onsdag 2 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Skånska börsjättar bromsar in

Konjunkturnedgången drabbar nu de skånska industribolagen på bred front. Det står klart sedan ett tiotal av de börsnoterade storbolagen rapporterat in sina kvartalsresultat på onsdagen. Merparten tappar i omsättning och resultat.

”Marknadssituationen försämras, framförallt i Europa” skriver Höganäs vd Alrik Danielsson i kvartalsrapporten, där den skånska industrikoncernen redovisar en omsättning som är drygt elva procent lägre än samma kvartal 2011. Samtidigt har resultatet före skatt sjunkit från 251 till 200 miljoner kronor. Bolaget är i färd med att göra sig av med 75 anställda i Sverige.

Höganäs är inte ensamt bland de skånska företagen att drabbas av industrins inbromsning, visar Rapidus genomgång av dagens strida rapportflod. Trelleborgs omsättning minskar med 4,4 procent, Dunis omsättning med 8,4 procent och ST-Ericssons med 12,9 procent, även om förlusten samtidigt krympt till 174 miljoner dollar. Mest dramatiskt är tappet för BE Group, vars omsättning sjönk med nära 20 procent till 1.020 miljoner, medan Sigma och PartnerTech tappar några procent var.

— Marknaden är mycket splittrad. Vi har kundsegment där vi definitivt ser en nedgång, men också kunder utanför Norden som inte reagerat så, bland annat i Kina och USA, säger PartnerTechs finanschef Åke Bengtsson.

Mot strömmen går Nolato, som ökar omsättningen med 33 procent till 999 miljoner kronor efter starkt sug från kunder inom främst telekom. Men annars går tillväxten framförallt att hitta hos några av de mindre uppstickarna. Midway Holding, med Sten K Johnson som storägare, ökade omsättningen med fyra procent till 526 miljoner kronor.

Precise Biometrics får en liten skjuts framåt från lanseringen av det omskrivna Tactivo-skalet till Iphone och Ipad, bolaget omsatte 8,5 miljoner kronor mot 7,4 miljoner samma period förra året. Störst är ökningen för tiomannabolaget Agellis i Lund, som omsatte 5,1 miljoner kronor under kvartalet, bland annat efter en större order till ett sydamerikanskt stålverk värd drygt två miljoner kronor. Totalt säljer bolaget 20-30 mätsystem för smältugnar och gjutlådor per år.

Vd Patrik Bloemer förklarar tillväxten med att den omstrukturering som bolaget genomförde 2011, där forsknings- och utvecklingsavdelningen drogs ner till förmån för säljinsatser, har burit frukt.

— Men vi känner också av konjunkturen. Investeringsviljan är inte vad vi skulle önska oss och många masugnar är vilande. Det ser ut att bli en osäker marknad under 2013, säger han.

Agellis sysselsätter ett tiotal personer och har i dagsläget inga planer på nyrekryteringar.

Erik Olausson

Konjunkturnedgången drabbar nu de skånska industribolagen på bred front. Det står klart sedan ett tiotal av de börsnoterade storbolagen rapporterat in […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Axis – tio år efter Canons köp

    Det är nu tio år sedan Canon köpte Axis. Sedan dess har det gått minst sagt bra. Rapidus har tittat på 2024 års siffror och räknat ut hur mycket Canon skulle få betala om de köpte Axis i dag.

  • Doros aktie till väders

    Doro, som tillverkar mobiltelefoner för äldre, fick se sin aktie stiga kraftigt på måndagen. Rapidus anar varför.

  • Mikrodust redo att skala upp: “Dubblar omsättningen i år”

    Med ny vd, ny strategi och flera färska affärer ska Mikrodust från Lund snabbt komma tillbaka från negativ tillväxt, och gå ännu längre. — På 3 till 4 år ska vi vara över 100 miljoner, säger vd Jonas Wackerfeldt.

  • Qvickly startar om med ny vd – igen

    Turbulensen i betaljätten Klarna har öppnat upp för mindre aktörer. Malmöbaserade Qvickly är en av dessa. – Vi har tagit en del business inom e-handel det senaste halvåret, säger nytillträdde vd:n Malin Jonsson Skogman. 

  • Duearity-grundarna startar nytt i skogen

    Det Malmöbaserade medicinteknikbolaget Duearity kastade in handduken och gick i konkurs i höstas. Nu är de båda grundarna tillbaka med en ny satsning inom skogsnäringen.

  • Avionero skänker tio procent – vill att resejättarna gör samma sak

    Efter nedmonteringen av USAID utmanar Avionero resebranschen att donera mer till välgörenhet. — Marginalerna i branschen är så pass bra, säger vd Lars Kristensson.

  • Nytt superår för Tepe

    Joel Eklunds tandborstbolag Tepe ser ut att verka helt utanför de konjunktursvängningar som de flesta andra lever med. Rapidus har tagit en titt på bolagets årsredovisning för 2024 och förbluffas återigen av siffrorna.

  • Övertecknat i Arrowlake

    Finansmannen Jan Barchan via Briban Invest och Salén-gruppen kliver in som nya ägare i ozonbolaget Arrowlake. – Pengarna från emissionen öppnar för större installationer, säger vd Fredrik Bernshed.

  • Nordamps på väg mot marknaden

    Halvledarföretaget Nordamps i Lund tar ett steg närmare marknaden med en nyemission där befintliga ägare står för pengarna. Men till hösten behövs en större summa för att komma hela vägen. – Nu ska vi rikta oss till kapitalmarknaden, säger vd Jan Andersson.

  • Xenergic når ”stor milstolpe”

    Lundabolaget Xenergics energisnåla minneskretsar finns nu för första gången i massproduktion hos kund. Enligt vd Anders Berglund är det en stor milstolpe som inte bara ger intäkter utan också nya kunder och investerare.