torsdag 11 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Patentdom ger miljonbelopp till Helsingborgsbolag…

Medicinteknikbolaget Occlutech i Helsingborg har vunnit en viktig delseger i sin mångåriga patenttvist med amerikanska St Jude Medical. Den multinationella jätten döms att betala ett miljonbelopp till Occlutech, som med ett färskt förvärv i Tyskland växt till drygt 100 anställda.

Hovrättens dom kom i torsdags och gäller Occlutechs första två produkter, tätningar vävda av titannickel-trådar som används för att täppa till hål mellan hjärtats förmak på patienter med ett medfött hjärtfel. Tätningen förs in genom en ven och fälls ut på båda sidor om hålet för att täppa till det. Den växer sedan fast med hjärtvävnaden.

Occlutechs tätningar lanserades 2007 och har sedan dess varit föremål för patenttvister i ett flertal länder med St Jude Medical, vars dotterbolag Aga Medical tillverkar liknande produkter. Hovrätten tillbakavisar nu St Judes krav på stoppad försäljning i Sverige — istället döms den multinationella jätten att betala 7,5 miljoner kronor till Occlutech och huvudägaren Tor Peters för rättegångskostnader.

— Domen kan så klart överklagas, men med tanke på hur det gått på annat håll är jag inte så orolig, säger Johan Wennerholm med syftning på tidigare vinster i högsta instans i bland annat Tyskland och England. 

Johan Wennerholm är tidigare finanschef på CellaVision men sedan ett drygt halvår vd för det svenska bolaget i Occlutech-koncernen och finanschef för hela gruppen.

Det är inte bara Occlutechs patentjurister som haft ett hektiskt år, under 2012 öppnade bolaget mindre säljkontor i Italien och Frankrike samt en ny fabrik i Istanbul, som ska komplettera den nuvarande produktionsanläggningen i Tyskland. I december förvärvades även tyska NonWoTecc Medical, med ett tiotal anställda. NonWoTecc utvecklar en ytbeläggning som efterliknar kroppens vävnad och kan användas på Occlutechs tätningar.

Totalt sysselsätter Occlutech-koncernen i dag runt 110 personer. 25 sitter vid kontoret i Helsingborg, som sköter största delen av försäljningen samt vissa koncerngemensamma funktioner. Koncernen har sedan starten 2003 tagit in runt 18 miljoner euro i riskkapital. Bolaget ägs till drygt 60 procent av grundaren Tor Peters, resten ägs av distributörer samt en grupp privatpersoner. Omsättningen 2012 landade på elva miljoner euro.

Erik Olausson

Medicinteknikbolaget Occlutech i Helsingborg har vunnit en viktig delseger i sin mångåriga patenttvist med amerikanska St Jude Medical. Den multinationella […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår


  • Sensodetect försvarar Möllerström

    Skandal i Intellego och frågetecken i Dug får inte Lundabolaget Sensodetect, med vd PA Hedin, att ifrågasätta sin ordförande trots att han sitter i styrelsen för allihop.

  • Acarix gör riktad nyemission

    Medicinteknikbolaget Acarix, verksamt inom teknologi för identifiering av kransartärsjukdomar, genomför en riktad nyemission på drygt 33 miljoner kronor. I emissionen deltar flera välkända life science-investerare. 

  • Ny vd i Careium

    I augusti fick Christian Walén lämna Careium med omedelbar verkan. Nu är det klart att det blir Tove Christiansson som ska leda larmbolaget på tillväxtresan i Europa.

  • Små glädjeämnen i små bolag

    De båda noterade bolagen Gasporox och Prebona meddelar att de tar emot nya ordrar. Nyheterna fick aktierna att stiga på måndagen.

  • Camurus sänker prognos

    Läkemedelsbolaget Camurus i Lund, som utvecklat ett preparat mot opioidberoende, sänker sin prognos för helåret. Aktien tog stryk. Inte heller Cellavision gjorde aktiemarknaden glad på torsdagen.

  • Först blir det sämre – sedan bättre

    Inhalatorbolaget Iconovo i Lund skrotar sina finansiella mål. Men utan att presentera nya. – Det är mycket som ar ändrats sedan målen sattes, säger vd Johan Wäborg.

  • Vd-byte på Spectracure

    Medicinteknikbolaget Spectracures huvudägare Masoud Khayyami kliver av vd-stolen i bolaget – efter att ha varit tillförordnad i tre år.

  • Lunds life science brände 1 miljard

    Den samlade förlusten var nästan 1 miljard kronor under första halvåret. Rapidus har gått igenom Lunds 49 börsnoterade life science-bolag och noterar att bara sex av dem går med vinst. Se hela listan här.

  • Nanoecho får sin första kund

    Nanoecho i Lund meddelar att bolaget tecknat sitt första försäljningsavtal för ett magnetomotoriskt ultraljudssystem, vilket innebär att bolaget fått in sin första fakturerade kund.

  • Gore-tex-bolaget öppnar för Suturion

    Lundabolaget Suturion har tecknat avtal med en medicinteknisk tungviktare. Nu startar försäljningen av bolagets kirurgiska symaskin på den amerikanska marknaden. – Avtalet hanterar eventuella tullar, säger vd Paan Hermansson.