torsdag 3 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

BoneSupport tar in över 300 miljoner – backas upp av KappAhl-profilen

Lundabolaget BoneSupport har just fyllt kassan med 37 miljoner dollar genom lån och nyemitterade aktier. Ny stor delägare blev tidigare Nycomed-vd:n Håkan Björklunds bolag Tellacq. Rapidus kan i dag berätta att även KappAhl-profilen Christian W Jansson går in med ett mångmiljonbelopp.

Kapitalresningen blev klar i slutet av oktober men har hittills inte fått någon större uppmärksamhet. BoneSupports vd Richard Davies vill inte precisera hur stor del av pengarna som utgörs av lån, men enligt dokument som Rapidus tagit del av har bolaget emitterat aktier för 104 miljoner kronor.

Av dessa står Christian W Janssons bolag Carl Westin Ltd för drygt 4 miljoner. Bolaget är sedan tidigare delägare i BoneSupport. Christian W Jansson har de senaste åren gått in i bland annat Min Doktor, Colloidal Resource och i Pinmetos konvertibellån.

richard-davies– Nyemissionen var övertecknad. Detta ger oss en mycket god finansiell situation under några år framöver så att vi kan fullfölja våra planer med att utveckla våra marknader och vår produkt-pipeline, säger Richard Davies till Rapidus.

BoneSupport har i dag fyra produkter som bygger på bolagets injicerbara keramiska bensubstitut. 20.000 patienter har behandlats vid bentumörer, benskörhet, skelettinfektioner med mera. Ofta är detta enda alternativet till att transplantera ben från en annan del av patientens skelett i en komplicerad operation.

Ett nytt dotterbolag är på gång att etableras i England, och sedan tidigare finns dotterbolag i USA och Schweiz. BoneSupport har även anställt en ny marknadschef i USA som ska basa över tiotalet anställda.

Än så länge är det bara BoneSupports ursprungliga bencement som säljs i USA, en process med bland annat kliniska försök pågår för att även få bolagets kombinationsprodukter med bencement och antibiotika FDA-godkända.

Nästa nya stora marknader för bolaget är Kanada och Australien, enligt Richard Davies. Bland företagets utvecklingsprojekt finns möjliga kombinationsprodukter som riktar sig mot att aktivt förbättra nybildning av ben samt mot smärta.

Utöver Tellacq kommer huvuddelen av finansieringen i emissionen från existerande storägare som HealthCap, Lundbeckfond Ventures, Industrifonden och Tredje AP-fonden. Långivare är Kreos Capital.

Efter emissionen är Hans Björklund på väg in som ny styrelseordförande. BoneSupport bildades 2001 av Lars Lidgren, professor i ortopedi vid Lunds universitet. Bolaget har ett 40-tal anställda.

Elisabet Ottosson

Lundabolaget BoneSupport har just fyllt kassan med 37 miljoner dollar genom lån och nyemitterade aktier. Ny stor delägare blev tidigare […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.