tisdag 20 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

… som växer ytterligare

Med bland andra ConCellae och Saromics Biostructures har Luis hittills i år gjort fem nyinvesteringar. Nu är miljöteknikbolaget EfficaxEnergy på väg in i portföljen, medan forskningsprojektet cTrap börjar nå kommersiell potential.

EfficaxEnergy utvecklar en solfångare för varmvattenproduktion. Genom att solfångaren kan kopplas in direkt på dagens varmvattenberedare ska den bli billigare än de system som finns på marknaden i dag. Tekniken bygger på LTH-forskaren Ricardo Bernardos licentiatavhandling och vann i våras energi- och miljöpriset i Venture Cup Syd. Totalt är en handfull studenter och doktorander engagerade i bolaget, som nyligen fått så kallat acceleratorstöd av Innovationskontor Syd för att kunna anställa en vd.

Även cTrap baseras på ett doktorandprojekt under ledning av Lennart Larsson, professor i medicinsk mikrobiologi, och kretsar kring en duk som placeras över fuktskadade ytor i hus och byggnader. Duken består av ett laminat med fyra lager som i studier visat sig kunna stoppa nästan all utsöndring av mögelämnen, inklusive hälsovådliga mykotoxiner. cTrap, som nyligen fick 500.000 kronor i verifieringsstöd från Vinnova, drivs i dag som ett gemensamt projekt mellan forskargruppen och Luis. Enligt Linus Wiebe är målet att inom kort bilda ett bolag kring tekniken.

Vinnova backar också upp Speximo, där Luis gick in som 20-procentig delägare i början av maj. Speximo utvecklar hudkrämsingredienser baserade på stärkelse från quinoa och ska använda de 1,5 miljonerna från Vinnova för att undersöka hur produktionen ska kunna skalas upp och industrialiseras. I dag testas ingrediensen hos kosmetikatillverkare.

— Vi vet att det är en säker ingrediens men behöver bättre dokumentation för att visa det. Vi ska även säkerställa produktionen och försöka nå vår första affär, säger vd Malin Sjöö.

Erik Olausson

Med bland andra ConCellae och Saromics Biostructures har Luis hittills i år gjort fem nyinvesteringar. Nu är miljöteknikbolaget EfficaxEnergy på […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Iskallt USA gör Europa hetare

    Donald Trumps krumbukter leder till både framgång och bakslag för svenska företag.
    Medan Klang Ai maxar tillväxten i Europa, är det i vissa fall tvärstopp för företag som redan hunnit över Atlanten.

  • Ledningen lämnar Prostalund

    I förra veckan meddelade Prostalund att en planerad avyttring inte blev av, och därmed var likviditetskrisen ett faktum. På måndagen kom beskedet att både vd och ordförande lämnar med omedelbar verkan.

  • Emissionsfiasko – Nanoecho tvingas tvärnita

    Nästan ingen gick med i Lundabolaget Nanoechos emissionsrunda. Nu pausar bolaget sina kliniska studier och aktien dyker till nya bottennivåer. – Vi ångrar inte att vi gick till börsen i fjol, säger vd Linda Persson.