fredag 28 mars 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

E.on, Doro, Sigma och HiQ backar upp Mobile Heights

Sedan starten 2008 har medlemsskaran i klusterorganisationen Mobile Heights växt till ett femtiotal företag, myndigheter och organisationer. De senaste tillskotten är Sony Mobile-avknoppningen Sigma Connectivity, IT-konsultkoncernen HiQ, telekombolaget Doro och energijätten E.on, som börjat jaga inspiration och samarbetspartner i mobilbranschen.

Runt 80 procent av Mobile Heights budget på 6,8 miljoner kronor kommer från medlemmarna. Bland de som slantar upp mellan 5.000 och 200.000 kronor var finns Blackberry, HTC, Ericsson och Huawei, uppstickarna Nattaro Labs, Saplo och Anyfi samt Lunds kommun, Lunds universitet och Malmö högskola. Nyligen fick klusterorganisationen in det första bolaget utan egen verksamhet i södra Sverige — designbyrån No Picnic i Stockholm.

E.ons intåg sker ett år efter att energikoncernen gick ut med att man skulle gå in i Mincs satsning på öppen innovation. Det är ingen slump utan en del av en medveten strategi där E.on letar idéer och kompetens i nya branscher, uppger Johan Mörnstam, ansvarig i Norden för koncernens affärsutveckling och innovationsarbete.

johan_mornstam— Traditionellt har vi i energibranschen gjort allt själva. Men marknaden är under omvälvning med smarta elnät och småskalig produktion som gör att kunden i framtiden även blir producent. Jag tror att vi måste öppna upp oss och arbeta mer med partner för att bli snabba nog. När det gäller mobilitet är vi nyfikna på vilka möjligheter det ger för att exempelvis styra lås och energiförbrukning i smarta hem, säger han till Rapidus.

Mobile Heights har fem heltidsanställda och sysselsätter därtill ett antal konsulter. Dock inte längre den tidigare arbetsmarknadsministern Sven-Otto Littorin, som avslutade sitt uppdrag i juni. Av budgeten går 1,5 miljoner kronor till Mobile Heights Business Center, som ska hjälpa fram nykläckta mobilbolag i regionen. Därutöver bidrar Mobile Heights medlemsföretag med arbetsinsatser för runt 500.000 kronor om året, uppger klusterorganisationens kommunikationschef Linda Malmgren.

Erik Olausson

Sedan starten 2008 har medlemsskaran i klusterorganisationen Mobile Heights växt till ett femtiotal företag, myndigheter och organisationer. De senaste tillskotten […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad



  • Helsingborgsprofilens bolag stänger runda

    Helsingborgsbaserade Payzlip med Acke Salem i spetsen stänger en finansieringsrunda ledd av regionala näringslivsprofiler. Rundan blev dock mindre än ursprungligen tänkt. Så här länge räcker pengarna.

  • Advenica rustar för fortsatt lönsamhet

    Cybersäkerhetsbolaget Advenica har börjat året med att få in flertalet miljonorder. I en orolig omvärld ser vd Marie Bengtsson inget som talar emot att tillväxt- och lönsamhetsresan fortsätter.

  • Wallenberg går in i 34-bolag

    Ideonbaserade Nordic Forestry Automation, som Rapidus utsåg till 34:a år 2023, får in ett Wallenbergbolag som ny delägare. Det här ska den nya investeringen räcka till.

  • Additude-grundaren bygger nytt IT-bolag

    Additude-grundaren Jim Roslund är tillbaka i IT-branschen. Med en grupp tidigare Tretton37-medarbetare och deras uppdrag som grund drar han igång ett nytt IT-konsultbolag. Och gissa vad bolaget heter.

  • Säkra kommentarsfält – en lönsam historia?

    Ifrågasätt Media vill återuppliva kommentarsfunktioner på nätet och göra dem trollfria. Nu öppnas en investeringsrunda som ska räcka till svarta siffror.

  • Alteri Care satsar globalt

    Efter satsningen på internationell expansion närmar sig vårdtechbolaget lönsamhet – och ska revolutionera sjukvården i Zimbabwe.

  • Hon tar över rodret på Softhouse

    I fjol tog Stina Åkesson plats i vd-stolen på teknikbolaget Ourliving. Nu kliver hon även in i en vd-roll på ägarbolaget Softhouse. Här berättar den förre AF-borgbossen om ett turbulent fjolår.

  • Upp och ned i rapportströmmen

    Medan Precise Biometics inte infriade förväntningarna gick det desto bättre för Careium. Både Kjell Group och Eolus meddelar nya finansiella målsättningar. Här är dagens skånska kvartalsrapporter.

  • Hon ska styra Helsingborgs näringsliv

    Helsingborg får en ny näringslivsdirektör. Och det är ett välbekant ansikte som tillträder som chef för en nyskapad organisation inom kommunen. – Jag har stor nytta av att jag verkat i staden sedan tidigare.

  • Eletives sämsta år – 40 procent upp

    Det snabbväxande Malmöbolaget Eletive gjorde sitt hittills sämsta år i fjol. Och då var tillväxten ändå 40 procent. — I år kommer vi att passera 100 miljoner i ARR, säger vd Marcus Wennmo.