tisdag 1 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

CrossBorder tar in 16 miljoner — Entreprenörfond ny investerare

CrossBorder Technologies, som utvecklat en lastpall i metall, tar in 16,5 miljoner kronor i kontant- och kvittningsemissioner från Sydsvensk Entreprenörfond (SEF) och existerande ägare. Kapitalet ska gå till att skala upp en egen produktionsenhet i Trelleborg.

Efter emissionen är SEF tredje största ägare i CrossBorder, efter Mohammed Al-Amoudis Midroc och Volvo Group Venture Capital, med knappt 15 procent av aktierna. Bland övriga större ägare finns Hexiron och industribolaget Ortic 3D med drygt 7 procent vardera.

Med kapitalet ska den manuella monteringen som nyligen förlades i Trelleborg successivt skalas upp, förklarar styrelseordförande Martin Edlund. I dag sysselsätter verksamheten sju anställda och planen är att växa med ytterligare sex tjänster under 2013.

— De senaste åren har vi jobbat nära kunder som Trelleborg och Volvo Powertrain för att hitta rätt utformning och egenskaper på pallen. Med kapitalet får vi uthållighet att växa med marknaden, först med manuell montering och i ett senare skede med större volymer genom automation, säger Martin Edlund till Rapidus.

Längre livslängd och mindre benägen att påverkas av miljö och läckage är några egenskaper som ska göra att CrossBorders metallpall kan konkurrera med de billigare träpallar som dominerar transportsektorn i dag.

I fjol låg företagets omsättning på 1,5 miljoner kronor.

— CrossBorder är ett spännande bolag som vi följt ett tag och nu går in i som ägare. Plåtpallar är en marknad som kommer utvecklas framöver och flera stora bolag som Ikea är på gång att överge träpallen, säger Marcus Skärbäck på SEF.

Bolaget har också gett ut optioner till investerarna i den senaste rundan, vilka fullt utnyttjade skulle ge ytterligare 12,5 miljoner till kassan fram till slutet av 2016. Sammanlagt närmar sig den totala kapitalanskaffningen sedan starten 2005 nu 50 miljoner kronor.

Även Ortic 3D, som utvecklar teknik för rullformning av plåt, är ny i ägarlistan i och med den aktuella emissionen. Koncernchefen Carl-Henrik Folstad går tillsammans med Marcus Skärbäck in i styrelsen för CrossBorder.

Joel Lyth

CrossBorder Technologies, som utvecklat en lastpall i metall, tar in 16,5 miljoner kronor i kontant- och kvittningsemissioner från Sydsvensk Entreprenörfond […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Mikrodust redo att skala upp: “Dubblar omsättningen i år”

    Med ny vd, ny strategi och flera färska affärer ska Mikrodust från Lund snabbt komma tillbaka från negativ tillväxt, och gå ännu längre. — På 3 till 4 år ska vi vara över 100 miljoner, säger vd Jonas Wackerfeldt.

  • Nytt superår för Tepe

    Joel Eklunds tandborstbolag Tepe ser ut att verka helt utanför de konjunktursvängningar som de flesta andra lever med. Rapidus har tagit en titt på bolagets årsredovisning för 2024 och förbluffas återigen av siffrorna.

  • Nordamps på väg mot marknaden

    Halvledarföretaget Nordamps i Lund tar ett steg närmare marknaden med en nyemission där befintliga ägare står för pengarna. Men till hösten behövs en större summa för att komma hela vägen. – Nu ska vi rikta oss till kapitalmarknaden, säger vd Jan Andersson.

  • Xenergic når ”stor milstolpe”

    Lundabolaget Xenergics energisnåla minneskretsar finns nu för första gången i massproduktion hos kund. Enligt vd Anders Berglund är det en stor milstolpe som inte bara ger intäkter utan också nya kunder och investerare.

  • Farväl till Lundabolaget

    Combigenes miljardavtal med Spark Therapeutics sprack. Därefter lämnade bolaget Skåne. I början av året fick samtliga anställda, inklusive vd Peter Ekolind, gå – och nu kommer spiken i kistan när hela forskningsverksamheten avvecklas.

  • Aktietips inför sommaren

    Skånska aktier har som vanlig haft svårt att glädja sina ägare det senaste året. Det har varit många genomklappningar, men innebär det att det finns lågprisfynd att göra nu? Rapidus har tagit en koll på vad proffsen gör i vår region.

  • LU Ventures parerar tufft investeringsklimat

    Lunds universitets investeringsbolag, LU Ventures, växer trots ett tufft investeringsklimat. – Vi behöver göra exits för att överleva. Även det här året är tufft men sedan hoppas vi att det vänder, säger vd Christine Widstrand.

  • Fåhraeus ny storägare i Iconovo

    Fyndpris eller inte? Idag avslöjar Lundabolaget Icononvo att det är Christer Fåhraeus andra fond, FSG Fund II, som är ny storägare efter att aktien rasat i fyra års tid. I dag väljs Christer Fåhraeus in i styrelsen.

  • Bona – ”USA:s tullar kan påverka oss”

    Malmöföretaget Bona, med vd Kerstin Lindell i spetsen, redovisar stagnerad tillväxt för 2024. En dämpad konjunktur känns av och en stor verksamhet i USA kan komma att påverkas av tullar.