söndag 18 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

ComPower tvärbromsar efter akut kapitalkris

Ideonbolaget ComPower har tvingats säga upp såväl personal som hyreskontrakt efter kapitalbrist. Grundarna lägger nu all kraft på att hitta nya finansiärer som kan ge bolagets värmepanna en framtid.

ComPower har ett flertal gånger lyfts upp på olika listor över heta svenska cleantechbolag. Och rent tekniskt går bolagets elgenererande värmepanna för flerbostadshus och större fastigheter som en klocka, uppger VD Anders Malmqvist. I mitten av november invigde USA-ambassadören och cleantech-profilen Michael Wood bolagets första testanläggning utanför Kristianstad. Den ska nu driftstestas fram till sommaren 2010 i ett projekt tillsammans med Kristianstad kommun och Region Skåne.

Samtidigt har ComPowers planerade nyemission, som påbörjades för ett drygt år sedan, inte gett några napp. Bolaget behöver runt två miljoner euro för att ta pannan till marknaden, men står i dag utan ny finansiering. Som mest har ComPower haft sex heltidsanställda, i dag återstår bara VD Anders Malmqvist samt ett fåtal personer på timbasis.

— Men vi räknar med att återanställa personalen när vi ordnat finansieringen. Jag tror vi kan lösa det här inom ett kvartal, säger Anders Malmqvist till Rapidus.

ComPower grundades 2004 av Anders Malmqvist, Lars Malmrup och Johny Nordgren. Förutom grundarna finns TeknoSeed II, norska Energy Future Invest och Innovationsbron i ägarlistan.

Erik Olausson

Ideonbolaget ComPower har tvingats säga upp såväl personal som hyreskontrakt efter kapitalbrist. Grundarna lägger nu all kraft på att hitta […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • ”Det råder investeringsstopp i life science”

    Svenska entreprenörer inom life science är för dåliga på att pitcha. Danskarna är mycket bättre. Det sa två föredragshållare på torsdagen vid ett stort seminarium i Lund. Här följer fler misstag som bolagen gör.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Medvasc stänger runda – öppnar en ny

    Medicinteknikbolaget Medvasc stängde nyligen en finansieringsrunda i förtid, bara för att genast öppna en ny. Vd Cathrin Johansson förklarar varför, och hur mycket mer som behövs.


  • Position Green kapar personalstyrkan

    Position Green har gått som tåget. Förra året dubblades omsättningen och framtiden såg ljus ut. Men så kom omnibussen och tar Malmöbolaget åt andra hållet. Vd Daniel Gadd tvingas varsla 41 anställda i Sverige om uppsägning.

  • Sysav planerar miljardinvestering för nollutsläpp

    Efter en tids tester är beslutet taget: Sysav ska arbeta för fullskalig koldioxidinfågning. Investeringen beräknas landa på 3 miljarder. – Det är inte bara en kostnad för klimatet, det är en investering i konkurrenskraft, säger vd Malin Dahlroth.

  • Diapure redo att växa

    PODD: Fosfor är ett av de vanligaste ämnena som bidrar till övergödning av Östersjön. Lisa Heiberg är biolog från lantbruksuniversitetet […]

  • Position Green på grön kvist

    Malmöbolaget Position Green fortsätter sin tillväxtresa och dubblar försäljningen på nytt. Det står klart när grundaren Daniel Gadd delar med sig av 2024 års siffror.

  • Watersprint köper kanadensiskt bolag

    Vattenreningsbolaget Watersprint från Lund köper samtliga tillgångar i konkursade Acuva Technologies. Vd André Carlsson hoppas att köpet ska stärka Watersprints position på den globala vattenreningsmarknaden.

  • Elonroad får order i USA

    Elonroad i Lund har landat en stororder i USA. Bolaget ska leverera fordonsladdsystem till en hamnterminal i Long Beach i Kalifornien. Det är den första ordern som företaget får i landet.

  • Elonroad: Tråkigt men ingen katastrof

    I en pinfärsk rapport till Regeringen har Trafikverket slagit fast att Sverige inte bör planera för en större utbyggnad av elvägar, där fordon laddas medan de kör. Elonroads vd Karin Ebbinghaus tar det med ro.

  • Så talar en klimatoptimist

    Affärsängeln Gustav Stenbeck, som igår talade vid Skåne Innovation Day, är optimistisk kring vår förmåga att klara den gröna omställningen. Så här bör det gå till, enligt honom.

  • Lundabolag i genombrottsaffär med Alfa Laval

    Lundabaserade EPFF säljer ett av sina patent till Alfa Laval. Affären innebär ett kommersiellt genombrott för bolagets teknologi.

  • Lundateknik för ellastbilar

    Lundabolaget Zemission vill lösa svårigheterna med elektrifiering av tunga lastbilar. I ett samarbete med fordonskomponenttillverkaren Alfdex i Landskrona förbereds serietillverkning av en komponent som ska öka räckvidden.