måndag 17 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Biomain utökar efter Heraeus förvärv

Biomains Helsingborgsfabrik blir en central produktionsanläggning för hela Heraeus marknad inom individanpassade dentala produkter. Den ökade fokuseringen kräver en expansion inom de närmaste åren, uppger Biomains vd Joakim Svensson för Rapidus, åtta månader efter det tyska teknikföretagets övertagande.

Joakim Svensson räknar med att fabriken i Helsingborg har ökat personalstyrkan med ett tiotal personer vid utgången av 2014, till cirka 50 anställda.

— I och med fokuseringen får vi en mer kraftfull exponering på marknaden. När det blir ökad efterfrågan på produkter ska vi vara beredda, säger han.

Med uppköpet slås vissa funktioner i Biomain och Heraues samman, exempelvis marknadsföringen. För övrigt kommer en mindre del av produktionen som tidigare gjorts i Helsingborg nu att tillverkas i Tyskland, och vice versa. Heraeus ska också ansvara för försäljning i länder utanför Skandinavien och Baltikum. Några uppsägningar på Biomain innebar affären dock inte.

Biomain grundades 2002 av Jerry Wiener och Fredrik Jonsson. Vid försäljningen till Heraeus var bland andra serieentreprenören Joachim Samuelsson, grundaren Jerry Wiener och shejk Mohammed Al-Amoudi ägare. Företaget jobbar främst med industriellt tillverkade, individanpassade tandimplantatbroar. Ifjol låg omsättningen på 68 miljoner kronor och vinsten på 2,5 miljoner.

Heraeusgruppen spänner över ett 30-tal länder med 12.900 anställda och en omsättning över fyra miljarder euro.

Elisabet Ottosson

Biomains Helsingborgsfabrik blir en central produktionsanläggning för hela Heraeus marknad inom individanpassade dentala produkter. Den ökade fokuseringen kräver en expansion […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Lund tog hem allt i årets 34-topp

    Det var fullpackat i salen när Rapidus 34:or hyllades och årets topp fem skulle utses. I år var det Lundabolag för hela slanten. Här är årets topp fem.

  • Åh vilket party

    Hundratalet unga entreprenörer och investerare kom till Rapidus 34-gala för att knyta nya kontakter och fira vinnarna av en topp fem-placering. Här är bilderna från kvällen.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.


  • Först blir det sämre – sedan bättre

    Inhalatorbolaget Iconovo i Lund skrotar sina finansiella mål. Men utan att presentera nya. – Det är mycket som ar ändrats sedan målen sattes, säger vd Johan Wäborg.

  • Vd-byte på Spectracure

    Medicinteknikbolaget Spectracures huvudägare Masoud Khayyami kliver av vd-stolen i bolaget – efter att ha varit tillförordnad i tre år.

  • Lunds life science brände 1 miljard

    Den samlade förlusten var nästan 1 miljard kronor under första halvåret. Rapidus har gått igenom Lunds 49 börsnoterade life science-bolag och noterar att bara sex av dem går med vinst. Se hela listan här.

  • Nanoecho får sin första kund

    Nanoecho i Lund meddelar att bolaget tecknat sitt första försäljningsavtal för ett magnetomotoriskt ultraljudssystem, vilket innebär att bolaget fått in sin första fakturerade kund.

  • Gore-tex-bolaget öppnar för Suturion

    Lundabolaget Suturion har tecknat avtal med en medicinteknisk tungviktare. Nu startar försäljningen av bolagets kirurgiska symaskin på den amerikanska marknaden. – Avtalet hanterar eventuella tullar, säger vd Paan Hermansson.

  • Crunchfish: ”Vi har haft fel approach”

    Malmöbaserade Crunchfish aktie har gått upp med 100 procent sedan i fredags. Bolaget lade nyligen ner ett av två affärsområden och släppte en positiv patentnyhet. Men vd Joachim Samuelsson menar att något helt annat driver kursen.

  • Ledningen lämnar Prostalund

    I förra veckan meddelade Prostalund att en planerad avyttring inte blev av, och därmed var likviditetskrisen ett faktum. På måndagen kom beskedet att både vd och ordförande lämnar med omedelbar verkan.

  • Ny kris i Prostalund

    Snart två år efter en uppslitande maktkamp om Prostalund talar nu bolaget om att det kan bli tal om konkurs. Aktien störtdyker efter ett pressmeddelande på måndagkvällen. Detta har hänt.

  • ANNONS Innehåll från EKN

    Svenska väskorna rymmer ett helt reningsverk

    Ett nyutvecklat, svenskt vattenreningssystem som ryms i två väskor kan rena upp till 20 000 liter kontaminerat vatten per dag – och drar inte mer energi än en hårtork. Perfekt vid kriser. Under 2025 planerar skånska Hydro Vessel att bli dubbelt så många.

  • Bonesupport tyngs av stark krona

    Bonesupport rivstartar 2025 med en rejäl tillväxt i framför allt USA. Men negativa valutaeffekter och ökade kostnader håller nere resultatet i det hyllade bencementbolaget från Lund.