tisdag 30 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Medicon Village förhandlar om stiftelse för forskningskapital…

Rapidus kan i dag berätta om nästa steg i utvecklingen av Medicon Village i Lund. Tillsammans med universitetet planerar forskningsparken att starta en ny stiftelse för att finansiera life science-projekt.

Upplägget ska komplettera entreprenörsprofilen Mats Paulssons Stiftelse för Forskning, Innovation och Samhällsbyggande — som i januari tog över AstraZenecas fastighetskomplex utmed E22 i Lund för att skapa en helt ny forskningsby inom life science.

Paulsson hade då själv satsat 100 miljoner kronor i initiativet.

— Vi tittar nu på en anknytande stiftelse med ett lite bredare geografiskt anslag. Det handlar om att skapa ytterligare förutsättningar för forskning, säger vd Mats Leifland till Rapidus.

Han vill inte kommentera om det enbart handlar om donationer till stiftelsen, och säger också att slutresultatet kan komma att bli en investeringsfond istället. Klart är i alla fall att Lunds universitet är med i planerna.

Mats Leifland— Förhandlingar är igång. Vi jobbar nu med grundförutsättningarna, sedan ska det rullas ut. Det tar nog 6-9 månader innan allt är på plats, säger Mats Leifland.

Medicon Village öppnade i januari och rymmer i dag 60 olika verksamheter kopplade till bioteknik, läkemedel och medicinteknik.

Totalt arbetar drygt 450 personer i lokalerna. Mot slutet av året räknar ledningen med att delar av cancerforskningen vid universitetet också flyttar in, cirka 200 personer.

— I januari satte vi målet att vara 500 personer på plats vid årets slut. Det är vi nästan nu, så det har gått jättebra, säger vice vd Kerstin Jakobsson.

Inräknat avtalet med universitetet är knappt 60 procent av de 80.000 kvadratmeterna kontrakterade. ESS-sekretariatet och Lund Life Science Incubator finns bland dem som numera sitter i Medicon Village.

Tanken är att uthyrningen i framtiden ska generera ett överskott som går tillbaka till forskningen. Mats Leifland har tidigare pratat om att detta kapital kan uppgå till närmare 50 miljoner kronor om året. Medlen har dock inget att göra med det nya finansieringsprojektet.

Kristian Svensson

Rapidus kan i dag berätta om nästa steg i utvecklingen av Medicon Village i Lund. Tillsammans med universitetet planerar forskningsparken […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Från exitdepp till nystart

    ,
    I senaste avsnittet av Rapidus podd Lejonkulan: En AI-tjänst som effektiviserar och automatiserar säljteamens arbete, det är idén till startupen […]


  • Fåhraeus går in i danskt life science-bolag

    Serieentreprenören Christer Fåhraeus fond FSG är ledande investeraren när danska Fida Biosystems gör en 50-miljonersrunda. ”De är klara för marknaden.”

  • Suturion får CE-märkning

    Efter att ha inlett i Australien, Mellanöstern och USA är den kirurgiska symaskinen från Lund redo att göra entré också i Europa. — 2026 och framåt handlar bara om försäljning, säger vd Paan Hermansson.

  • Xinnate gasar med nytt kapital

    Xinnate fortsätter att skörda framgångar bland investerare och säkrar 38,5 miljoner kronor i en nyemission. Pengarna ska gå till bolagets utökade fas 2/3 studie. 

  • ”Jag ångrar inte teckningskursen”

    – Jag förstår dem som är besvikna, det är jag också. Det säger Mikael Olander, grundare och huvudägare i Wesports som hade en floppartad börsnotering i veckan.

  • Så bygger han sitt imperium

    Mikael Olander gick in med allt vad han hade i Bygghemma och skapade BHG Group. Vältajmade försäljningar skapade sedan grundplåten till Wesports.

  • Sensodetect försvarar Möllerström

    Skandal i Intellego och frågetecken i Dug får inte Lundabolaget Sensodetect, med vd PA Hedin, att ifrågasätta sin ordförande trots att han sitter i styrelsen för allihop.

  • Wesports föll i premiären

    Serieförvärvaren i sporthandel, Wesports, stod på tisdagen för den första skånska börsnoteringen på länge. När handeln inleddes gick dock aktien söderut.

  • Acarix gör riktad nyemission

    Medicinteknikbolaget Acarix, verksamt inom teknologi för identifiering av kransartärsjukdomar, genomför en riktad nyemission på drygt 33 miljoner kronor. I emissionen deltar flera välkända life science-investerare. 

  • Ny vd i Careium

    I augusti fick Christian Walén lämna Careium med omedelbar verkan. Nu är det klart att det blir Tove Christiansson som ska leda larmbolaget på tillväxtresan i Europa.

  • Starfish satsar på rullstolar

    IT-entreprenören Jim Roslunds hårdvarubolag Starfish of Sweden har motlut på väg till marknaden. Både vården och bilindustrin har visat sig vara svårflörtade. Nu ska rullstolsdynor ge de första kommersiella intäkterna.