söndag 28 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Turboodlad havre får miljontillskott av Lantmännen

I början på maj köpte Lantmännen in sig som majoritetsägare i forskningsavknoppningen CropTailor i Lund. Jordbruksjätten har just gjort den första av en serie kapitalinjektioner i CropTailor för att bekosta kommersialiseringen av Lundabolagets metod att snabbförädla havre.

CropTailors teknik bygger på att havrekärnorna behandlats med etylmetansulfonat vilket orsakar punktmutationer i havrens DNA. Runt en miljon av de 26 miljarderna baspar byts ut. Det ger tillräckligt stor variation i egenskaperna för att exempelvis få fram havresorter med nära dubbelt så hög halt av kolesterolsänkande betaglukaner.

Ur flera miljarder kombinationsmöjligheter sorteras de mest lovande linjerna fram och korsas vidare för att få en stabil gröda. Resultatet liknar det för genmodifiering men eftersom de introducerade mutationerna är identiska med de som sker spontant i cellen räknas metoden fortfarande som traditionell växtförädling och havren kan odlas även i sammanhang där genmodifierade grödor är förbjudna.

I dag har CropTailor en samling med knappt 3.000 havrelinjer, varav några hundra är mycket intressanta, uppger grundaren Olof Olsson. Han siktar i första hand på att få fram havresorter med motståndskraft mot svampangrepp samt förhöjda halter av proteiner och betaglukaner.

Olle Olsson− Dagens havresorter innehåller 11-12 procent proteiner. Vårt mål är att komma upp i 20 procent, då blir havren riktigt intressant som proteingröda, säger Olof Olsson.

Han har sedan starten 2007 bedrivit verksamheten i CropTailor vid sidan av sin forskning på kemiska institutionen vid Lunds universitet. I maj fick bolaget en rejäl skjuts framåt då Lantmännen köpte ut bland andra Göteborgs universitets holdingbolag och norska medgrundaren Carsten Arnt-Jensen och blev majoritetsägare i bolaget.

Kooperativt ägda Lantmännen har drygt 8.000 anställda och omsatte 33 miljarder kronor 2014. Koncernen ska enligt planen bekosta CropTailors vidare utveckling med regelbundna milstolpebetalningar tills bolagets grödor är klara att lanseras om fem år. Den första kapitalinjektionen har precis skett. Dokument som Rapidus tagit del av visar att Lantmännen skjuter in fyra miljoner kronor i CropTailor, vilket puttar upp deras ägarandel till 64 procent.

− Lantmännen vill satsa på havre som en framtidsgröda. Utöver att vara glutenfri och ha mindre sjukdomar än andra sädesslag har havren bra innehåll av fettsyror, betaglukaner och andra bioaktiva ämnen, säger Olof Olsson.

Han är kvar som delägare i CropTailor, liksom Oatly-grundarna Björn och Rickard Öste, i dag verksamma i Aventure. Inräknat deltidsanställda sysselsätter CropTailor i dag fem personer.

Erik Olausson

I början på maj köpte Lantmännen in sig som majoritetsägare i forskningsavknoppningen CropTailor i Lund. Jordbruksjätten har just gjort den […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Från exitdepp till nystart

    ,
    I senaste avsnittet av Rapidus podd Lejonkulan: En AI-tjänst som effektiviserar och automatiserar säljteamens arbete, det är idén till startupen […]


  • Femte generationen tar över Saturnus

    Sveriges största glöggproducent står inför sitt fjärde generationsskifte. Och den nya generationen kliver in med sensationell tillväxt i ryggen. Rapidus besökte ett mer än hundraårigt destilleri.

  • Dugs vd: ”Vi har inte dolt någonting”

    Nasdaqs hot att avnotera Dug Foodtech från First North kan vara en ”spill over-effekt” från händelser i andra bolag. Det säger vd Helene Nielsen när hon för första gången kommenterar situationen och menar att bolaget inte undanhållit något.

  • Östes bolag faller som dominobrickor

    Tre av Öste-sfärens verksamhetsdrivande dotterbolag har nu gått i konkurs, tillsammans med ytterligare ett av ägarbolagen. Det mesta av värdet i Aventure-konkursen ser därmed ut att ha gått upp i rök. Men frågetecken kvarstår.

  • Köttodlarnas nya giv

    Re:meat byter namn. Enligt Malmöbolagets medgrundare Jacob Schaldemose Peterson handlar det om mer än bara ett namnbyte. – Det är ett byte av hela vår strategi, säger han.

  • Nya konkurser bland Öste-bolagen

    Dominobrickorna i Oatly-bröderna Östes företagsimperium fortsätter att falla. I spåren av ägarbolagens konkurser har två av portföljbolagen i sfären kastat in handduken och ytterligare ett ser ut att vara nere för räkning.

  • Björn Öste: ”Vi ger inte upp”

    Oatlygrundaren Björn Öste kommenterar nu konkursen i sitt investeringsbolag Aventure. Avgörande följdfrågor förblir dock fortsatt obesvarade. Vad betyder det till exempel att inte ge upp när uteblivet kapitaltillskott medför konkurs?

  • Ännu ett Öste-bolag i konkurs

    Med konkursen i bröderna Östes forskningsbolag Aventure kommer ytterligare en konkurs – i bolaget Öste Ventures. Konkursförvaltaren Simon Henderson vill nu hitta nya huvudägare som kan driva dotterbolagen vidare.

  • Oatly-brödernas Aventure i konkurs

    Oatly-grundarna Björn och Rickard Östes forsknings- och utvecklingsbolag Aventure har försatts i konkurs. Bolaget var ursprungligen en del av Oatly-sfären och står bakom Lundabolag som Lument och Double Good.

  • Så går Pågens nybygge

    Landskronafabriken som ska vara klar om tre år men för vd Anders Carlsson Jerndal har jobbet med den nya verksamheten börjat. – Det är ett pussel, säger han. 

  • Paulsson säljer ärtfabriken i Bjuv

    Ärtor i Bjuv blev ingen bra affär för Erik Paulsson-familjen efter köpet från Findus 2016. Nu är bolaget Foodhills sålt till en utländsk köpare i ett av våra grannländer. Prislappen? En hundring.