fredag 16 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Växande bolag skapar trängsel i Lund

Forskningsbolagen i Lund växer och det finns ett stort behov av passande lokaler. I väntan på att nya byggprojekt ska färdigställas är trycket så stort att företag fått flytta ut i tillfälliga baracker.

Ett av bolagen som växt i rask takt de senaste åren och tidigare kunnat växla upp till större lokaler både en och två gånger är Red Glead Discovery.

– Nu är det tyvärr i princip slut på labblokaler. Så det är utmanade att växa ytterligare och det finns inte utrymme för en ny aktör att ta sig in i klustret, säger vd Johan Evenäs till Rapidus.

Även medicinbolaget Camurus har märkt av trängseln. Bolaget växer både i Sverige och internationellt, nu är de 135 anställda och ett större antal konsulter.

– Många bygger kontor nu, men bioteknikbolag behöver laboratorier och andra lokaler med specialiserade funktioner. Så det finns ett underliggande behov av lämpliga lokaler. Covid-19 har tagit ner det akuta behovet, men baserat på den expansion vi ser i bioteknik- och läkemedelsbolag i regionen finns det säkert ett långsiktigt behov, säger Fredrik Tiberg, vd på Camurus.

Ideon Science Parks vd Mia Rolf märker av det höga trycket och menar att det inte bara handlar om läkemedel och bioteknik.

– Vad vi märker är att det inte bara är life science som växer, utan även allt som har att göra med digitalisering, säger Mia Rolf.

Nya byggprojekt är på gång både av Wihlborgs fastigheter och Castellum. Men de beräknas stå klara tidigast 2023.

– I mellanskedet kommer det att vara ett problem att hysa in folk och vi får ha tillfälliga lösningar tills det är klart, säger Mia Rolf och får medhåll av Kerstin Jakobsson, vd på Medicon Village Innovation.

– Oavsett om du pratar om kontraktsforskare eller utvecklingsbolag så har vi sett att de bolag som finns på Medicon Village växer och blir större, säger hon.

Planer på nya labblokaler är på gång men vad det blir för några kan hon inte gå ut med i nuläget.

– Vi har ett högt tryck då många vill flytta in hos oss. Life science är expansivt och en stor sektor i Skåne, säger Kerstin Jakobsson.

Det kanske tydligaste exemplet på lokalbristen kommer från ett bolag som sitter på just Medicon Village, Nattaro Labs.

– Framförallt vet jag att det är ont om labb, säger Carl-Johan Gustafson, vd på Nattaro Labs som nyligen flyttat ut till tillfälliga paviljonger på området.

Innovationsbolaget jobbar med vägglössbekämpning och expanderar just nu på den internationella marknaden.

– Sättet vi märkte det på var att Immunovia som satt bredvid oss växte och behövde mer plats. Vi satt rätt bra och behövde inte flytta just då men nog inom de närmaste tre åren. Därför erbjöd vi oss att flytta om vi fick lokaler anpassade till vår verksamhet. Nu har vi lokaler vi kan växa i också, säger han.

Mette Carlbom

Forskningsbolagen i Lund växer och det finns ett stort behov av passande lokaler. I väntan på att nya byggprojekt ska […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • ”Det råder investeringsstopp i life science”

    Svenska entreprenörer inom life science är för dåliga på att pitcha. Danskarna är mycket bättre. Det sa två föredragshållare på torsdagen vid ett stort seminarium i Lund. Här följer fler misstag som bolagen gör.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Medvasc stänger runda – öppnar en ny

    Medicinteknikbolaget Medvasc stängde nyligen en finansieringsrunda i förtid, bara för att genast öppna en ny. Vd Cathrin Johansson förklarar varför, och hur mycket mer som behövs.


  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Easy Depot måste öka takten

    I höstas ville den onoterade fastighetsuppstickaren Easy Depot ta in 70 miljoner kronor i en riktad emission. Men planerna avbröts. Samtidigt har Easy Depot ambitionen att bygga 100-150 anläggningar inom tio år, resultatet hittills är två färdiga anläggningar. Nu måste bolaget accelerera för att nå målen.

  • En finanschef ut och en in

    I sommar lämnar Magnus Blixt rollen som finanschef på Skånes bioteknikstjärna Cellavision. Arbetet med att hitta hans efterträdare är redan igång. Och på Skånes största läkemedelsbolag, Camurus i Lund, kliver en ny finanschef in.

  • Joel Eklund till Trianons styrelse

    Tepe-arvtagaren Joel Eklund tar plats i fastighetsbolaget Trianons styrelse. Det blir den femte styrelsen som han sätter sig i, förutom Tepe. Trianon kom även på tisdagen med en bra rapport, men aktiemarknaden verkar inte vilja ha fastigheter just nu.

  • Så mycket kostar det att hyra kontor i Malmö och Lund

    Öppna kontor i Malmö eller Lund? Hyrorna skiljer sig åt mellan de båda städerna, men kanske inte på det sätt man kan tro. Så här mycket kostar det att hyra och här finns de mest attraktiva lägena. Rapidus har ännu opublicerade siffror.

  • Så mycket tjänade Skånes börsvd:ar 2024

    Alfa Lavals Tom Erixon var Skånes bäst betalda börs-vd 2024. Men störst lyft fick Camurus Fredrik Tiberg. Rapidus har listan över Skånes bäst betalda börs-vd:ar. Så här mycket tjänade de under förra året.

  • Camurus vd: Ingen vill ha osäkerhet

    Skånes största läkemedelsbolag, Camurus i Lund, har fått se sin aktie falla, trots att Trumps tullhot inte påverkar företaget. – Det skapar osäkerhet på kapitalmarknaden, ingen har intresse av det här, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Nattaro byter vd: ”Mer marknadsdriven”

    Nattaro Labs utser nuvarande marknadschef Fredrik Trulsson till ny vd. Anledningen är att Medicon Village-bolaget vill öka försäljningen. Avgående vd Carl-Johan Gustafson tar plats i styrelsen.

  • Tetra Pak investerar i impactbolag

    Hässleholmsbaserade Recoma, som tillverkar byggskivor av återvunna kartonger, får ett kapitaltillskott från en tungviktare inom kartongindustrin: Tetra Pak. Nu kan Recomas intäkter gå från 7 till 40 miljoner kronor.

  • Mångmiljardaffärer när skånska fastigheter byter ägare

    På kort tid har fastigheter för nära 15 miljarder bytt händer i skånska strukturaffärer. Den senaste i raden är Acrinovas rekordförsäljning av mer än hälften av beståndet.