fredag 15 augusti 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Flatfrog reser ytterligare 65 miljoner

Lundabolaget Flatfrog närmar sig sin första affär där pekskärmstekniken integreras i datorer för konsumentmarknaden. För att elda på utvecklingen pumpar tungviktarna Intel Capital, Invus och Sunstone Capital in 65 nya miljoner i verksamheten.

Flatfrogs optiska teknik gör att pekskärmen kan registrera rörelserna för tiotals fingrar samtidigt. 2012 lanserade bolaget en 32-tumsskärm avsedd för informationsskyltar och andra sammanhang där flera personer ska samsas om samma skärm. Men försäljningen går trögt och ledningen har nu övergett det spåret, uppger styrelseordföranden Christer Fåhraeus.

christer_fahraeus2— Försäljningen rullar på, men vi lägger inga resurser på den, säger han.

Istället satsar bolaget på att sälja tekniken som en integrerad del av konsumentdatorer, där Flatfrog står för glasskivan samt ett chip med nödvändig hård- och mjukvara för att förvandla en vanlig skärm till en tryckkänslig pekskärm. I första hand för 23-tums så kallade all in one-datorer, där hårddisken och processorn är inbyggd i samma modul som skärmen.

— De 65 miljoner kronorna ska gå till fortsatt expansion i Asien där vi ska få ordning på produktionen och kundanpassa tekniken. Vi jobbar nära ett antal potentiella kunder och hoppas snart kunna komma igång, men inget är klart än, säger Christer Fåhraeus.

Så sent som sommaren 2012 tog Flatfrog in 20 miljoner euro från främst Intel Capital och riskkapitalbolaget Invus. Inräknat den nya emissionen börjar det sammanlagda resta kapitalet närma sig en halv miljard kronor. Helt gratis är det dock inte att driva teknik- och marknadsutvecklingen — 2012 gjorde bolaget, som har ett 70-tal anställda, en förlust på 94,6 miljoner kronor.

Erik Olausson


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Sommarens raketer – och magplask

    Medan du legat i hängmattan har det skånska näringslivet fortsatt att rulla på med både spektakulära aktierusningar och konkurser. Vi har samlat ihop allt du behöver veta.

  • Rika prioriterar långresor – inte kultur

    Långresor, mat, klockor, vin och bilar. Det är vad de rikaste är mest intresserade av. Vad hände med kulturen? Det frågar sig Jan Dahlqvist.

  • Vindkraftsjätten gör megaemission

    Den danska energijätten Örsted meddelar i dag att bolaget ska genomföra en nyemission i mångmiljardklassen. Beskedet får aktien att rasa på Köpenhamnsbörsen.


  • Beammwave gör nyemission

    Radioteknikföretaget Beammwave i Lund vill få in 65 miljoner kronor för att inleda storskalig tillverkning. – Vi har flera mycket stora multinationella kunder som väntar, säger vd Stefan Svedberg.

  • Zaplox i knipa

    Låsbolaget Zaplox tappade sin vd Tess Mattisson i våras då hon gick till kunden Assa Abloy. ”Hårt slag” sade styrelsen då. Nu upprättar bolaget kontrollbalansräkning.

  • Skånska högutdelare – så mycket delar de ut

    Vår och sommar är utdelningstider. Rapidus har tittat igenom 1 000 onoterade skånska företag och hittat högutdelarna, och vilken familj som får mest.

  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Axis – tio år efter Canons köp

    Det är nu tio år sedan Canon köpte Axis. Sedan dess har det gått minst sagt bra. Rapidus har tittat på 2024 års siffror och räknat ut hur mycket Canon skulle få betala om de köpte Axis i dag.

  • Doros aktie till väders

    Doro, som tillverkar mobiltelefoner för äldre, fick se sin aktie stiga kraftigt på måndagen. Rapidus anar varför.

  • Qvickly startar om med ny vd – igen

    Turbulensen i betaljätten Klarna har öppnat upp för mindre aktörer. Malmöbaserade Qvickly är en av dessa. – Vi har tagit en del business inom e-handel det senaste halvåret, säger nytillträdde vd:n Malin Jonsson Skogman. 

  • Avionero skänker tio procent – vill att resejättarna gör samma sak

    Efter nedmonteringen av USAID utmanar Avionero resebranschen att donera mer till välgörenhet. — Marginalerna i branschen är så pass bra, säger vd Lars Kristensson.

  • Farväl till Lundabolaget

    Combigenes miljardavtal med Spark Therapeutics sprack. Därefter lämnade bolaget Skåne. I början av året fick samtliga anställda, inklusive vd Peter Ekolind, gå – och nu kommer spiken i kistan när hela forskningsverksamheten avvecklas.

  • Aktietips inför sommaren

    Skånska aktier har som vanlig haft svårt att glädja sina ägare det senaste året. Det har varit många genomklappningar, men innebär det att det finns lågprisfynd att göra nu? Rapidus har tagit en koll på vad proffsen gör i vår region.