fredag 3 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

InRiver växlar upp – ska anställa minst 50 nästa år

Tungt uppbackade mjukvarubolaget InRiver har just passerat 100 anställda och dubblat lokalytan i Malmö för att kunna anställda ytterligare 50-75 personer under 2018. Vd Niclas Mollin är dock tveksam till att bolaget kan hitta tillräckligt med erfarna utvecklare i regionen.

Under året har InRiver plockat runt 120 nya kunder, uppger Niclas Mollin, däribland skånska industrijätten Alfa Laval. Framförallt är det övergången i april till en molnbaserad version av bolagets mjukvara som gjort att omsättningen ser ut att öka från 65 till drygt 100 miljoner kronor under 2017. Resultatprognosen pekar på -30 miljoner kronor, vilket är enligt plan menar Niclas Mollin.

– Vi kommer nog göra ungefär samma förlust 2018. Vi ska investera kraftigt med målet att bli störst i världen inom det här, säger han till Rapidus.

InRiver är inriktat på det som kallas PIM, product information management. Mjukvaran används av exempelvis Volvo och H&M för att hålla reda på och automatiskt uppdatera digital produktinformation så som bilder, texter och videoklipp i olika kanaler.

De aggressiva planerna kräver utökat manskap. InRiver har nyligen passerat 100 anställda och ska enligt Niclas Mollin anställa ytterligare 50-75 under 2018. Hälften av de tjänsterna hamnar i Malmö, där bolaget just fördubblat sin lokalyta med ytterligare ett våningsplan. Men att hitta rätt folk att anställa har visat sig lättare sagt än gjort för InRiver, som har kontor i Storbritannien, Nederländerna och USA men hela utvecklingen förlagd till Skåne.

– Det behöver göras något på talangsidan, det är svårt att bygga ett globalt bolag i Malmö just nu. Jag är inte säker på att vi kommer klara att hitta det folk vi behöver under 2018, säger Niclas Mollin.

Sedan 2013 har InRiver backats upp med närmare en kvarts miljard kronor av storägare som Zobito, Industrifonden och Verdane Capital. Senast kapitaltillskottet kom i höstas då bolaget fick in 100 miljoner kronor, varav delar som ett lån från Europeiska investeringsbankens fond.

Erik Olausson

Tungt uppbackade mjukvarubolaget InRiver har just passerat 100 anställda och dubblat lokalytan i Malmö för att kunna anställda ytterligare 50-75 […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott. 


  • Neo4J investerar 1 miljard

    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Miljonregn över kändistätt AI-bolag

    Deeptechbolaget Intuicell vill revolutionera AI-världen. Målet är att skapa maskiner som lär sig nya saker på samma sätt som människor och djur. Bolaget backas av flera tunga investerare och har nu tagit in 40 miljoner i en nyemission. 

  • VC-firmorna jagar skånska AI-bolaget

    När många bolag kämpar för att hitta pengar uppvaktas Hikma AI av riskkapital i överflöd. Idén? En plattform som stresstestar företagens AI-botar.

  • Glädjeskutt för Precise-aktien

    Precise Biometrics fick se aktiekursen studsa upp 20 procent på måndagsförmiddagen. Det skedde efter att bolaget gått ut med ett nytt partnerskap med den amerikanska säkerhetsjätten Avigilon.

  • Brödernas affärsidé: hemsidor för funktionsnedsatta

    Bröderna bakom telefonitjänsten T-meeting vill göra hemsidor tillgängliga för alla. Med det nystartade bolaget Easeaccess24 lanserar de en lösning för EU:s tillgänglighetskrav.

  • Första året med vinst för Pinmeto

    Saas-bolaget Pinmeto visade 2024 för första gången vinst på sista raden. Nu satsar på bolaget på att utvidga med nya geografiska marknader och samtidigt växa i Malmö.

  • Kändisarna flockas kring AI-investeringar

    Det okända AI-bolaget plockar in 18 miljoner kronor från bland andra Bonnier-familjen och EQT-toppen Thomas von Koch. Det som lockar är grafdatabaser.

  • Så lockade han fastighetsjätten

    Han mejlade fastighetskungen Erik Selin och frågade om han ville investera i deras startup-företag. Det ville han. Bolaget Explainer ser tillväxt för sin AI-tjänst som skapa företagsfilmer. 

  • Safeture-profil släpper skådespelar-AI

    Andreas Rodmans nya bolag Lingotion lanserar sin första kommersiella produkt för spelutvecklare: AI som får karaktärer att agera självständigt och mer trovärdigt än i dagens dataspel.

  • Klang AI toppar styrelsen

    Dubblade intäkter och en glödhet Europamarknad får Klang AI att trycka på gasen. Nu plockar bolaget in sina kändisinvesterare i styrelsen för att navigera expansionen.