torsdag 2 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Vinnova och E.on finansierar energiprojekt för 20 miljoner

Miljöteknikprojektet ”Dubbel energi är delad energi” går ut på att bättre ta tillvara på värme- och energianvändningen bland företagen i Malmö hamn. Nu finansieras försöket med tio miljoner kronor från Vinnova. Lika mycket pengar skjuter projektets tolv parter till, där E.on står för största delen.

Projektet startade 2012 och fick Vinnovapengar även förra våren, då en halv miljon kronor.

− Än så länge har det handlat om utredningar och undersökningar, och inga faktiska implementeringar. Vi har tittat på vissa nyckelaktörers flöden och sett var det finns potential att arbeta vidare. Det är först i den här omgången som det ska implementeras och testats, säger projektledaren Ellen Corke på Malmö stad till Rapidus.

En av projektets delar går ut på att koppla upp industrier mot så kallade smarta nät, som tidigare testats på bostäder och som syftar till att effektivisera värme- och elförbrukningen. Uppkopplingen sker via E.ons nät, som också är den största finansiären vid sidan om Vinnova. Bland övriga parter i projektet finns Copenhagen Malmö Port, Sysav, Sustainable Business Hub och Lantmännen.

Ett annat delprojekt är en förstudie i samarbete med SLU om att undersöka möjligheterna att använda restvärme från industrier till livsmedelsframställning. Tanken är att spillvärmen ska användas i en kedja från producering av fiskfoder, till fiskodling, grönsaker i växthus och slutligen grönsaksodling utomhus. Blir resultatet lyckat kan SLU komma att bygga en sådan pilotanläggning i Alnarp. Arbetet ska även fungera som förstudie till en eventuell satsning på att använda spillvärme från ESS i Lund till livsmedelsproduktion, uppger Ellen Corke.

Totalt delar Vinnova ut över 160 miljoner till 17 projekt i vårens upplaga av programmet Utmaningsdriven innovation. Även ett projekt från Region Skånes om att använda ny teknik i akutsjukvård fick tio miljoner kronor.

Hanna Sigeman

 

Miljöteknikprojektet ”Dubbel energi är delad energi” går ut på att bättre ta tillvara på värme- och energianvändningen bland företagen i […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott. 


  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott. 

  • Ledningen räddar nattaron

    Nattaro Labs fyller på kassan i en riktad nyemission i vad som ser ut som en akut räddningsinsats. Enligt bolaget ska pengarna bland annat gå till satsningen på försäljning online.

  • Sandbergbolag gör omtag

    Man kan inte vara hur disruptiv som helst. Det har Sandbergägda Swatab fått erfara. Efter en försäljningsflopp med en tvättmaskin utan tvättmedel blir nästa produkt lite mindre vågad.

  • Företagsklimatet i skånska storkommuner sämre än någonsin 

    I Svenskt Näringslivs nya ranking tappar både Lund och Helsingborg placeringar. Malmö når ett nytt bottenrekord med sin sämsta notering […]

  • Elonroad stoppar USA-leverans

    Containern står packad och klar. Den första leveransen av laddskenor till hamnen i Los Angeles skulle ha gått iväg förra veckan. Men de nya tullreglerna är så omfattande att företaget inte kan skicka den.

  • Miljöteknik intar Lokstallarna 

    Nästa vecka arrangeras klimat- och hållbarhetskonferensen The Drop. Den här gången på Lokstallarna i Malmö. Eventet väntar 1 000 gäster i form av investerare, experter och företag som ligger långt fram i kampen mot klimatförändringarna.

  • Sandberg går in i Diapure

    Vattenreningsbolaget Diapure blir en del av Sandberg Developments inkubatorstatsning. Sandberg går också in som näst största ägare. Så här stor är investeringen och detta ska pengarna användas till.

  • Skåne lottlöst i Vinnovas jätteutlysning

    På onsdagen meddelade Vinnova sitt beslut i utlysningen Digitalisering av svensk industri. 290 miljoner kronor fördelas. Skåne får mindre än 1 procent av summan.

  • ”Vi kan lobba smartare”

    Johan Eklund är sedan den 1 juni vd för Sydsvenska Handelskammaren. Med en bakgrund som professor i nationalekonomi tror han på gedigen forskning bakom en smartare lobbying.

  • Position Green förvärvar i tuff marknad

    Det Malmöbaserade klimatbolaget Position Green gör ett förvärv i Norge, trots skrinlagda expansionsplaner. – Det är teamet och tekniken vi köper, säger vd Daniel Gadd.