lördag 31 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Ett gott 2011 — så kom du bara 2012

Kort sagt: 2011 var året då eurosamarbetet började knaka i fogarna och skuldkris blev ett ord på allas läppar. Men ur skånskt perspektiv ser bilden lite annorlunda ut. Även här har det varit intensivt — men de goda nyheterna dominerar.

Av Kristian Svensson, chefredaktör

Precis när Rapidus drog igång efter sommaren lunchade jag med informationschefen på ett av Skånes större industriföretag. Han undrade hur Rapidus i sin rapportering skulle kunna matcha skeendena i världsekonomin. Överskuggas inte ekonominyheter i Öresundsregionen av krisen i USA, Grekland och för den delen Saab?

Jag svarade att vi gör vad vi kan för att hitta relevant stoff. Idag kan vi konstatera att det efter en händelserik vår blev en särdeles spännande höst, också i det regionala näringslivet.

I tisdags var det dags igen för en verklig toppnyhet rörande ett av Skånes innovationsbolag. Läkemedelsjätten Novartis tecknar ett licensavtal med Camurus om kandidaten CAM2029 mot hormonrelaterade sjukdomar. I ett första steg får Camurus 10 miljoner dollar, men om allt går i lås är affären värd över 700 miljoner dollar i framtida milstolpebetalningar. Till det kommer royaltyintäkter.

Bara för att förtydliga — det är alltså flera miljarder kronor till ett 30-mannabolag på Ideon som nu kan expandera och satsa på andra projekt.

Duocort Pharma, Jolife och Ipendo är ytterligare bevis på att drömmen om att lyckas med banbrytande innovationer verkligen kan gå i uppfyllelse. Bolagen har drivit sina idéer hela vägen till kommersiell framgång och har under året köpts upp i spektakulära affärer. Logga in i Rapidus arkiv för att läsa mer.

I flera fall fanns en lokal ägarkrets och pengarna ser där ut att stanna i regionen. Det är ytterligt svårt att lyckas med riskkapitalinvesteringar så framgångarna på den sidan är viktiga. De bäddar för att affärsänglar kan fortsätta vara aktiva trots utsikterna om ett svältår 2012. Även lokala riskkapitalbolag som Puls (säljare i Duocorts miljardaffär) och GS Development (helägare till Camurus) står nu väl rustade inför framtiden.

Totalt sett har riskkapitalmarknaden varit vikande ända sedan finanskrisen 2008. Men liksom humlan struntar i att den enligt myten inte kan flyga har skånska innovationsbolag trotsat krisen.

Neo Technology, Glo, Nexam Chemical och BoneSupport är några som under året kammat hem riktigt stora pengar, även sedan de mörka molnen drog in efter sommaren. På börsen tog Active Biotech, BioInvent och Precise Biometrics tillsammans in över 600 miljoner kronor.

Nysatsningar har präglat 2011. Max IV- och ESS-projekten är igång. Vi har också sett kraftfulla initiativ från enskilda personer.

Jag tänker på Mats Paulssons donation av 100 miljoner kronor till uppbyggnaden av Medicon Village. Dan Olofsson går i spetsen för Uppstart Malmö, en satsning som förfogar över 30 miljoner i såddkapital till entreprenörer från socialt utsatta områden. Och så har vi Framtidslyftet, där Mats Johansson lyckats få över 300 privatpersoner att skänka riskkapital.

Det är just sådana saker som kan göra skillnad när orosmolnen hopar sig. Efter flera år av skånskt självförtroende står det nu svart på vitt att tillväxten här ligger betydligt under den i Stockholm, räknat per capita. Statistiken presenterades av OECD på en dragning hos Region Skåne igår. Vidare har den danska konjunkturen fallit snabbt och prognoserna för Sverige är inte upplyftande, även om det råder fortsatt oenighet hos experterna om vart världsekonomin är på väg.

Den tunga industrin förbereder sig också för ett risigt år. En av de stora frågorna här i regionen är vad Sony vill med övertagandet av Sony Ericsson. Oron är stor på många håll.

Därför vill Rapidus ge en digital ryggdunk till alla kreativa människor där ute.

Kom an du bara, 2012, nu fajtas vi!

Läs om OECD:s rapport i Nytt från Öresund:
– Skåne halkar efter i tillväxtligan

Kort sagt: 2011 var året då eurosamarbetet började knaka i fogarna och skuldkris blev ett ord på allas läppar. Men […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Inimini – vad hände sedan?

    PODD: Inimni är bolaget som säljer begagnade barnkläder online. I december 2023 gästade bolaget Lejonkulan, en kort tid efter att […]


  • De ska tina upp life science-frosten

    Finansprofilen Markus Neuding samlar tunga namn till MVIP, panelen som ska råda bot på kapitalbristen i life science-sektorn. Tio namnkunniga personer från bland annat Fåhraeus Startup & Growth, EQT och Nordic Angels finns med. Rapidus har hela listan.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • En finanschef ut och en in

    I sommar lämnar Magnus Blixt rollen som finanschef på Skånes bioteknikstjärna Cellavision. Arbetet med att hitta hans efterträdare är redan igång. Och på Skånes största läkemedelsbolag, Camurus i Lund, kliver en ny finanschef in.

  • Så mycket tjänade Skånes börsvd:ar 2024

    Alfa Lavals Tom Erixon var Skånes bäst betalda börs-vd 2024. Men störst lyft fick Camurus Fredrik Tiberg. Rapidus har listan över Skånes bäst betalda börs-vd:ar. Så här mycket tjänade de under förra året.

  • Dan Olofsson köper Qgroup

    Qgroup skrotar börsplanerna. I stället köps IT-konsultkoncernen upp av Danir-kontrollerade Nexer Group. – Det här blir än mycket bättre lösning än att gå till börsen, säger Qgroups vd Jon Carvell.

  • Slutar som vd i Bonesupport

    En skånsk börsbomb: Emil Billbäck kliver ner från vd-posten i Bonesupport. — Något var tvunget att hända, säger han till Rapidus.

  • Bonesupport tyngs av stark krona

    Bonesupport rivstartar 2025 med en rejäl tillväxt i framför allt USA. Men negativa valutaeffekter och ökade kostnader håller nere resultatet i det hyllade bencementbolaget från Lund.

  • Camurus vd: Ingen vill ha osäkerhet

    Skånes största läkemedelsbolag, Camurus i Lund, har fått se sin aktie falla, trots att Trumps tullhot inte påverkar företaget. – Det skapar osäkerhet på kapitalmarknaden, ingen har intresse av det här, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Läkemedel från Lund i fas 3

    Kors i taket. En läkemedelskandidat som utvecklats i Lund går in i fas 3-studier. Det är sannolikt den enda hittills i år och i övrigt på lång tid som producerats av de annars hårt prövade skånska läkemedelsbolagen.

  • Precise tar in M&A-kompetens

    Precise Biometrics i Lund föreslår en specialist på strategiska företagsaffärer till styrelsen. Vd Joakim Nydemark förnekar dock att det ligger en ny agenda bakom rekryteringen.