt i vecka 27

    Fastighetsbolagen Catena och Wihlborgs kom med rapporter, Prolight fick in sina 100 miljoner och två börs-vdar lämnar sina poster. Det är några av den gångna veckans nyheter.

  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Axis – tio år efter Canons köp

    Det är nu tio år sedan Canon köpte Axis. Sedan dess har det gått minst sagt bra. Rapidus har tittat på 2024 års siffror och räknat ut hur mycket Canon skulle få betala om de köpte Axis i dag.

  • Doros aktie till väders

    Doro, som tillverkar mobiltelefoner för äldre, fick se sin aktie stiga kraftigt på måndagen. Rapidus anar varför.

  • Qvickly startar om med ny vd – igen

    Turbulensen i betaljätten Klarna har öppnat upp för mindre aktörer. Malmöbaserade Qvickly är en av dessa. – Vi har tagit en del business inom e-handel det senaste halvåret, säger nytillträdde vd:n Malin Jonsson Skogman. 

  • Avionero skänker tio procent – vill att resejättarna gör samma sak

    Efter nedmonteringen av USAID utmanar Avionero resebranschen att donera mer till välgörenhet. — Marginalerna i branschen är så pass bra, säger vd Lars Kristensson.

  • Farväl till Lundabolaget

    Combigenes miljardavtal med Spark Therapeutics sprack. Därefter lämnade bolaget Skåne. I början av året fick samtliga anställda, inklusive vd Peter Ekolind, gå – och nu kommer spiken i kistan när hela forskningsverksamheten avvecklas.