fredag 3 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Etanoljäsning i Lund lockar första kunderna

|  , ,

Med genteknik tillverkar C5 Ligno Technologies skräddarsydda jästceller som omvandlar giftig sockerlösning till etanol. Efter sju års utveckling har Lundabolaget nu skrivit avtal med sina första kunder.

I dag framställs etanol främst genom att jäst bryter ner sockerarter med sex kolatomer, som glukos. I trä, halm, majsblast och i biprodukter från till exempel ris och sockerrör, finns stora mängder av femtaligt socker, xylos. Men när xylos utlöses ur råvarorna bildas giftiga ämnen och sockerlösningen är därför svår för jästceller att fermentera.

— Xylos är det näst vanligaste sockret på jorden efter glukos, men i dag används bara en bråkdel. Vi har letat reda på jäst som tål den toxiska sockerlösningen. Med genteknik förändrar vi dem så de tar upp xylos och metaboliserar det till alkohol, säger grundaren Bärbel Hahn Hägerdal, professor emerita vid Lunds universitet.

Nu har bolaget, som drivs av privata pengar och har en handfull anställda, skrivit på sitt första kundavtal. Till en början gäller det analyser och licensiering av jäst för forskningsändamål, men det kan leda till leveranser längre fram. Vem eller vilka kunder det är vill Bärbel Hahn Hägerdahl inte avslöja. Men det finns i dagsläget mycket få aktörer i världen som klarar denna process, alla miljardindustrier som DuPont i USA och kanadensiska Iogen, ägt av oljebolaget Shell.

–Vi pratar med alla. Vi har arbetat på området länge och vi känner alla som håller på med detta, säger Bärbel Hahn Hägerdal.

Samtidigt har C5 Ligno Technologies nya jästgener att patentera, bland annat som ska kunna omvandla socker till sådana kemikalier som man annars får från olja.

–Det finns en hel industri runt oljan. Bensinen är en sak men resterande kemin vill vi också ersätta, säger Bärbel Hahn Hägerdahl.

Olof Peterson

Med genteknik tillverkar C5 Ligno Technologies skräddarsydda jästceller som omvandlar giftig sockerlösning till etanol. Efter sju års utveckling har Lundabolaget […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott. 


  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott. 

  • Ledningen räddar nattaron

    Nattaro Labs fyller på kassan i en riktad nyemission i vad som ser ut som en akut räddningsinsats. Enligt bolaget ska pengarna bland annat gå till satsningen på försäljning online.

  • Sandbergbolag gör omtag

    Man kan inte vara hur disruptiv som helst. Det har Sandbergägda Swatab fått erfara. Efter en försäljningsflopp med en tvättmaskin utan tvättmedel blir nästa produkt lite mindre vågad.

  • Elonroad stoppar USA-leverans

    Containern står packad och klar. Den första leveransen av laddskenor till hamnen i Los Angeles skulle ha gått iväg förra veckan. Men de nya tullreglerna är så omfattande att företaget inte kan skicka den.

  • Miljöteknik intar Lokstallarna 

    Nästa vecka arrangeras klimat- och hållbarhetskonferensen The Drop. Den här gången på Lokstallarna i Malmö. Eventet väntar 1 000 gäster i form av investerare, experter och företag som ligger långt fram i kampen mot klimatförändringarna.

  • Sandberg går in i Diapure

    Vattenreningsbolaget Diapure blir en del av Sandberg Developments inkubatorstatsning. Sandberg går också in som näst största ägare. Så här stor är investeringen och detta ska pengarna användas till.

  • Position Green förvärvar i tuff marknad

    Det Malmöbaserade klimatbolaget Position Green gör ett förvärv i Norge, trots skrinlagda expansionsplaner. – Det är teamet och tekniken vi köper, säger vd Daniel Gadd.

  • Han vill till börsen med miljardvision

    Miljöteknikbolaget Catator fördubblade omsättningen 2024 och bygger ut produktionen i Lund. Nu tar bolaget sikte på börsen nästa år och att bli ett miljardbolag.

  • Duearity-grundarna startar nytt i skogen

    Det Malmöbaserade medicinteknikbolaget Duearity kastade in handduken och gick i konkurs i höstas. Nu är de båda grundarna tillbaka med en ny satsning inom skogsnäringen.

  • Övertecknat i Arrowlake

    Finansmannen Jan Barchan via Briban Invest och Salén-gruppen kliver in som nya ägare i ozonbolaget Arrowlake. – Pengarna från emissionen öppnar för större installationer, säger vd Fredrik Bernshed.