onsdag 2 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Greg Dingizian formand for IT-kuvøse i Malmø

Greg Dingizian, tidligere adm. dir. for den vegetariske restaurantkæde Meaning Green og ejendomsselskabet Gotic, bliver bestyrelsesformand for Malmøs nye IT-kuvøse Virtual Business House.

— Jeg er vældig interesseret i start-ups og har set både vellykkede og mislykkede. Man lærer især noget af dem, der er gået galt, siger han og erkender i dag, at Meaning Green var en stor fiasko.

— Jeg tror ikke, at der findes en virksomhedsleder, som ikke har oplevet en fiasko. Derimod har mange unge iværksættere ikke haft modgang. Virtual Business House vil komme til at investere i flere selskaber, som ikke lykkes end som lykkes. Derfor gælder det om at have et godt indblik sammen med det nødvendige mod til at begrænse tabene i tide og satse på nye projekter.

Samtidig kan Greg Dingizian pege på flere store økonomiske succeser. Det O-listenoterede Gotic blev opkøbt af ejendomsselskabet Vasakronan. Han var også med til at skyde penge i IT-firmaet Absalon i Malmø. Da virksomheden tidligere i år blev solgt til den britiske Infobank, kunne Greg Dingizian hæve hen ved 20 gange indsatsen.

Det var i Absalon-tiden at han lærte Sebastian Merlöv at kende, en af Absalons grundlæggere og i dag adm. dir. for Virtual Business House. Greg Dingizian har ejerinteresser i IT-kuvøsen via Balance Corporate Advisors, hvor han er partner.

Greg Dingizian, tidligere adm. dir. for den vegetariske restaurantkæde Meaning Green og ejendomsselskabet Gotic, bliver bestyrelsesformand for Malmøs nye IT-kuvøse […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Broloppet drar in miljoner till idrotten

    På söndag går startskottet till Broloppet. Startplatserna är slutsålda och det innebär miljoner till föreningsidrotten på båda sidor sundet. Rapidus har tagit reda på Broloppets ekonomi.

  • Öresundsbron 25 år: Stephan Müchlers kravlista

    Den fulla potentialen är långt ifrån nådd med Öresundsbron som i år fyller 25 år.
    Det finns mycket kvar att förändra i vår region, säger Sydsvenska Handelskammarens vd Stephan Müchler.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i december

    Ikea i danskt blåsväder, svenska vapen för miljarder och miljardförluster i Northvolt för danska pensionssparare – det är några av de danska mediernas berättelser om Sverige i december.

  • Bron (inte) på väg att bli kassako för Skåne

    Ett infrastrukturbeslut i riksdagen utlöste nyligen jubel hos Region Skåne. Öresundsbrons intäkter ska återinvesteras i skånska vägar och järnvägar, lovar regeringen. Men stämmer det verkligen att bron snart är helt avbetald? Rapidus reder ut.

  • Protester mot Köpenhamns nya ö

    Protesterna tilltar mot den nya ön, Lynetteholmen, som Köpenhamn planerar att bygga i Öresund. Onödig och kommer att hindra vattengenomströmningen i Öresund, anser kritkerna. Se här vad det kommer att kosta.

  • Därför köper danska staten Kastrup

    Danska staten köper ut Köpenhamns flygplats Kastrup från börsen. Danmark, som även gått in som ägare i räddningen av SAS, tar därmed ett helhetsgrepp om landets flyginfrastruktur.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i november:

    En dålig svensk miljökommissionär, skydd för varumärket ”Sverige” och svensk life science-strategi – det är vad som har uppmärksammats i media i Danmark senaste månaden.

  • Media Evolution i danskt samarbete

    Media Evolution har tröttnat på den långsamma integrationen i Öresund och har träffat avtal med sin motsvarighet i Köpenhamn, Bloxhub. ”Det är bara första steget”.

  • Danskar skriker efter svensk arbetskraft

    Den danska efterfrågan på svensk arbetskraft är i starkt ökande. Det vittnar Dansk-Svenska Handelskammaren om, som räknar med en fördubbling av Öresundspendlingen.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i oktober

    Sagt om Sverige i Danmark i oktober: Tivoli utan svenskar som drivkraft, svensk polischef blir dansk superstjärna, ”kinesiska Volvo”.