torsdag 18 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Köpenhamn trycker på för grön motorväg till Hamburg

I dag träffar Köpenhamns överborgmästare Frank Jensen sin kollega Olaf Scholz i Hamburg. Målet är att bilda gemensam front gentemot tyska regeringen för att snabba upp bygget av nya landanaslutningar till den kommande Fehmarn Bält-förbindelsen och skapandet av en grön motorväg ändå från Hamburg till Köpenhamn.

Längs med sträckan ska det enligt planen finnas god tillgång till el, vätgas och andra icke-fossila bränslen för att tanka bilar, lastbilar och bussar.

I mötet deltar även representanter för det danska näringslivet samt det EU-finansierade String-samarbetet, med bland annat Region Skåne, Hovedstadsregionen och regionen Schleswig-Holstein som medlemmar.

— Hamburg-området är en av Europas tillväxtmotorer, inte minst inom life science och grön energi. Mer än 18 procent av Danmarks varuexport går till Tyskland och 40 procent av de danska företagen sträcker sig inte längre bort än just Hamburg i sina affärer. Därför kan Hamburgs betydelse för Köpenhamn knappast övervärderas, säger Frank Jensen till Rapidus.

De två borgmästarna deltar även när Hamburgs Handelskammare ordnar Hamburg Copenhagen Business Forum i dag. Signalen till den tyska regeringen kommer vara att snabba på bygget av landanslutningarna mellan Lübeck och Puttgarten så att de står klara när Fehmarn Bält-förbindelsen öppnar 2021 och inte sex år senare, som avtalet mellan danska och tyska staten stipulerar. Målet är att så snabbt som möjligt få en välfungerande tågförbindelse mellan Hamburg och Öresundsregionen.

Klik her for at se dansk version af artikeln

Keld Broksø

I dag träffar Köpenhamns överborgmästare Frank Jensen sin kollega Olaf Scholz i Hamburg. Målet är att bilda gemensam front gentemot […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Femte generationen tar över Saturnus

    Sveriges största glöggproducent står inför sitt fjärde generationsskifte. Och den nya generationen kliver in med sensationell tillväxt i ryggen. Rapidus besökte ett mer än hundraårigt destilleri.

  • Klarabo växer i Skåne med bytesaffär

    Fastighetsbolaget Klarabo flyttar fram positionerna i Öresundsregionen i en bytesaffär med fastigheter för mer än 2 miljarder kronor. – Malmö är en bra ort att växa i, säger vd Andreas Morfiadakis.

  • Han gläds åt EU-beskedet

    Osäkerheten kring EU:s hållbarhetsrapportering har bromsat marknaden. Med nya regler på plats ser Position Green bättre förutsättningar för tillväxt efter ett turbulent år.

  • Konsultbolaget lämnar Malmö 

    Avega lägger ner sin verksamhet i Malmö för att fokusera på verksamheterna i Stockholm och Göteborg. Nedläggningen berör ett 20-tal personer. 


  • Klarabo växer i Skåne med bytesaffär

    Fastighetsbolaget Klarabo flyttar fram positionerna i Öresundsregionen i en bytesaffär med fastigheter för mer än 2 miljarder kronor. – Malmö är en bra ort att växa i, säger vd Andreas Morfiadakis.

  • Brinova får ny vd

    Brinova Fastigheter med K-Fast, Backahill och Balder i ägartoppen har utsett Peter Ullmark till ny vd. ”Peter får uppgiften att ta Brinova vidare med fortsatt expansion”, uppger ordförande Erik Selin.

  • SLP trycker på gasen

    Det Erik Selin-dominerade fastighetsbolaget SLP gasar på med en riktad nyemission på 800 Mkr, bara några dagar efter ett miljardförvärv. – De nya pengarna ska gå till fler förvärv, säger vd Filip Persson.

  • Cloetta tar över Saabs kontor

    Det blir choklad istället för vapen när Cloetta tar över Saabs lokaler i ”Werket” nästa år. Det innebär att konfektyrföretaget flyttar sitt största skandinaviska kontor från centrala Malmö till Dockan.

  • SLP miljardköper logistikfastigheter

    Det stjärnspäckade fastighetsbolaget sätter förvärvsrekord i år i samband med en sale and leaseback-affär med logistikjätten DSV. Det överenskomna fastighetsvärdet uppgår till 1,1 miljoner kronor.

  • Ensam fönsterputsare – nu 140 anställda

    Daniel Telford tog sin pappas firma från en lokal fönsterputsare till en ledande aktör i södra och västra Sverige. Nu är siktet inställt på huvudstaden.

  • Stora pengar hägrar i vattenrening

    Vattenrening är en bransch där Skåne utmärker sig internationellt och med allt fler startup-bolag. Stora investeringar står för dörren och lockar till sig kapital. Rapidus har tagit tempen på branschen.

  • Avloppsdirektiv pressar fram investeringar

    I fjol antogs ett EU-direktiv som bland annat ställer krav på ett nytt reningssteg i kommunala avloppssystem. Det innebär nya affärsmöjligheter för skånska teknikleverantörer.

  • Greg tillbaka på ruta ett

    Serneke-affären blev ett kortvarigt och smärtsamt äventyr för Greg Dingizians fastighetsbolag Doxa som nu vill lägga hela projektet bakom sig. Bolaget lägger om strategin, eller snarare vrider den tillbaka till ruta ett.

  • Orbital – fortfarande lång väg kvar

    Orbital Systems har varit omgett av ”buzz” och stora förväntningar i mer än tio år. Men först nu börjar bolaget slutjustera sin affärsmodell. – Fram emot sommaren nästa år kommer det hända saker vi kan kommunicera, säger styrelseledamoten Mårten Öbrink.