fredag 5 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

ImmuneBiotech får miljontillskott från namnkunniga investerare

Forskningsavknoppningen från Lund tar in 2,5 miljoner kronor i såddkapital från en rad namnkunniga investerare, som Hampus Jakobsson och Gregory Batcheller. Pengarna ska främst gå till att inleda kliniska studier av bolagets probiotiska bakteriecocktail mot Irritable bowel syndrome, IBS.

ImmuneBiotech knoppades av 2013 från forskning på Lunds universitet kring mjölksyrebakteriers probiotiska och antiinflammatoriska egenskaper. Målet var att bland annat ta fram produkter mot tarmsjukdomen IBS och svåra tarminfektioner som orsakas av bakterien Clostridium difficile.

Nu har bolaget tagit fram sin första produkt, GutMagnific – en kombination av fem mjölksyrebakterier – som ska genomgå kliniska studier och redan hunnit pilottestas på patienter av båda typerna på universitetssjukhuset i Malmö. Enligt Shahram Lavasani, medgrundare och vd på ImmuneBiotech, visade behandlingarna väldigt goda resultat.

– Alla som genomgick behandlingen blev helt befriade från besvär. Nu har vi sökt patent och intresset har blivit enormt, säger Shahram Lavasani.

De kliniska studierna ska genomföras i ett samarbete med Karolinska institutet i Stockholm. Idén är att se vilka hälsoeffekter baktieblandningen kan ha på patienter med kroniskt trötthetssyndrom. Man har nämligen konstaterat att de flesta av dessa patienter också lider av IBS.

– Vi planerar att introducera GutMagnific på marknaden 2019 så nu måste vi öka tempot. Därför sökte vi externt kapital för första gången sedan starten, säger Shahram Lavasani.

Bolaget tar in 2,5 miljoner kronor i såddkapital och får in flera tunga namn på delägarlistan. Bland dessa finns affärsänglarna Hampus Jakobsson och Ulf Andersson, professor Eva Nordberg-Karlsson från Carbiotix samt investmentbolaget Global Intelligence. Gregory Batcheller, med en bakgrund från bland annat Xintela och A1M Pharma, kliver också in och tar dessutom plats som styrelseordförande.

ImmuneBiotech har en samling med över 150 unika mjölksyrebakterier. Utöver GutMagnific har bolaget genomfört försök med en annan probiotisk cocktail som man hoppas ska kunna tackla multipel skleros.

– Det handlar inte bara om att välja en massa bakterier som ger goda hälsoeffekter. Vissa kan till exempel motverka varandra. Därför har vi tagit fram metoder för att selektera bakterier utifrån deras specifika egenskaper och sedan försöker vi ha en holistisk syn så att vi får en synergieffekt mellan bakterierna, säger Shahram Lavasani.

Emiliano Strauss

Forskningsavknoppningen från Lund tar in 2,5 miljoner kronor i såddkapital från en rad namnkunniga investerare, som Hampus Jakobsson och Gregory […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Gurk-gate i Lejonkulan

    Saveggy är tillbaka i Lejonkulan efter sin stora pilotlansering där företaget fick smaka på hur snabbt negativ press kan sprida […]


  • Dugs vd: ”Vi har inte dolt någonting”

    Nasdaqs hot att avnotera Dug Foodtech från First North kan vara en ”spill over-effekt” från händelser i andra bolag. Det säger vd Helene Nielsen när hon för första gången kommenterar situationen och menar att bolaget inte undanhållit något.

  • Iconovo fyller kassan – igen

    Iconovo arbetar vidare för att inhalatorerna ska nå marknaden. Men bara ett halvår efter en större nyemission är det dags att resa pengar igen.

  • Helsingborg vill dubbla antalet studenter

    En nybildad stiftelse ska bidra till att öka antalet universitetsstudenter Helsingborg. Med näringslivets hjälp vill Helsingborgs handelsförening att antalet ska gå från 4 000 till 10 000.

  • Östes bolag faller som dominobrickor

    Tre av Öste-sfärens verksamhetsdrivande dotterbolag har nu gått i konkurs, tillsammans med ytterligare ett av ägarbolagen. Det mesta av värdet i Aventure-konkursen ser därmed ut att ha gått upp i rök. Men frågetecken kvarstår.

  • Köttodlarnas nya giv

    Re:meat byter namn. Enligt Malmöbolagets medgrundare Jacob Schaldemose Peterson handlar det om mer än bara ett namnbyte. – Det är ett byte av hela vår strategi, säger han.

  • Camurus stiger på viktminskning

    Läkemedelsbolaget Camurus i Lund, med vd Fredrik Tiberg, är känt för sitt preparat mot opioidberoende. Men i portföljen finns även ett projekt kring viktminskningsämnet semaglutid. Lovande studiedata får aktien att stiga.

  • Nya konkurser bland Öste-bolagen

    Dominobrickorna i Oatly-bröderna Östes företagsimperium fortsätter att falla. I spåren av ägarbolagens konkurser har två av portföljbolagen i sfären kastat in handduken och ytterligare ett ser ut att vara nere för räkning.

  • Finansiella målen borta – nu sparkas vd:n

    Efter ett år med tuffa sparkrav och avskaffade mål stuvar Iconovo om i ledningen. Vd Johan Wäborg får gå – och Anders Månsson tar över.

  • Lidgren-bolaget dejtar nya investerare

    Läkemedelsföretaget Lithea får nya pengar från befintliga ägare, men egentligen vill bolaget hitta nya investerare för att stärka sitt case inför framtiden.

  • Björn Öste: ”Vi ger inte upp”

    Oatlygrundaren Björn Öste kommenterar nu konkursen i sitt investeringsbolag Aventure. Avgörande följdfrågor förblir dock fortsatt obesvarade. Vad betyder det till exempel att inte ge upp när uteblivet kapitaltillskott medför konkurs?