måndag 3 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Hoppfullt inför höstens kvartalsrapporter

Kort sagt: Världskonjunkturen är fortsatt stark trots handelskrig, stigande oljepriser och oron över Brexit. Det betyder att de skånska industribjässarna fortsätter visa fina vinster. Men vissa moln syns ändå på himlen. En fråga som väcks inför rapportsäsongen är hur sommartorkan slagit mot Trelleborgs försäljning av jordbruksdäck.

Av Anders Haskel, gästskribent

En bred internationell närvaro är ett tydligt kännetecken för många av bolagen med högst värde på Stockholmsbörsen. Det betyder också att företagen är starkt påverkade av de globala ekonomiska vindarna.

Det gäller även flera av de tio koncerner på Stockholmsbörsen Large Cap-lista som har hemvist i Skåne. Om inget oförutsett inträffar kommer dessutom denna lista vid årsskiftet utökas med två skånska företag med bred internationell närvaro, Malmöföretaget Beijer Ref samt Torekovsbaserade Nolato. I båda fall handlar det om företag med djupa skånska rötter och en stolt historik som nu alltså har nått ett tillräckligt stort börsvärde för att placeras på Large Cap-listan.

Störst bland Skåneföretagen är Alfa Laval, med en omsättning 2017 på drygt 35 miljarder kronor. Aktien lyfte rejält i samband med att bolaget presenterade en mycket stark kvartalsrapport i somras och har sedan dess legat på en stabilt hög nivå. Framför allt pekade företaget på en stark orderingång inom tanker-segmentet, men bolaget beskrev också en situation med ökad efterfrågan inom de flesta av Alfa Lavals slutmarknader.

Även om inte tillväxten har varit lika stark under tredje kvartalet kan aktieägarna se med tillförsikt mot rapporten om tre veckor. Alfa Laval är ett företag som torde gynnas av det just nu höga oljepriset. I ett mer långsiktigt perspektiv är Alfa Laval mycket intressant ur ett miljöperspektiv med produkter som bidrar till en effektivare energianvändning.

Några mil söderut sitter Trelleborg, som haft en betydligt tuffare resa och tappat runt tio procent av aktievärdet sedan årsskiftet. Det har inte hjälpt att företaget redovisat vinster på rekordnivå. I stället tycks marknaden befara att försäljningen av jordbruksdäck, som ingår i ett affärsområde som står för runt en fjärdedel av koncernens omsättning, tagit rejält med stryk i samband med årets heta och torra sommar.

Högre oljepris som leder till dyrare råvaruinköp är en annan faktor som riskerar att slå mot Trelleborg. Å andra sidan kan dyrare olja gynna försäljningen inom affärssegmentet olja och gas, där efterfrågan länge mött motvind.

Polymerföretaget Hexpol verkar i områden som ligger nära Trelleborg och påverkas också de av råvarupriserna. Aktiemarknaden verkar dock inte bry sig särskilt mycket just i det här fallet eftersom Hexpol-aktien handlats på ny rekordnivå i veckan. Marknaden har snarare tagit fasta på att Hexpol med en mycket stark förvärvshistorik under de senaste veckorna presenterat ytterligare ett par företagsköp.

Bland kursvinnarna hittar vi även AAK, verksamt inom vegetabiliska oljor och fetter. Företaget har utvecklats mycket starkt under en rad år, drivet bland annat av lyckad produktutveckling och framgångsrika företagsförvärv. Konjunkturen har däremot marginell påverkan på verksamheten.

En annan intressant spelare är Thule. Bolaget växte fram i den småländska företagarmyllan men har sedan några år huvudkontoret i Malmö. I företagets gener ligger att ständigt ligga i täten med att ta fram produkter för att som bolaget själv beskriver det göra det ”enkelt att lätt, säkert och snyggt ta med sig det man behöver och bryr sig om när man lever ett aktivt liv”.

Kvartalsrapporten som kom i juli levde dock inte upp till marknadens högt ställda förväntningar. En minskad försäljning i USA stack ut åt det negativa hållet. Aktieägare kommer därför att rikta luppen mot framför allt den amerikanska marknaden.

Med huvuddelen av försäljningen utanför Sveriges gränser får den alltmer urholkade svenska kronan positiva effekter i de Skånebaserade storföretagens resultaträkningar. Även om exportvinsterna i flera fall är små sett till helheten uppstår det i vissa fall betydande vinstökningar när till exempel intäkter i dollar och euro räknas om till devalverade svenska kronor.

Kort sagt: Världskonjunkturen är fortsatt stark trots handelskrig, stigande oljepriser och oron över Brexit. Det betyder att de skånska industribjässarna […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Danir sätter bolag på Londonbörsen

    Ett energislag som är både förnybart och planerbart är rena drömmen för Europas regeringar. Cindrigo är bolaget som vill investera 7 miljarder kronor i just detta och börsnoterades i London i fredags. Dan Olofsson är med 30 procent största ägare.

  • Finansiella målen borta – nu sparkas vd:n

    Efter ett år med tuffa sparkrav och avskaffade mål stuvar Iconovo om i ledningen. Vd Johan Wäborg får gå – och Anders Månsson tar över.

  • Sharetex gör din tröja till en schampoflaska

    Endast 1 procent av textilavfallet i EU återanvänds eller återvinns. Resten går upp i rök. Bara i Sverige förbränns 80 000 ton textilier per år. Det vill Malmöbolaget Sharetex ändra på.


  • Alfa Laval trefaldigar innovation i Lund

    Först var det Tetra Pak med innovationscentret Biotech Heights. Nu investerar Alfa Laval i ytterligare ett i Lund. Rapidus var på plats när det ceremoniella första spadtaget togs på onsdagen.

  • Alfa Laval höjer uppnådda mål

    Skånes största börsbolag, Alfa Laval, noterar minskad orderingång i tredje kvartalet. Men vd Tom Erixon oroas inte över det när det trots allt ligger beställningar för 80 miljarder i orderboken. Tvärtom höjer bolaget de finansiella målen.

  • Försiktig optimism i rapporterna

    Duni skriver upp de finansiella målen, Beijer Ref flaggar för kostnadsbesparingar och möjligen har det vänt på riktigt för e-handlaren BHG. Här här svepet över de skånska senaste storbolagsrapporterna.

  • Börsen gäspar åt Mildefs fantomtillväxt

    Mildef i Helsborg levererar fantomsiffror, ändå togs rapporten emot med en fallade aktiekurs på torsdagen. Inter heller Bonesupport lyckades slå marknadens hög uptrissade förväntningar.

  • Swedencare vinnare i en positiv skånsk rapportflod

    Malmöbolaget Swedencare, som är en global koncern inom djurhälsa, fortsätter sin starka tillväxtresa. Rapporten som kom på onsdagen fick aktien att rusa. Och fler skånska rapporter togs emot positivt på börsen.

  • Orbital – fortfarande lång väg kvar

    Orbital Systems har varit omgett av ”buzz” och stora förväntningar i mer än tio år. Men först nu börjar bolaget slutjustera sin affärsmodell. – Fram emot sommaren nästa år kommer det hända saker vi kan kommunicera, säger styrelseledamoten Mårten Öbrink.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott. 

  • Ledningen räddar nattaron

    Nattaro Labs fyller på kassan i en riktad nyemission i vad som ser ut som en akut räddningsinsats. Enligt bolaget ska pengarna bland annat gå till satsningen på försäljning online.

  • Sandbergbolag gör omtag

    Man kan inte vara hur disruptiv som helst. Det har Sandbergägda Swatab fått erfara. Efter en försäljningsflopp med en tvättmaskin utan tvättmedel blir nästa produkt lite mindre vågad.

  • Elonroad stoppar USA-leverans

    Containern står packad och klar. Den första leveransen av laddskenor till hamnen i Los Angeles skulle ha gått iväg förra veckan. Men de nya tullreglerna är så omfattande att företaget inte kan skicka den.