onsdag 20 augusti 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

”Vi säljer inte”

|  
|  

Vi säljer inte. Det är beskedet från Swedencares ledning sedan tyska Symrise har lagt ett budpliktsbud på djurhälsobolaget.

Symrise är ett tyskt börsnoterat företag som bland annat tillverkar smaker och dofter till livsmedel och parfymer. Bolagets marknadsvärde är cirka 140 miljarder kronor. Antalet anställda är 12.000 och antalet produkter 35.000, enligt hemsidan.

– De signaler vi fått från Symrise är att de vill vara en långsiktig ägare i Swedencare, säger Swedencares vd Håkan Lagerberg

Bolaget har uppenbarligen fått smak för skånska företag inom närliggande branscher. Redan 2014 började Symrise köpa aktier i Lundabolaget Probi, som tillverkar nyttiga bakterier för livsmedel och kosttillskott. Symrise är i dag Probis största ägare med 69 procent av aktierna, efter en taktik att successivt över tid köpa aktier i mindre poster.

Svenska börsregler sätter dock käppar i hjulet för en sådan taktik, eftersom det vid 30 procents ägande infaller budplikt på hela bolaget. I fallet Probi lades ett sådant bud på samma nivå som Probis aktie då stod i. Budet lockade få säljare och därefter kunde Symrise fortsätta öka innehavet i långsam takt.

Samma strategi verkar gälla det aktuella budpliktsbudet på Swedencare i Malmö. Här är budet till och med lägre än aktuell börskurs – 37,50 kronor per aktie jämfört med börskursen på omkring 39 kronor.

– Jag tolkar det som ett statement från Symrise. De vill inte köpa hela bolaget nu och vi kommer heller inte att sälja, säger Håkan Lagerberg.

Han pekar på att den formella gången i ärendet är att Swedencares styrelse ska avge en rekommendation eller avslag på budet, sannolikt innan juni månads utgång. En så kallad fairness opinion från extern part ska först inväntas. Utgången är dock redan given.

– Styrelse och ledning i Swedencare har ett starkt ägande i bolaget, över 30 procent totalt. Och det säger sig självt att man inte säljer till en kurs som är lägre än vad aktien handlas till på börsen, säger han.

Om budet avslås har Symrise enligt reglerna låst in sig på budnivån 37,50 i sex månader framåt. Sedan är det fritt fram att liksom i Probi öka innehavet långsamt via börsen.

– Det förväntar jag mig att de gör, säger Håkan Lagerberg som själv äger 3,7 procent och dessutom köpte fler aktier till kursen 41,44 kronor den 9 juni.

Swedencare säljer kosttillskott och andra hälsoprodukter för husdjur. Börsvärdet är 6,6 miljarder kronor. Bolaget har nästan 500 anställda och cirka 80 procent av en årsförsäljning på cirka 2 miljarder sker i Nordamerika.

Gunnar Wrede

Det är beskedet från Swedencares ledning till tyska Symrise som annars fått smak för att smygköpa aktier i skånska bolag.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad



  • Hänt i vecka 30

    Lite halvdana siffror rapporterades från Oatly, Swedencare och Alfa Laval i förra veckan. Men två av tre ser det som mellankvartal och räknar med att det tar sig under resten av året.

  • Dug siktar på 100 Mkr

    Hittills i år har potatisdrycksföretaget Dug presenterat en rad nya kunder, mångdubblat omsättningen och sett aktien rusa på First North. Vd Helene Nielsen siktar på nya kapitalstarka investerare och jämför med Oatly.

  • Opticept tar lån efter sur emission

    Opticept fyller på nytt på kassan för att kunna växa. Med en kommersiell expansion siktar bolaget på ett positivt kassaflöde. Men nu är det lån och inte riskkapital som gäller.

  • Han lämnar vd-stolen efter bara ett år

    I början av förra året lämnade Henrik Hjalmarsson vd-posten på fönsterbolaget Inwido i Malmö för samma roll på Optigroup i Mölndal. Nu lämnar han även det uppdraget, för att återvända till ett skånskt bolag.

  • Mölla säker hamn i tullkaoset

    När börserna fallit världen över har familjeföretaget Skåne-Möllans aktie tagit fart. Det är inte första gången som aktien går motvalls och vd Anders Persson har en teori om varför.

  • Swedencare förvärvar för halv miljard

    Malmöbolaget Swedencare, som säljer hälsoprodukter för husdjur, köper ett brittiskt bolag för upp till mer än en halv miljard kronor. Vd Håkan Lagerberg siktar på både nytt produktsortiment och nya marknader.

  • Dug lånar för att få upp farten

    Pengarna från emissionen i höstas räckte inte och nu tvingas potatisdrycksföretaget Dug fylla på med lån. Men 2025 ska bli året då försäljningen äntligen kommer i gång på allvar.

  • Fomo-effekt gav Re:meat övertecknad runda

    Investerarintresset var stort när köttodlingsbolaget Re:meat sökte nya pengar. Nu ska Sveriges första ”köttbryggeri” byggas i Lund.

  • Genombrott för spisbolaget

    Emerging Cooking Solutions, som arbetar för klimat- och hälsovänligare matlagning i Afrika får efter 14 år in sin första stora finansering. — Det har varit en sinnessjuk uthållighet, säger grundaren Per Löfberg.

  • Blockkedjor ska berätta om vinets resa

    Europeiska vindrickare är medvetna konsumenter som vill veta var vinet kommer ifrån och hur det tillverkats. Bolaget Journy skapar digitala produktpass åt vinproducenter och ser en jättemarknad.