lördag 27 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Medeonföretag tar plats i nytt labbsamarbete med Malmö högskola

Genom ett nytt samarbete med Malmö högskola ställs delar av högskolans labbplatser till Medeons förfogande. Hittills har två inkubatorbolag installerat sig i lokalerna, som ligger på Medeon-området.

Samarbetet är en del av projektet Open Lab som initierats av Malmö högskolas forskningscenter Biofilms. Projektet riktar sig till företag inom life science, materialvetenskap och kemi som är i behov av labbplats.

Victoria_Rydegård– Vi har i första skedet tillgång till ett labb, där det finns sex platser. Tanken är att fylla dem först och sedan bygga ut med ytterligare labb efter hand, säger Victoria Rydengård, projektkoordinator på Medeon.

Omkring 60 bolag sitter i dag på Medeon varav 29 i inkubatorn.

Ett av de bolag som nyligen flyttat in på Medeon och som även hyr labbplats är Innoscentia. Bioteknikbolaget grundades 2015 och har sedan dess knutit till sig samarbetspartners som förpackningstillverkaren Flextrus och livsmedelsproducenten Atria Scandinavia.

Bolagets sensorteknik för detektion av flyktiga gaser baseras på Lundaforskaren Martin Olssons upptäckt som registrerar nedbrytningsprocessen i livsmedel och upptäcker bakteries restprodukter, bakteriemetaboliter. Bläck i sensoretiketten ändrar färg när metaboliter binder till ytan.

Erik Lindberg– Vi satsar på att ha en första prototyp under våren eller sommaren och sen en färdig prototyp i augusti, säger medgrundare Erik Lindberg till Rapidus.

Utöver initialt stöd från LU Innovation System har Innoscentia finansierats med strax över en miljon kronor från Vinnova. Styrelseordförande är sedan i somras Kent Lörd, teknisk chef på etikettföretaget Linerless i Höganäs.

Ytterligare ett nytt tillskott i företaget är Rambabu Atluri, som tidigare arbetat på Stockholmsbaserade Nanologica. Han är även grundare av nanoteknikbolaget Infingent, det andra Medeonbolaget som nyttjar labbplats.

Emily Binks

Genom ett nytt samarbete med Malmö högskola ställs delar av högskolans labbplatser till Medeons förfogande. Hittills har två inkubatorbolag installerat […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Från exitdepp till nystart

    ,
    I senaste avsnittet av Rapidus podd Lejonkulan: En AI-tjänst som effektiviserar och automatiserar säljteamens arbete, det är idén till startupen […]


  • Femte generationen tar över Saturnus

    Sveriges största glöggproducent står inför sitt fjärde generationsskifte. Och den nya generationen kliver in med sensationell tillväxt i ryggen. Rapidus besökte ett mer än hundraårigt destilleri.

  • Fåhraeus går in i danskt life science-bolag

    Serieentreprenören Christer Fåhraeus fond FSG är ledande investeraren när danska Fida Biosystems gör en 50-miljonersrunda. ”De är klara för marknaden.”

  • Suturion får CE-märkning

    Efter att ha inlett i Australien, Mellanöstern och USA är den kirurgiska symaskinen från Lund redo att göra entré också i Europa. — 2026 och framåt handlar bara om försäljning, säger vd Paan Hermansson.

  • Xinnate gasar med nytt kapital

    Xinnate fortsätter att skörda framgångar bland investerare och säkrar 38,5 miljoner kronor i en nyemission. Pengarna ska gå till bolagets utökade fas 2/3 studie. 

  • Sensodetect försvarar Möllerström

    Skandal i Intellego och frågetecken i Dug får inte Lundabolaget Sensodetect, med vd PA Hedin, att ifrågasätta sin ordförande trots att han sitter i styrelsen för allihop.

  • Acarix gör riktad nyemission

    Medicinteknikbolaget Acarix, verksamt inom teknologi för identifiering av kransartärsjukdomar, genomför en riktad nyemission på drygt 33 miljoner kronor. I emissionen deltar flera välkända life science-investerare. 

  • Dugs vd: ”Vi har inte dolt någonting”

    Nasdaqs hot att avnotera Dug Foodtech från First North kan vara en ”spill over-effekt” från händelser i andra bolag. Det säger vd Helene Nielsen när hon för första gången kommenterar situationen och menar att bolaget inte undanhållit något.

  • Ny vd i Careium

    I augusti fick Christian Walén lämna Careium med omedelbar verkan. Nu är det klart att det blir Tove Christiansson som ska leda larmbolaget på tillväxtresan i Europa.

  • Starfish satsar på rullstolar

    IT-entreprenören Jim Roslunds hårdvarubolag Starfish of Sweden har motlut på väg till marknaden. Både vården och bilindustrin har visat sig vara svårflörtade. Nu ska rullstolsdynor ge de första kommersiella intäkterna.

  • Små glädjeämnen i små bolag

    De båda noterade bolagen Gasporox och Prebona meddelar att de tar emot nya ordrar. Nyheterna fick aktierna att stiga på måndagen.