onsdag 31 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Tung styrelsetrio till livsmedelsteknik på Österlen

Efter att ha varit igång snart ett år står teknikbolaget Simris Alg inför byggandet av en produktionsanläggning på Österlen för att producera nyttiga fettsyror ur alger. De gör det med en ny, tung styrelse ledd av Uno Levinsson, ordförande för Kiviks Musteri.

Förutom Uno Levinsson tar också Lars Heidenberg, VD för Akkafrakt, och Tommy Johansson, ordförande i Hedson Technologies med säte i Arlöv, plats i styrelsen.

— Det känns fantastiskt bra. Framöver ska jag koncentrera mig på att utveckla själva verksamheten. Närmast ska vi anställa en produktionschef, säger Simris Algs VD och grundare Fredrika Gullfot.

Hon är fortfarande ensam ägare i bolaget men en första uppgift för den nya styrelsen blir att resa nödvändigt kapital för att få en produktionsanläggning på plats. Förhandlingar om en lämplig fastighet pågår nu. Redan till sommaren ska en anläggning stå klar där Simris Alg odlar mikroalger, en sorts växtplankton. Ur algerna extraheras sedan omega 3-fettsyror, en råvara till livsmedel och kosttillskott. I förlängningen finns planer på att även få fram drivmedel ur algerna. 

— Egentligen har jag tänkt dra ner på antalet uppdrag men det här var en förfrågan med så spännande teknik och med Fredrikas drivkraft kunde jag inte tacka nej. Det är mycket möjligt att jag senare också går med som investerare, säger Uno Levinsson.

Idag har verksamheten fyra anställda. Finansieringen har kommit genom konsultuppdrag och bidrag från bland andra Vinnova.

Joel Lyth

Efter att ha varit igång snart ett år står teknikbolaget Simris Alg inför byggandet av en produktionsanläggning på Österlen för […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Från exitdepp till nystart

    ,
    I senaste avsnittet av Rapidus podd Lejonkulan: En AI-tjänst som effektiviserar och automatiserar säljteamens arbete, det är idén till startupen […]


  • Femte generationen tar över Saturnus

    Sveriges största glöggproducent står inför sitt fjärde generationsskifte. Och den nya generationen kliver in med sensationell tillväxt i ryggen. Rapidus besökte ett mer än hundraårigt destilleri.

  • Dugs vd: ”Vi har inte dolt någonting”

    Nasdaqs hot att avnotera Dug Foodtech från First North kan vara en ”spill over-effekt” från händelser i andra bolag. Det säger vd Helene Nielsen när hon för första gången kommenterar situationen och menar att bolaget inte undanhållit något.

  • Östes bolag faller som dominobrickor

    Tre av Öste-sfärens verksamhetsdrivande dotterbolag har nu gått i konkurs, tillsammans med ytterligare ett av ägarbolagen. Det mesta av värdet i Aventure-konkursen ser därmed ut att ha gått upp i rök. Men frågetecken kvarstår.

  • Köttodlarnas nya giv

    Re:meat byter namn. Enligt Malmöbolagets medgrundare Jacob Schaldemose Peterson handlar det om mer än bara ett namnbyte. – Det är ett byte av hela vår strategi, säger han.

  • Camurus stiger på viktminskning

    Läkemedelsbolaget Camurus i Lund, med vd Fredrik Tiberg, är känt för sitt preparat mot opioidberoende. Men i portföljen finns även ett projekt kring viktminskningsämnet semaglutid. Lovande studiedata får aktien att stiga.

  • Nya konkurser bland Öste-bolagen

    Dominobrickorna i Oatly-bröderna Östes företagsimperium fortsätter att falla. I spåren av ägarbolagens konkurser har två av portföljbolagen i sfären kastat in handduken och ytterligare ett ser ut att vara nere för räkning.

  • Stora pengar hägrar i vattenrening

    Vattenrening är en bransch där Skåne utmärker sig internationellt och med allt fler startup-bolag. Stora investeringar står för dörren och lockar till sig kapital. Rapidus har tagit tempen på branschen.

  • Avloppsdirektiv pressar fram investeringar

    I fjol antogs ett EU-direktiv som bland annat ställer krav på ett nytt reningssteg i kommunala avloppssystem. Det innebär nya affärsmöjligheter för skånska teknikleverantörer.

  • Björn Öste: ”Vi ger inte upp”

    Oatlygrundaren Björn Öste kommenterar nu konkursen i sitt investeringsbolag Aventure. Avgörande följdfrågor förblir dock fortsatt obesvarade. Vad betyder det till exempel att inte ge upp när uteblivet kapitaltillskott medför konkurs?

  • Ännu ett Öste-bolag i konkurs

    Med konkursen i bröderna Östes forskningsbolag Aventure kommer ytterligare en konkurs – i bolaget Öste Ventures. Konkursförvaltaren Simon Henderson vill nu hitta nya huvudägare som kan driva dotterbolagen vidare.