fredag 4 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Pink Programming värvar från VentureLab

Ideella föreningen Pink Programming – vars mål är att få fler kvinnor att programmera – har rekryterat Alice Larsson, nuvarande chef på VentureLab i Lund, som verksamhetsledare. Anställningen har möjliggjorts tack vare en strid ström av nya sponsorer under våren.

–Alice kommer in med ett nytt affärsperspektiv som blir ett bra komplement till oss andra som främst är programmerare, säger Vanja Tufvesson, en av Pink Programmings tre grundare.

Pink Programming bildades 2015 med syftet att anordna läger och event där kvinnor kan lära sig att programmera. De vill även lyfta fram kvinnliga förebilder, så lärare och inspirationstalare är kvinnor som själva jobbar som utvecklare.

– Vi har det vi kallar Pink Programming Sunday en gång i månaden i Stockholm, Göteborg, Malmö och Oslo. Här i Malmö är intresset störst och eventen är inbokade med betalande sponsorer till januari nästa år, säger Vanja Tufvesson.

Initiativets tre huvudsponsorer Volvo, Axis och Sigma är de som gått in med mest pengar och resurser i projektet. Nu ansluter även Malmöbaserade Neo4j, BIMobject och Massive Entertainment till sponsorskaran.

– Under årets fem första månader har vi fått in lika mycket pengar som vi fick under hela 2017, säger Vanja Tufvesson.

Pink Programming har lokaler i entreprenörshuset The Ground som sponsrar med gratis hyra. Pink Programming har ungefär 70 volontärer runtom i landet. Matilda Andersson jobbar i projektet som sponsoransvarig.

Magnus Erlandsson

Ideella föreningen Pink Programming – vars mål är att få fler kvinnor att programmera – har rekryterat Alice Larsson, nuvarande […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Axis – tio år efter Canons köp

    Det är nu tio år sedan Canon köpte Axis. Sedan dess har det gått minst sagt bra. Rapidus har tittat på 2024 års siffror och räknat ut hur mycket Canon skulle få betala om de köpte Axis i dag.

  • Qvickly startar om med ny vd – igen

    Turbulensen i betaljätten Klarna har öppnat upp för mindre aktörer. Malmöbaserade Qvickly är en av dessa. – Vi har tagit en del business inom e-handel det senaste halvåret, säger nytillträdde vd:n Malin Jonsson Skogman. 

  • Avionero skänker tio procent – vill att resejättarna gör samma sak

    Efter nedmonteringen av USAID utmanar Avionero resebranschen att donera mer till välgörenhet. — Marginalerna i branschen är så pass bra, säger vd Lars Kristensson.

  • Techprofil går in i Ifrågasätt

    Lunda-startupen Ifrågasätt Media får i samband med en kapitalrunda in välkända namn i ägarskaran, en Saas-veteran och ett kvinnligt nätverk. – Vi får in en ägare som vet hur man skalar upp, säger vd Gustav Hjärne.

  • ”Innan du anställer – kolla först om AI kan göra jobbet”

    På Malmöföretaget Getaccept har vd Samir Smajic satt upp tydliga riktlinjer för att öka AI-användningen. Han vill se fler chefer göra likadant.

  • Mistbase-grundaren laddar om

    Saas-bolaget Peak Energy är Mistbase-grundaren Michal Stalas nya satsning, åtta år efter att han sålde Mistbase för uppåt 150 Mkr. Nu vill han utveckla mjukvara för optimering av elanvändning.

  • Neo4J står vid ett vägskäl

    Bloomberg News har kallat noteringen en av årets mest hajpade nyintroduktioner. Men frågan är: kommer miljardbolaget Neo4J från Malmö att gasa mot börsen eller är det dags att dra i handbromsen?

  • Här är vi som minglade

    Onsdagens AW med Emil Eifrem drog en entusiastisk publik som minglade på Elite Plaza i centrala Malmö. Här är bilderna.

  • Bimobject på förvärvsoffensiv

    Bimobject köper Malmöbolagen Green Metrica och Lumea AI Plattform, som båda är inriktade på artificiell intelligens. Bygginformationsbolaget redovisar också siffror för årets första kvartal, som visar att vd-karusellen blivit en kostsam historia.

  • Dan Olofsson köper Qgroup

    Qgroup skrotar börsplanerna. I stället köps IT-konsultkoncernen upp av Danir-kontrollerade Nexer Group. – Det här blir än mycket bättre lösning än att gå till börsen, säger Qgroups vd Jon Carvell.