torsdag 27 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Rapidus önskar God Helg

Vi på Rapidus vill önska en riktigt god jul och ett gott nytt år! Vi tar nu ledigt ett par veckor och är tillbaka igen med ordinarie nyhetsbrev måndagen den 10 januari.

Det har varit ett mycket händelserikt år som gått. I en snabbanalys inför 2010 förutspådde vi en ketchupeffekt i skånskt näringsliv. Och visst blev det en sådan.

Återhämtningen är inte lika tydlig i Danmark, men på den svenska sidan Sundet har kontrasten mot 2009 varit markant. Vi har sett flera fusioner, uppköp och nysatsningar — samt även en del strategiska neddragningar.

Minns du allt som hänt? Här är några viktiga händelser från vårt bevakningsområde:

* Januari: I första nyhetsbrevet för året rapporterar Rapidus att medicinteknikbolaget DiLab, med Industrifonden och SEB Företagsinvest bland ägarna, går i konkurs. Inkråmet köps sedermera upp av ett Stockholmsbolag och verksamheten startas om.

* Februari: Finska Ahlström Capital går in med drygt 40 miljoner kronor i uppbyggnaden av solenergibolaget Ripasso i Sibbhult i nordöstra Skåne.

* Mars: Beskedet kommer att AstraZeneca avvecklar läkemedelsforskningen i Lund.

* April: Kinesiska Huawei och amerikanska Qualcomm etablerar sig i Skåne, avslöjar Rapidus.

* Maj: Riskkapitalisten Christer Gardell gästar Rapidus frukostmöte.

* Juni: IT-bolaget Mitrionics tvingas lägga ner verksamheten efter investeringar på totalt elva miljoner dollar.

* Juli: QlikTech noteras på Nasdaq, Danone köper Proviva och Öresundsbron fyller tio år. Rapidus ordnar frukostmöte under tennisveckan i Båstad.

* Augusti: Bygget av Lunds nya landmärke Ideon Gateway får grönt ljus.

* September: Apple köper Polar Rose. Svensk-danska nanoteknikbolaget Glo landar 170 miljoner i riskkapital. EQT:s VD Conni Jonsson flaggar på Rapidus frukostmöte att Gambro är på väg tillbaka till börsen.

* Oktober: Bara vart femte inkubatorbolag från Ideon har visat vinst, konstaterar Rapidus i en första analys av tre om inkubatorsystemet.

* November: Oljejätten BP går in som ägare i Reac Fuel. QlikTech ska nyanställa 50 i Lund nästa år, berättar teknikchefen Jonas Nachmanson på Rapidus ”Efter jobbet”-möte.

* December: Mobilteknikföretaget TAT i Malmö blir kanadensiskt när Research In Motion förvärvar verksamheten för drygt 800 miljoner kronor.

Rapidus har under året firat tio år som nyhetstjänst. Många nya abonnenter har fått upp ögonen för våra snabba, unika nyheter och exklusiva nätverksträffar. Det är vi mycket glada för. Nu ser vi fram emot ett minst lika spännande och framgångsrikt 2011!

/Kristian Svensson
Chefredaktör & utgivare

Vi på Rapidus vill önska en riktigt god jul och ett gott nytt år! Vi tar nu ledigt ett par […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Iconovo fyller kassan – igen

    Iconovo arbetar vidare för att inhalatorerna ska nå marknaden. Men bara ett halvår efter en större nyemission är det dags att resa pengar igen.

  • Doros börsdagar är räknade

    Norska Xplora har ökat sitt ägande till över 90 procent av aktierna i Doro, Malmöbolaget som tillverkar mobiltelefoner för äldre. Nu väntar tvångsinlösen och en avnotering.

  • Ny handelsplattform för onoterat

    När en ny handelsmarknad för onoterade aktier lanseras är Sedermera från Malmö den enda rådgivningsfirman som får vara med. – Vi kommer få tillgång till ett helt nytt deal flow.


  • Iconovo fyller kassan – igen

    Iconovo arbetar vidare för att inhalatorerna ska nå marknaden. Men bara ett halvår efter en större nyemission är det dags att resa pengar igen.

  • Doros börsdagar är räknade

    Norska Xplora har ökat sitt ägande till över 90 procent av aktierna i Doro, Malmöbolaget som tillverkar mobiltelefoner för äldre. Nu väntar tvångsinlösen och en avnotering.

  • Ny handelsplattform för onoterat

    När en ny handelsmarknad för onoterade aktier lanseras är Sedermera från Malmö den enda rådgivningsfirman som får vara med. – Vi kommer få tillgång till ett helt nytt deal flow.

  • Pigg pitch på andra sidan sundet

    Två skånska och fyra danska bolag tog under måndagskvällen plats på scen på Rapidus pitchevent hos Danske Bank i Köpenhamn – ett krafttag för att samla både svenskt och danskt riskkapital.

  • Änglarna redo att investera mer

    Svenska affärsänglar planerar att investera mer – och är mer hoppfulla om framtiden. Det visar Connect Sveriges Investerarbarometer för hösten.

  • Vd-byte hos förmögenhetsförvaltaren

    Ericsson & Partners i Malmö är en förmögenhetsförvaltare som arbetar med diskretionär portföljförvaltning. Nu gör bolaget en vd-rockad och breddar […]

  • Revansch för Aegirbios ägare

    Det blev en raketöppning i fredags när det brittiska AI-bolaget Subgen AI började handlas på First North. Vinnarna är aktieägarna i det tidigare Lundabolaget Magnasense – före detta skandalomsusade Aegirbio.

  • ANNONS Innehåll från EKN

    Exportfinansiering som håller för okrossbart glas

    Efterfrågan på pansarglas stiger i takt med upprustningen av militär och polis. Det märks hos Hammerglass i skånska Förslöv. Med stöd från EKN kan bolaget växa snabbt och säkert på nya marknader som Australien och Nordamerika.

  • Thule drar ned mål – aktien steg

    Friluftsbolaget Thule drar ned sitt finansiella mål. Det framkom i ett pressmeddelande på onsdagkvällen. På tiden, tyckte aktiemarknaden som inte tagit det tidigare målet på allvar.

  • Alixlabs i mål med 155-miljonersrunda

    Alixlabs i Lund har kämpat länge för att få in kapital till sin kostsamma investering i nanoteknik. Men till slut är bolaget i mål, trots ett kallt investeringsklimat kring hårdvara.