tisdag 1 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

2,5 miljoner euro till dansk batteriteknik

Nästan sju år efter starten har Lithium Balance nått positivt resultat. Det sker samtidigt som miljöteknikbolaget i Ishøj söder om Köpenhamn plockar in 2,5 miljoner euro från ägarna, där bland annat statliga energijätten Dong Energy återfinns. Nu letar Lithium Balance distributörer i Sverige som ett led i en global expansion. 

Lithium Balance utvecklar styrsystem till litium jon-batterier som förbättrar prestandan och förlänger hållbarheten. Tekniken har tillämpningar i bland annat elbilar, batteridrivna truckar och båtar — och senast i ett pilotprojekt med världens första batteridrivna helikopter. Bolagets 14 anställda i Ishøj sköter utveckling och försäljning medan produktionen sker i Kina.

— Vi har gått starkt fram sedan vi började sälja vårt system till olika pilotprojekt för två och ett halvt år sedan. Det används nu i över 150 produkter och en del kunder har gått vidare med det till ordinarie produktion vilket gör att vi når break-even, säger VD Lars Barkler.

Bolaget letar distributörer runt om i Europa, däribland Sverige, Tyskland, Frankrike och Polen. 2011 var omsättningen strax över sju miljoner danska kronor, men redan första kvartalet i år omsätter Lithium Balance tre miljoner.

Sedan starten 2006 har Lithium Balance plockat in sammanlagt 7,5 miljoner euro i riskkapital. I den senaste rundan siktade bolaget ursprungligen på att få in 4,5 miljoner euro, men 2,5 miljoner räcker för nuvarande expansionsplaner, uppger Lars Barkler.

— Vi söker fortfarande efter mer pengar, men i lugnare tempo medan vi även kollar på möjligheterna i Kina och USA, säger Lars Barkler.

Klik her for at se dansk version af artikeln.

Keld Broksø

Nästan sju år efter starten har Lithium Balance nått positivt resultat. Det sker samtidigt som miljöteknikbolaget i Ishøj söder om […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Duearity-grundarna startar nytt i skogen

    Det Malmöbaserade medicinteknikbolaget Duearity kastade in handduken och gick i konkurs i höstas. Nu är de båda grundarna tillbaka med en ny satsning inom skogsnäringen.

  • Övertecknat i Arrowlake

    Finansmannen Jan Barchan via Briban Invest och Salén-gruppen kliver in som nya ägare i ozonbolaget Arrowlake. – Pengarna från emissionen öppnar för större installationer, säger vd Fredrik Bernshed.

  • Position Green kapar personalstyrkan

    Position Green har gått som tåget. Förra året dubblades omsättningen och framtiden såg ljus ut. Men så kom omnibussen och tar Malmöbolaget åt andra hållet. Vd Daniel Gadd tvingas varsla 41 anställda i Sverige om uppsägning.

  • Sysav planerar miljardinvestering för nollutsläpp

    Efter en tids tester är beslutet taget: Sysav ska arbeta för fullskalig koldioxidinfågning. Investeringen beräknas landa på 3 miljarder. – Det är inte bara en kostnad för klimatet, det är en investering i konkurrenskraft, säger vd Malin Dahlroth.

  • Diapure redo att växa

    PODD: Fosfor är ett av de vanligaste ämnena som bidrar till övergödning av Östersjön. Lisa Heiberg är biolog från lantbruksuniversitetet […]

  • Position Green på grön kvist

    Malmöbolaget Position Green fortsätter sin tillväxtresa och dubblar försäljningen på nytt. Det står klart när grundaren Daniel Gadd delar med sig av 2024 års siffror.

  • Watersprint köper kanadensiskt bolag

    Vattenreningsbolaget Watersprint från Lund köper samtliga tillgångar i konkursade Acuva Technologies. Vd André Carlsson hoppas att köpet ska stärka Watersprints position på den globala vattenreningsmarknaden.

  • Elonroad får order i USA

    Elonroad i Lund har landat en stororder i USA. Bolaget ska leverera fordonsladdsystem till en hamnterminal i Long Beach i Kalifornien. Det är den första ordern som företaget får i landet.

  • Elonroad: Tråkigt men ingen katastrof

    I en pinfärsk rapport till Regeringen har Trafikverket slagit fast att Sverige inte bör planera för en större utbyggnad av elvägar, där fordon laddas medan de kör. Elonroads vd Karin Ebbinghaus tar det med ro.

  • Lundabolag i genombrottsaffär med Alfa Laval

    Lundabaserade EPFF säljer ett av sina patent till Alfa Laval. Affären innebär ett kommersiellt genombrott för bolagets teknologi.