onsdag 31 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Nybildningar bubblar ur AstraZeneca

Ideon Medicon Village börjar inte från noll då portarna slås upp efter årsskiftet. En handfull nystartade bolag bildade av tidigare AstraZeneca-anställda hänger redan på låset.

Bland dem som siktar på att flytta tillbaka till sin gamla arbetsplats finns Red Glead Discovery. Bolaget ska arbeta med den första fasen i preklinisk forskning, det som på branschspråk kallas lead discovery. Bolagsnamnet anspelar även på det engelska ordet för Skånes landskapsfågel glada.

— Vi har alla tackat nej till att flytta med till Mölndal, så det känns bra att ha någon lokal koppling även i namnet, säger VD Johan Evenäs.

Han är doktor i fysikalisk kemi och har liksom övriga i Red Glead en lång karriär i AstraZeneca bakom sig. De sju medgrundarna har alla arbetat mer än åtta år på utvecklingsavdelningen i Lund.

Red Glead ska till en början fokusera på kontraktsforskning och konsultverksamhet, men vid horisonten hägrar även egna läkemedelsprojekt. Johan Evenäs räknar med att bolaget ska växa till 15 personer inom några år.

Även nybildade Truly Translational ska få sina första intäkter från konsulttjänster. Bolaget är grundat av tre AstraZeneca-forskare inom translationell forskning, som syftar till att överbrygga klyftan mellan preklinisk och klinisk utveckling.

— Två av oss var även med när Active Biotech bildades ur Pharmacia 1998. Men det här känns väldigt annorlunda, säger VD Karin von Wachenfeldt.

Truly Translational börjar i liten skala men inom två år räknar Karin von Wachenfeldt med att bolaget har 6-7 anställda och egna labbmiljöer för kontraktsforskning.

Bland övriga bolag som hittills dykt upp efter AstraZenecas nedläggning finns:

* I-Mind Consulting: konsultbolag inom statistik- och datahantering bildat av fyra tidigare anställda på AstraZencas avdelning för clinical information science. Har redan kunder inom life science- och livsmedelsindustrin.

* Biomedical Imaging: mjukvarubaserad analys och specialistbedömningar av medicinska bilder, främst i samband med kliniska prövningar. Fyra grundare, varav tre tidigare AstraZeneca-anställda. Satsar även på produktutveckling av en mjukvara de utvecklat på AstraZeneca för att bygga databaser av medicinska bilder.

* En rad tidigare AstraZeneca-anställda har även bildat enmansbolag inom sina respektive fält, eller satsat på nya karriärer som hantverkare, trädgårdsterapeuter eller surdegsbagare. Totalt ingår ett 80-tal personer i ett nätverk för de som vill starta eget, bildat förra året av AstraZeneca-veteranen Erika Medin.

Erik Olausson

Ideon Medicon Village börjar inte från noll då portarna slås upp efter årsskiftet. En handfull nystartade bolag bildade av tidigare […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Från exitdepp till nystart

    ,
    I senaste avsnittet av Rapidus podd Lejonkulan: En AI-tjänst som effektiviserar och automatiserar säljteamens arbete, det är idén till startupen […]


  • Suturion får CE-märkning

    Efter att ha inlett i Australien, Mellanöstern och USA är den kirurgiska symaskinen från Lund redo att göra entré också i Europa. — 2026 och framåt handlar bara om försäljning, säger vd Paan Hermansson.

  • Xinnate gasar med nytt kapital

    Xinnate fortsätter att skörda framgångar bland investerare och säkrar 38,5 miljoner kronor i en nyemission. Pengarna ska gå till bolagets utökade fas 2/3 studie. 

  • Sensodetect försvarar Möllerström

    Skandal i Intellego och frågetecken i Dug får inte Lundabolaget Sensodetect, med vd PA Hedin, att ifrågasätta sin ordförande trots att han sitter i styrelsen för allihop.

  • Acarix gör riktad nyemission

    Medicinteknikbolaget Acarix, verksamt inom teknologi för identifiering av kransartärsjukdomar, genomför en riktad nyemission på drygt 33 miljoner kronor. I emissionen deltar flera välkända life science-investerare. 

  • Ny vd i Careium

    I augusti fick Christian Walén lämna Careium med omedelbar verkan. Nu är det klart att det blir Tove Christiansson som ska leda larmbolaget på tillväxtresan i Europa.

  • Små glädjeämnen i små bolag

    De båda noterade bolagen Gasporox och Prebona meddelar att de tar emot nya ordrar. Nyheterna fick aktierna att stiga på måndagen.

  • Iconovo fyller kassan – igen

    Iconovo arbetar vidare för att inhalatorerna ska nå marknaden. Men bara ett halvår efter en större nyemission är det dags att resa pengar igen.

  • Camurus stiger på viktminskning

    Läkemedelsbolaget Camurus i Lund, med vd Fredrik Tiberg, är känt för sitt preparat mot opioidberoende. Men i portföljen finns även ett projekt kring viktminskningsämnet semaglutid. Lovande studiedata får aktien att stiga.

  • Finansiella målen borta – nu sparkas vd:n

    Efter ett år med tuffa sparkrav och avskaffade mål stuvar Iconovo om i ledningen. Vd Johan Wäborg får gå – och Anders Månsson tar över.

  • Lidgren-bolaget dejtar nya investerare

    Läkemedelsföretaget Lithea får nya pengar från befintliga ägare, men egentligen vill bolaget hitta nya investerare för att stärka sitt case inför framtiden.