måndag 11 augusti 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Riskkapitalbolagen mäktigast på Ideon

Privata investerare som Bo Håkansson och Christer Fåhraeus får maka på sig. Det är de offentligt finansierade riskkapitalbolagen som byggt upp de största maktsfärerna i styrelserummen på Ideon, visar Rapidus kartläggning.

Med drygt 150 bolag är Ideon landets största forskningspark och vagga till bland annat Axis och QlikTech. Rapidus har i sin genomgång av dagens makthavare tittat på såväl enskilda personer på vd- och styrelseposter som på sfärer där flera personer är engagerade på samma ägares uppdrag.

Statliga Industrifondens regionchef Lennart Gustafson sitter själv i styrelserna för Scalado, Zaplox och Zimpl. Därtill har fonden styrelseposter i CellaVision, BoneSupport och Sol Voltaics, samtliga företag där man investerat stora belopp. Det gör Industrifonden till den mäktigaste spelaren på Ideon.

— Det vanliga för oss är att den som är investeringsansvarig och känner bolaget också initialt går in som vår ledamot. Man måste dock skilja på rollerna. I styrelserummet agerar jag bara utifrån bolagens bästa. Men parallellt har vi ägarmöten där jag agerar som representant för Industrifonden, säger Lennart Gustafson.

Enskilt flest styrelseuppdrag har dock LU Biosciences vd Thomas Andersson, som sitter på poster i portföljbolagen Ximmune, Cantargia, Auril och ProNoxis. I tre av bolagen har han sällskap av Ann-Christin Malmborg-Hager, tidigare investeringsansvarig på LU Biosicence. Tre av LU Biosciences egna styrelsemedlemmar har dessutom uppdrag i andra Ideonbolag: CMC Contrast, MD Pharma och BioInvent.

Lu Bios moderbolag Luis AB har styrelseposter i ungefär hälften av 30-talet portföljbolag. På Ideon sitter Luis-anställde Sven Olsson som ordförande i Trafvid, BG Svensson är ledamot i Taurus Energy och Christine Widstrand har ordförandeklubban i Speximo.

Ideon_styrelser3
De fyra mest förgrenade maktsfärerna och deras representanter i respektive Ideonbolag. Uppifrån från vänster: Lennart Gustafsson, Lars Henriksson, Hedvig Andersén och Anders Schelin; Lars Persson och Per Aspemar; Sven Olsson, Christine Widstrand och BG Svensson; Thomas Andersson. Bilder: respektive organisation.

En fjärde maktsfär med många förgreningar är Sydsvensk Entreprenörfond, trots att bolaget på Ideon bara investerat i Triomed, där Sydsvensk Entreprenörfond har en ledamot, och Alligator Bioscience, där man saknar representation. Men vd Per Aspemar förvaltar också delar av Teknoseeds portfölj och är därför även ledamot i Scalado och suppleant i Quickcool.

Innovationsbron är genom sin såddfinansieringsverksamhet delägare i en lång rad teknikbolag i regionen. På Ideon har Innovationsbron andelar och styrelseposter i Ekobalans Fenix, Ascenda Solutions och Serstech.

Även bland privata aktörer finns ett par mindre kluster. Bo Håkansson och Farstorp Invest har ordförandeposten i ProstaLund och två poster i Exini Diagnostics. Och att QuNano, Glo och Sol Voltaics tillhör samma bolagssfär märks tydligt i styrelserullorna: kvartetten Gösta Johannesson, Steven Morrell, Rune Dybesland och Lars Samuelson är engagerade i alla tre bolag medan Kristian Sildeby från familjen Wallenbergs maktbolag FAM är ledamot i två av dem.

Klicka här för listan på de 34 personer med flest vd- och styrelseuppdrag på Ideon.

Erik Olausson

Privata investerare som Bo Håkansson och Christer Fåhraeus får maka på sig. Det är de offentligt finansierade riskkapitalbolagen som byggt […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Sommarens raketer – och magplask

    Medan du legat i hängmattan har det skånska näringslivet fortsatt att rulla på med både spektakulära aktierusningar och konkurser. Vi har samlat ihop allt du behöver veta.

  • Rika prioriterar långresor – inte kultur

    Långresor, mat, klockor, vin och bilar. Det är vad de rikaste är mest intresserade av. Vad hände med kulturen? Det frågar sig Jan Dahlqvist.

  • Vindkraftsjätten gör megaemission

    Den danska energijätten Örsted meddelar i dag att bolaget ska genomföra en nyemission i mångmiljardklassen. Beskedet får aktien att rasa på Köpenhamnsbörsen.


  • Sommarens raketer – och magplask

    Medan du legat i hängmattan har det skånska näringslivet fortsatt att rulla på med både spektakulära aktierusningar och konkurser. Vi har samlat ihop allt du behöver veta.

  • Cantargia i superaffär – med bismak

    Läkemedelsbolaget Cantargia i Lund säljer ett forskningsprogram till japaner och kan som mest få in mer än 6 miljarder kronor på affären. Samtidigt kom resultat från bolagets toppkandidat som var en besvikelse.

  • Zaplox i knipa

    Låsbolaget Zaplox tappade sin vd Tess Mattisson i våras då hon gick till kunden Assa Abloy. ”Hårt slag” sade styrelsen då. Nu upprättar bolaget kontrollbalansräkning.

  • Hänt i vecka 28

    En stjärnspäckad läkemedels-startup får in kapital. Ett annat life-science-bolagt ska avnoteras från börsen. Och nu har kvartalsrapporterna börjat trilla in. Rapidus redogör för de viktigaste skånska affärsnyheterna från veckan som gick.

  • Axis – tio år efter Canons köp

    Det är nu tio år sedan Canon köpte Axis. Sedan dess har det gått minst sagt bra. Rapidus har tittat på 2024 års siffror och räknat ut hur mycket Canon skulle få betala om de köpte Axis i dag.

  • Cantargias antikropp i amerikanskt snabbspår

    Cantargias läkemedelskandidat nadunolimab har fått Fast Track-status i USA. Det fick aktien att ta ett litet glädjeskutt.

  • LU Ventures parerar tufft investeringsklimat

    Lunds universitets investeringsbolag, LU Ventures, växer trots ett tufft investeringsklimat. – Vi behöver göra exits för att överleva. Även det här året är tufft men sedan hoppas vi att det vänder, säger vd Christine Widstrand.

  • Fåhraeus ny storägare i Iconovo

    Fyndpris eller inte? Idag avslöjar Lundabolaget Icononvo att det är Christer Fåhraeus andra fond, FSG Fund II, som är ny storägare efter att aktien rasat i fyra års tid. I dag väljs Christer Fåhraeus in i styrelsen.

  • Ledningen lämnar Prostalund

    I förra veckan meddelade Prostalund att en planerad avyttring inte blev av, och därmed var likviditetskrisen ett faktum. På måndagen kom beskedet att både vd och ordförande lämnar med omedelbar verkan.

  • En finanschef ut och en in

    I sommar lämnar Magnus Blixt rollen som finanschef på Skånes bioteknikstjärna Cellavision. Arbetet med att hitta hans efterträdare är redan igång. Och på Skånes största läkemedelsbolag, Camurus i Lund, kliver en ny finanschef in.