lördag 17 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Topsoe Fuel Cell klar med prototyp efter 25 år

Det högprofilerade miljöteknikbolaget Topsoe Fuel Cell i Lyngby kan efter 25 års utveckling visa upp en första prototyp av större bränslecellanläggningar. Det sker nästa år tillsammans med partners, avslöjar innovationsdirektör Niels Christiansen för Rapidus.

Enligt Niels Christiansen faller nu de sista pusselbitarna på plats i vad som ska bli en kommersiell produkt med miljardpotential. En bränslecell omvandlar kemisk energi till elektrisk energi — ungefär som ett batteri som kan tankas med nytt bränsle, som biomassa och naturgas.

— Nästa år kommer prototyper som demonstrerar funktionen. Sedan blir det partners som bygger och installerar anläggningarna, med vår kärnteknologi. En kommersiell produkt lanseras sannolikt 2015. Med vår långa utvecklingstid är det en kort tidshorisont, säger Niels Christiansen.

Försök med bränsleceller av olika storlekar har pågått länge världen över, men kostnaderna har hittills varit ett problem. Topsoe Fuel Cell, som ingår i storkoncernen Haldor Topsøe A/S, vill göra tekniken mer kostnadseffektiv. Utvecklingen sker i samarbete med bland andra Lunds universitet och Risø DTU.

Stora bränsleceller är intressanta för företag med hög elförbrukning. Villaägare kan i testförsök redan få mindre anläggningar från Topsoe Fuel Cell i samarbete med Dantherm Power. Topsoe levererar själva hjärtat till anläggningarna, medan partnerföretagen etablerar och marknadsför dem.

— En annan partner är Wärtsilä i Finland. Vi är också igång med avtal med koreanska företag, säger Niels Christiansen.

Verksamheten grundades 2004, då utvecklingen av bränslecellerna togs över från moderbolaget . 2008 byggdes en ny fabrik, och senaste fem åren har antalet anställda växt från ett trettiotal till 120 personer.

Senaste registrerade bokslutet, för 2010, visade en intäkter på 50 miljoner danska kronor och ett underskott på 80 miljoner. Bland de externa finansiärerna märks danska Energistyrelsen, Højteknologifonden och EU:s ramprogram. Bakgrunden till stödet är utsikterna att långt bättre kunna utnyttja naturliga bränslen för att elproduktion.

Klik her for at se dansk version af artikeln

Keld Broksø

Det högprofilerade miljöteknikbolaget Topsoe Fuel Cell i Lyngby kan efter 25 års utveckling visa upp en första prototyp av större […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • ”Det råder investeringsstopp i life science”

    Svenska entreprenörer inom life science är för dåliga på att pitcha. Danskarna är mycket bättre. Det sa två föredragshållare på torsdagen vid ett stort seminarium i Lund. Här följer fler misstag som bolagen gör.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Medvasc stänger runda – öppnar en ny

    Medicinteknikbolaget Medvasc stängde nyligen en finansieringsrunda i förtid, bara för att genast öppna en ny. Vd Cathrin Johansson förklarar varför, och hur mycket mer som behövs.


  • Position Green kapar personalstyrkan

    Position Green har gått som tåget. Förra året dubblades omsättningen och framtiden såg ljus ut. Men så kom omnibussen och tar Malmöbolaget åt andra hållet. Vd Daniel Gadd tvingas varsla 41 anställda i Sverige om uppsägning.

  • Sysav planerar miljardinvestering för nollutsläpp

    Efter en tids tester är beslutet taget: Sysav ska arbeta för fullskalig koldioxidinfågning. Investeringen beräknas landa på 3 miljarder. – Det är inte bara en kostnad för klimatet, det är en investering i konkurrenskraft, säger vd Malin Dahlroth.

  • Diapure redo att växa

    PODD: Fosfor är ett av de vanligaste ämnena som bidrar till övergödning av Östersjön. Lisa Heiberg är biolog från lantbruksuniversitetet […]

  • Position Green på grön kvist

    Malmöbolaget Position Green fortsätter sin tillväxtresa och dubblar försäljningen på nytt. Det står klart när grundaren Daniel Gadd delar med sig av 2024 års siffror.

  • Watersprint köper kanadensiskt bolag

    Vattenreningsbolaget Watersprint från Lund köper samtliga tillgångar i konkursade Acuva Technologies. Vd André Carlsson hoppas att köpet ska stärka Watersprints position på den globala vattenreningsmarknaden.

  • Elonroad får order i USA

    Elonroad i Lund har landat en stororder i USA. Bolaget ska leverera fordonsladdsystem till en hamnterminal i Long Beach i Kalifornien. Det är den första ordern som företaget får i landet.

  • Elonroad: Tråkigt men ingen katastrof

    I en pinfärsk rapport till Regeringen har Trafikverket slagit fast att Sverige inte bör planera för en större utbyggnad av elvägar, där fordon laddas medan de kör. Elonroads vd Karin Ebbinghaus tar det med ro.

  • Lundabolag i genombrottsaffär med Alfa Laval

    Lundabaserade EPFF säljer ett av sina patent till Alfa Laval. Affären innebär ett kommersiellt genombrott för bolagets teknologi.

  • Lundateknik för ellastbilar

    Lundabolaget Zemission vill lösa svårigheterna med elektrifiering av tunga lastbilar. I ett samarbete med fordonskomponenttillverkaren Alfdex i Landskrona förbereds serietillverkning av en komponent som ska öka räckvidden.

  • Klirr i kassan för Katam

    Ett år efter senaste nyemissionen har Katam Technologies fått in nytt kapital. Då skulle bolaget intensifiera försäljningen i Latinamerika av sin AI-tjänst för skogsbruk. Nu är planen en utvidgning till Sydostasien.